Marek Kowalski | 26 marca 2018, 16:46

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - test oczyszczacza powietrza

Jakość powietrza w wielu polskich miastach woła o pomstę do nieba. Jednak zanim sytuacja ulegnie poprawie lepiej samodzielnie zadbać o powietrze we własnym lokum. W jaki sposób? Instalując w domu/mieszkaniu oczyszczacz powietrza. Z takim właśnie sprzętem mieliśmy do czynienia. Zapraszamy do lektury recenzji oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2.

 • Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 2 - pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości i funkcje oczyszczacza
 • Sprawdzamy w jaki sposób konserwować urządzenie i jakie są koszty eksploatacji
 • W trakcie korzystania z urządzenia przeprowadzaliśmy pomiary zużycia prądu oraz głośności pracy.
 • Podsumowanie - sprzęt zdecydowanie godny polecenia, ma tak naprawdę jedną dla wielu osób nieistotną wadę.

Sprawdź cenę Xiaomi Mi Air Purifier 2 Xiaomi Mi Air Purifier 2 to jeden z najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza spośród obecnej oferty rynkowej. Gdy spojrzymy na notowania popularności oczyszczaczy w porównywarce Skąpiec.pl, to właśnie ten model cieszy się aktualnie wśród konsumentów największą popularnością. Nie powinno to szczególnie dziwić, zwłaszcza gdy porównamy cenę produktu chińskiej marki Xiaomi z innymi oczyszczaczami powietrza pracującymi w technice wielowarstwowej. W technice tej powietrze zasysane mechanicznie przez wentylator wbudowany w urządzenie jest przefiltrowywane przez szereg różnego typu filtrów, a następnie - już oczyszczone - opuszcza sprzęt i takie może trafiać do naszych płuc. Oczyszczacz wielowarstwowy Xiaomi charakteryzujący się współczynnikiem CADR (Clean Air Delivery Rate) na poziomie 310 m3/h kosztuje zauważalnie mniej od wielu innych urządzeń o porównywalnych parametrach i wydajności. Czy oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 2 faktycznie wart jest uwagi konsumenta pragnącego zadbać o powietrze w swoim lokum? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Dłuższa: diabeł tkwi w szczegółach, a te znajdziecie poniżej.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - pierwsze wrażenie, opakowanie i zawartość zestawu.

 Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-01

Urządzenie dotarło do nas w niezbyt estetycznym, ale ekologicznym opakowaniu produktowym, na którym producent nie umieścił praktycznie żadnych informacji na temat samego sprzętu. Cóż, widać że Xiaomi zakłada, że klient kupujący ten produkt, wie co robi..

 Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-02

Wewnątrz opakowania nadrukowana jest informacja o zawartości zestawu. To przydatna wskazówka, bo osoba, która zignoruje ten komunikat może zacząć w panice poszukiwać... kabla zasilającego. Tymczasem ten jest zamknięty w obudowie oczyszczacza w przestrzeni przeznaczonej na filtr powietrza (również dostarczany w obudowie). 

 Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-03

Oczyszczacz jest wykonany bardzo przyzwoicie, prezentuje się estetycznie i raczej nie będzie szpecił wnętrza naszego lokum. Sam wielowarstwowy zespół filtrów użyty w tym sprzęcie ma kształt walca. To przemyślana konstrukcja, powietrze jest zasysane od spodu urządzenia, a następnie jest przefiltrowywane i wydostaje się w górnej części urządzenia.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-08

Oprócz samego urządzenia, zainstalowanego w nim wielowarstwowego filtra i kabla zasilającego w zestawie znaleźliśmy jeszcze krótką instrukcję obsługi wskazującą na jeszcze jeden istotny element zestawu, który powinniśmy zdobyć we własnym zakresie - chodzi o aplikację mobilną Mi Home. Jest ona dostępna bezpłatnie i można ją zainstalować na smartfonie z systemem Android lub na urządzeniach Apple z systemem iOS. Oczywiście instalowanie aplikacji bez posiadania oczyszczacza (czy też innego inteligentnego urządzenia marki Xiaomi - bo aplikacja jest dla nich wspólna) nie ma sensu. 

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-04

Osoby nie lubiące zdalnego sterowania smartfonem nie muszą wcale z niego korzystać, aby efektywnie używać testowanego oczyszczacza. Jego obsługa jest banalnie prosta. Na obudowie urządzenia znajdują się tylko dwa przyciski i cztery diody sygnalizujące stan pracy oczyszczacza. Z tego najczęściej będziemy korzystać tylko z jednego przycisku - tego widocznego na powyższym i poniższym zdjęciu. Naciśnięcie tego przycisku uruchamia oczyszczacz, a ponowne jego naciśnięcie przełącza urządzenie pomiędzy kolejnymi trybami pracy: automatycznym, cichym (czy też "nocnym") oraz tzw. "ulubionym" - konfiguracja tego ostatniego wymaga już jednak użycia aplikacji, do czego dojdziemy w dalszej części recenzji. Wyłączenie urządzenia uzyskamy poprzez przytrzymanie opisanego przycisku przez 2 sekundy. Banalnie proste.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-05

W górnej części obudowy oczyszczacza rzuca się w oczy dużych rozmiarów wentylator. Jego rozmiar to zaleta, im większy wentylator, tym wolniej (i ciszej) musi się on obracać, aby przedmuchać odpowiednią ilość powietrza. Oczyszczacz niestety nie ma kółek ułatwiających jego przenoszenie (przewożenie) pomiędzy pokojami, ale też z drugiej strony sprzęt nie jest przesadnie ciężki - gotowy do pracy Xiaomi Mi Air Purifier 2 waży niecałe 5 kg (dokładnie: 4,8 kg). 

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-06

W tylnej części urządzenia znajduje się drugi - i ostatni - umieszczony na obudowie testowanego oczyszczacza przycisk. Służy on do regulacji podświetlenia diod sygnalizacyjnych urządzenia. Mamy tu do dyspozycji trzy tryby: jasne światło, przyciemnione i całkiem wygaszone kontrolki urządzenia. W przedniej części obudowy, na dole umieszczona jest jeszcze - niewidoczna przy wyłączonym sprzęcie - dioda LED sygnalizująca poziom czystości powietrza. Kolor zielony oznacza, że możemy bezpiecznie dla naszego zdrowia wykonywać głębokie oddechy, pomarańczowy, że powietrze mogłoby być lepsze, a czerwony, że Xiaomi Mi Air Purifier 2 będzie miał co robić przez najbliższe minuty i uaktywni tryb turbo (przy założeniu, że sprzęt pracuje w trybie automatycznym).

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - testy praktyczne, czyli oczyszczamy powietrze

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-07

Przygotowanie urządzenia do działania sprowadza się w zasadzie do wyjęcia kabla zasilającego z obudowy urządzenia i podłączenia go do gniazdka umieszczonego w dolnej części oczyszczacza, oraz - drugi koniec - do gniazdka elektrycznego w ścianie.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-09

Standardowo sprzęt po uruchomieniu jest zasadniczo gotowy do pracy i działa w trybie automatycznym. Jednak warto zainstalować wspomnianą wcześniej aplikację mobilną Mi Home oraz podłączyć oczyszczacz do domowej sieci Wi-Fi.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-15

Aplikację mobilną instalowaliśmy na smartfonie pracującym pod kontrolą najnowszego systemu Android 8 Oreo, ale program ten zadziała również w nieco starszych telefonach. Bezpośrednio po instalacji musimy zatwierdzić długą listę uprawnień, których aplikacja wymaga. Szczerze pisząc, lista ta wzbudziła w nas trochę wątpliwości - po co aplikacji sterującej oczyszczaczem Xiaomi dostęp do naszych kontaktów, SMS-ów, aparatu, mikrofonu czy funkcji telefonu? Oprócz tego musimy również założyć sobie konto Xiaomi (jest to bezpłatne).

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-16

Dopiero wtedy mamy możliwość zdalnego sterowania oczyszczaczem. Aplikacja podpowiada w jaki sposób sparować oczyszczacz z zainstalowaną aplikacją w telefonie i mimo anglojęzycznego interfejsu programu (niestety, Xiaomi nie opracowało jeszcze polskojęzycznej wersji aplikacji Mi Home, ale przynajmniej nie musimy już korzystać z wersji chińskojęzycznej, a taka była pierwotnie dostępna gdy oczyszczacz dopiero co wchodził jakiś czas temu na rynek).

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-17

Po sparowaniu oczyszczacza z aplikacją otrzymujemy pełny dostęp do funkcji urządzenia z poziomu smartfonu. Za pomocą telefonu i aplikacji Mi Home możemy kontrolować na bieżąco jakość powietrza. Dzięki dostępu do danych lokalizacyjnych aplikacja może nas również informować o ogólnej jakości powietrza w danym regionie. Ponadto program podaje użytkownikowi również temperaturę w pomieszczeniu, gdzie pracuje oczyszczacz oraz poziom wilgotności. Znacznik "Comfort" określa poziom zabrudzenia samego filtra. Jednocześnie w samej aplikacji widoczny jest licznik - w dniach - odliczający czas, do kolejnej wymiany filtra testowanego oczyszczacza. Licznik ten można "oszukać" wyjmując i wkładając ponownie stary filtr, licznik wtedy się zresetuje, ale jest to działanie bezsensu - w końcu chodzi o uzyskanie świeżego powietrza a nie nadmuch smrodu z przestarzałego zużytego filtra. Średni czas wykorzystania jednego zespołu filtrów to ok. 6 miesięcy. Skoro doszliśmy do kwestii wymiany filtra, czas zająć się kosztami eksploatacyjnymi.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - konserwacja urządzenia i koszty eksploatacji

Każdy oczyszczacz powietrza wymaga okresowej konserwacji, która najczęściej sprowadza się do wymiany filtrów. Nie inaczej jest w przypadku testowanego urządzenia. Producent zaleca wymianę filtrów co 6 miesięcy tyle też sugeruje licznik wbudowany w aplikację mobilną Mi Home. Czy wymiana filtra (a właściwie zespolonego zespołu filtrów) jest trudna? Absolutnie nie. 

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-10

W tylnej części urządzenia, bezpośrednio nad gniazdkiem kabla elektrycznego widoczna jest duża klapka zasłaniająca moduł filtra. Nieco wyżej (ten mniejszy prostokąt pod przyciskiem regulacji oświetlenia) umieszczony jest moduł czujnika jakości powietrza, który również co jakiś czas należy oczyścić (np. bawełnianym wacikiem na patyczku). 

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-11

Po zdjęciu osłony filtra widzimy charakterystyczny, walcowaty zespół filtrów zastosowany w modelu Xiaomi Mi Air Purifier 2.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-12

Producent zadbał o to, by użytkownikowi maksymalnie ułatwić wymianę filtra. Oprócz wskazówek dostępnych we wspomnianej aplikacji mobilnej Mi Home, instrukcje wymiany filtra znajdziemy również nadrukowane na wewnętrznej stronie osłony modułu filtra.

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-13

Wyjęcie filtra, to po prostu złapanie za materiałowy, niewielki uchwyt w górnej części i zdecydowane, acz niespecjalnie mocne szarpnięcie.

 Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2-14

Tak prezentuje się wyjęty zespół filtrów z oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2. Choć wygląda jak jeden element w istocie mamy tu do czynienia z wielowarstowowym zespołem kilku filtrów: siatkowego, HEPA i węglowego.  Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje zespołów filtrujących przeznaczone do testowanego oczyszczacza. W naszym modelu testowym znajdował się filtr Mi Air Purifier Formaldehyde HEPA (sprawdź cenę), ale oprócz tego osobom ze słabą odpornością czy skłonnościami do alergii dedykowany jest specjalny filtr antybakteryjny (sprawdź cenę) do testowanego oczyszczacza Xiaomi. Wydatek niecałych 200 zł za pół roku czystego powietrza, to nie jest wygórowana kwota. Owszem to niemal 1/3 ceny całego urządzenia, ale kwota ta i tak jest porównywalna a nawet nieco tańsza od zespołów filtrujących innych producentów stosowanych w innych testowanych przez nas oczyszczaczach.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2 to urządzenie, które po oczyszczeniu powietrza przechodzi w tryb pracy cichej. Tryb ten można również wywołać ręcznie ustawiając go za pomocą przycisku na obudowie lub poprzez aplikację mobilną Mi Home. Pomiar głośności pracy tego urządzenia napotkał w naszym przypadku pewne kłopoty, otóż urządzenie pracowało w trybie automatycznym (po oczyszczeniu powietrza) i cichym/nocnym na tyle cicho, że poziom głośności akustycznego nie był wyższy niż szum tła, który - po wyłączeniu biurowej klimatyzacji udało nam się zbić do 34,7 - 35,4 dB. Uruchomiony Xiaomi Mi Air Purifier 2 tego progu nie przekroczył. To znakomita wiadomość dla osób, które obawiają się czy będą w stanie spać przy uruchomionym oczyszczaczu. W przypadku modelu Xiaomi nie będziecie mieli z tym problemu. Jeżeli tylko powietrze zostało już wcześniej oczyszczone i sprzęt utrzymuje po prostu korzystną jakość powietrza, na pewno nas nie obudzi.

Nie znaczy to, że Xiaomi nie potrafi głośniej pracować. Gdy za pomocą aplikacji mobilnej i ręcznych ustawień wkręciliśmy go na maksymalne obroty, głośność wzrosła do 60,4 dB, czyli poziomu cichego odkurzacza. Jednak nawet ten wynik (a pamiętajmy, że pomiaru dokonywaliśmy przy maksymalnych obrotach urządzenia) był i tak zauważalnie lepszy od deklaracji producenta, który zgodnie ze specyfikacją techniczną twierdzi, że maksymalna głośność testowanego oczyszczacza to 66 dB. Podczas testów nawet nie zbliżyliśmy się do tej wartości. 

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy oczyszczacza powietrza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Podczas pracy oczyszczacza uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 60,4 dB. W trybie nocnym lub automatycznym (po oczyszczeniu powietrza) sprzęt generuje dźwięk o głośności nie wybijającej się poza szum otoczenia (ok 35 dB w pomieszczeniu redakcyjnym, w którym test przebiegał). 

Kolejnym testem przez nas wykonany był pomiar poboru mocy przez urządzenie. Do tego celu wykorzystaliśmy miernik VoltCraft Energy Logger 4000F. Po podłączeniu urządzenia do prądu, ale bez jego uruchamiania miernik pokazał wartość 1,4 W. To moc pobierana przez moduł odpowiedzialny za czuwanie urządzenia i komunikację bezprzewodową (WiFi 802.11 b/g/n). Po uruchomieniu sprzętu w trybie automatycznym (po oczyszczeniu powietrza) lub cichym/nocnym zużycie energii wzrasta bardzo nieznacznie, do zaledwie 2,2 W. To znakomity wynik. Wentylator się kręci, urządzenie spokojnie filtruje powietrze i pobiera nieco ponad 2 waty?! Imponujące. Oczywiście w razie potrzeby sprzęt potrafi zwiększyć swoje zapotrzebowanie na prąd. Podczas naszych testów największy odnotowany chwilowy pobór mocy podczas pracy oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2 wyniósł 26,7 W. Maksymalne wartości urządzenie osiąga oczywiście jedynie w trybie maksymalnej wydajności.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - specyfikacja techniczna

 • Typ: automatyczny oczyszczacz powietrza 
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc znamionowa: 31 W;
 • Moc zmierzona: 2,2 - 26,7 W;
 • Regulacja prędkości: tak, automatyczna i ręczna (2 tryby + tryb ulubiony);
 • Powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie ma zapewnić skuteczną filtrację: 21 - 37 m2;
 • Głośność pracy: maks. wg producenta: 66 dB, zmierzona maks.: 60,4 dB;
 • Współczynnik CADR: 310 m3/h;
 • Poziom jonizacji: brak jonizatora;
 • Zdalne sterowanie: tak, aplikacja mobilna Mi Home (Android, iOS);
 • Funkcja ozonowania: nie
 • Filtry: HEPA (niezmywalny, wymienny), węglowy (wymienny), siatkowy - wszystkie zintegrowane w formie zespołu filtrów; opcjonalnie - filtr antybakteryjny;
 • Funkcja timera: harmonogram
 • Wymiary: 24 x 24 x 52 cm;
 • Waga: 4,8 kg;

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - podsumowanie

Generalnie oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 2 to sprzęt, który zyskałby nasz znaczek rekomendacji "Redakcja Poleca". Dlaczego tak się nie stało? Z jednego wyłącznie powodu - braku polskojęzycznej wersji aplikacji mobilnej sterującej pracą urządzenia. Po prostu w trakcie testów bierzemy pod uwagę wszystkie aspekty związane z wykorzystaniem danego sprzętu. Gdyby aplikacja porozumiewała się z użytkownikiem po polsku przyznalibyśmy temu urządzeniu nasz znaczek rekomendacyjnych. Zatem jeżeli angielski Cię nie przeraża, oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 2 na pewno Cię nie zawiedzie. Urządzenie pracuje bardzo efektywnie, jest dobrze zaprojektowanie, bardzo ciche w trybie nocnym i automatycznym (po oczyszczeniu powietrza). Zużywa też bardzo mało prądu. Jego obsługa (pomijamy kwestię angielskiego w aplikacji) jest bardzo prosta, jak również konserwacja. Cena samego urządzenia również jest bardzo korzystna. Tak samo zestawu filtrów (ceny zestawu standardowego oraz ceny zestawu antybakteryjnego). Aż chce się zdrowo odetchnąć. Warto.

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
efka170
30 marca 2018, 08:14
Stosowanie filtrów w domu jest totalną głupotą, jest naciąganiem ludzi przez sprzedawców. W takim razie na zewnątrz niecgh polecaja specjalne kombinezony. I żyjmy jak na innej planecie. Znam przypadki ludzi mających takie filtry w domach i dzieci, ba dorośli też, bez przerwy maja problemy z drogami oddechowymi, alergiami. Ludzie, nie dajcie sobą manipulować!
0
Zaloguj się, by móc komentować