Marek Kowalski | 20 marca 2018, 12:37

TomTom Curfer - dopracuj swój styl jazdy

Sprzęt, który sprawdzi jakim jesteś kierowcą

Tym razem nie energooszczędna lodówka, nie oszczędzająca wodę zmywarka czy pralka, lecz gadżet, który każdemu posiadaczowi auta pozwoli zaoszczędzić paliwo i usprawnić własny styl jazdy. Na co dzień zajmujemy się nieco innymi produktami, ale skoro otrzymaliśmy od firmy TomTom Telematics, działu koncernu TomTom specjalizującego się w telematyce i optymalizacji ruchu drogowego urządzenie o nazwie TomTom Curfer, sami rozumiecie - musieliśmy to sprawdzić w praktyce.

TomTom Curfer to niewielkie urządzenie podłączane do tzw. złącza OBD (On-Board Diagnostics) w samochodzie. Auta są wyposażane w złącze OBD (dokładniej OBD 2, czyli On-Board Diagnostics Level 2) kompatybilne z tym urządzeniem ok. od 2001-2002 roku w przypadku aut z silnikami benzynowymi i od 2003 roku w przypadku aut z silnikiem Diesla. Mowa przy tym o autach oferowanych na rynku UE. Warto pamiętać, że producent testowanego przez nas urządzenia zwraca uwagę, iż jakikolwiek samochód wyprodukowany przed 2004 rokiem może nie być zgodny z TomTom Curfer. Producent testowanego przez nas urządzenia przygotował również specjalną stronę internetową, na której każdy zainteresowany może sprawdzić, czy posiadany przez niego model auta jest zgodny z TomTom Curferem. Po wejściu na wspomnianą stronę z rozwijalnej listy wybieramy kolejno markę auta, model oraz rok produkcji. Gdy to zrobimy wyświetlona zostanie informacja, czy auto jest zgodne z TomTom Curferem.

tomtom-checkNiestety, strona umożliwiająca sprawdzenie zgodności posiadanego modelu auta z TomTom Curferem dostępna jest tylko w języku angielskim.

W naszym przypadku (model Audi A6 z 2004 r.) okazało się, że wszystko jest w porządku i możemy przystąpić do używania nadesłanego sprzętu. Oprócz informacji o zgodności uzyskaliśmy również graficzną wskazówkę gdzie szukać złacza OBD 2 w wybranym modelu samochodu (zaznaczony na niebiesko obszar na ilustracji). Wskazówka nie jest zbyt precyzyjna, ale przynajmniej podpowiada gdzie powinniśmy szukać stosownego gniazdka.

OBD 2 to cyfrowy interfejs diagnostyczny, dający osobie posiadającej odpowiednie urządzenie dostęp do szczegółowych danych dotyczących poszczególnych układów i komponentów pojazdu. Zwykle interfejs OBD 2 jest używany głównie przez mechaników i pracowników stacji napraw czy diagnostyki pojazdów. Tym razem TomTom oferuje urządzenie przeznaczone dla zwykłego konsumenta - posiadacza auta wyposażonego właśnie w taki interfejs. Integralną częścią funkcjonalności testowanego zestawu jest dedykowana aplikacja mobilna TomTom Curfer.

TomTom Curfer - pierwsze wrażenie

Samo urządzenie ma postać niewielkiego modułu podłączanego bezpośrednio do złącza OBD 2 w samochodzie. Gdzie znaleźć takie złącze? Podpowiada to częściowo wspomniana wyżej witryna sprawdzania kompatybilności TomTom Curfera z konkretnym modelem auta. Jednak nie pokazuje ona dokładnej lokalizacji, ale jest na to sposób. Skoro i tak zasadnicza część pracy z testowanym tu urządzeniem odbywać się będzie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej to możemy doradzić, by osoby, które nie znają lokalizacji złącza OBD 2 w swoim aucie zainstalowały również aplikację o nazwie "Gdzie jest moja wtyczka OBD2?", program ten w wersji dla systemu Android znajdziecie w oficjalnym sklepie Google Play. Zwracamy uwagę, że aplikacja ta nie ma nic wspólnego z TomTom Curferem, to tylko nasza rada dla osób, które chcą dokładniejszych wskazówek, gdzie znaleźć złącze OBD 2 w swoim aucie. Tymczasem przejdźmy do testowanego sprzętu. 

tomtom-curfer-01

Niewielkie, gustowne opakowanie sprzedażowe podkreśla cel urządzenia. Wielojęzyczne opakowanie zawiera również polskie napisy. "Usprawnij swój styl jazdy" ujawnia główne - zdaniem producenta - przeznaczenie tego sprzętu.

tomtom-curfer-02

W tylnej części opakowania nadrukowano informacje na temat funkcjonalności aplikacji mobilnej przeznaczonej do łączności z modułem Curfer. Aplikację tę instalujemy na swoim telefonie samodzielnie. Program jest bezpłatny i jest dostępny w oficjalnych sklepach z aplikacjami dla systemu Android (Google Play) czy Apple iOS (App Store). Oczywiście instalowanie go bez posiadania samego urządzenia jest pozbawione sensu.

tomtom-curfer-03

Sam moduł to niewielkie urządzenie, jest nieco mniejsze od pudełka od zapałek, mieści się dokładnie w gnieździe OBD 2, nie wystaje zanadto poza jego obrys, dzięki czemu nie ma kłopotów z ew. zamknięciem klapki ochronnej złącza (jeżeli takowa w aucie jest). Na wierzchniej stronie urządzenia umieszczono diody sygnalizujące stan urządzenia.

tomtom-curfer-04

Obudowa TomTom Curfera ma odchylany uchwyt ułatwiający wyjęcie sprzętu z gniazdka OBD 2.

tomtom-curfer-06Sam profil złącza jest tak opracowany, że nie sposób wetknąć tego urządzenia w jakiekolwiek inne gniazdo.

tomtom-curfer-05

A to wspomniany uchwyt po odgięciu. Cóż, nie pozostało nam nic innego jak przejść do auta, wpiąć sprzęt we właściwe złącze i odpalić aplikację TomTom Curfer.

TomTom Curfer - jedziemy!

Zaczynamy od instalacji aplikacji mobilnej TomTom Curfer. Jak wspomnieliśmy jest ona dostępna bezpłatnie w oficjalnych sklepach na platformy Android (Google Play) i Apple iOS (App Store).

tomtom-curfer-07

Aplikacja wymaga od użytkownika założenia konta Curfer w serwisie producenta. Bezpośrednio po uruchomieniu programu na ekranie telefonu wyświetlane są dokładne i szczegółowe informacje jakiego typu dane są przetwarzane przez aplikację i przez sparowane z nią urządzenie. Po założeniu konta otrzymujemy jeszcze wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym dokonanie rejestracji. Zbierane informacje oczywiście nie służą śledzeniu użytkownika, lecz wynikają po prostu z charakteru i przeznaczenia sprzętu. Telematyka to przecież właśnie zbieranie i analiza danych w celu usprawnienia pewnych procesów - w tym przypadku prowadzenia samochodu.

tomtom-curfer-08

Pracę z aplikacją rozpoczynamy od czytelnie zilustrowanej i wyjaśnionej konfiguracji sprzętu. Program podpowiada użytkownikowi co i w jakiej kolejności należy zrobić. Aplikacja przypomina również o włączeniu funkcji Bluetooth w telefonie, która odpowiada za komunikację smartfonu z modułem TomTom Curfer wpiętym w gniazdko OBD 2 w aucie. Należy również pamiętać o transmisji danych (czyli połączeniu smartfonu z internetem), która jest konieczna, gdyż w trakcie konfiguracji sprawdzana jest aktualność oprogramowania wewnętrznego modułu Curfer i w razie potrzeby pobierana oraz instalowana jest stosowna aktualizacja.

tomtom-curfer-09

W zależności od tego, w jaki sposób będziemy prowadzić auto, aplikacja TomTom Curfer analizująca dane zbierane przez moduł podłączony do gniazda OBD 2 określi nasz "typ kierowcy". W naszym przypadku po ok. 200 km jazdy program uznał, że kwalifikujemy się do określenia "Spokojny kierowca".

tomtom-curfer-10

Zakres danych, jakie możemy otrzymywać w aplikacji jest oczywiście znacznie szerszy niż tylko określenie profilu kierowcy. Na ekranie głównym aplikacji na bieżąco wyświetlane są dane dotyczące czterech parametrów ustalających - wg Curfera - styl jazdy: przyśpieszanie, hamowanie, skręcanie oraz pracę auta na biegu jałowym. Im wartości przypisane każdej z tych cech są bliższe 100 tym nasza jazda jest bardziej płynna i jednocześnie oszczędna. Aplikacja może pełnić również rolę mini-tablicy rozdzielczej i w trakcie jazdy możemy na niej wyświetlać np. wskazania obrotomierza, bieżącą prędkość, maksymalną w danym cyklu jazdy czy prędkość średnią. Znacznie ciekawsze parametry odnajdziemy na ekranie zatytułowanym EKSPERT. Tutaj moduł Curfera odebrał z komputera pokładowego w samochodzie m.in. takie informacje jak np.: napięcie akumulatora, obciążenie silnika (procentowo), temperatura płynu chłodzącego, ciśnienie w kolektorze dolotowym, temperatura powietrza wlotowego i wiele więcej. Niestety, nie wszystkie parametry widoczne w aplikacji zostały odczytane, wynika to najprawdopodobniej z tego, jak szeroki zakres danych jest w ogóle zbierany przez komputer w konkretnym modelu pojazdu. W przypadku znacznie nowszych samochodów zakres prezentowanych wartości powinien być zauważalnie większy.

tomtom-curfer-11

TomTom Curfer nie jest i nie próbuje być nawigacją samochodową. Niemniej jak na narzędzie telemetryczne przystało, urządzenie jest w stanie monitorować na jakich trasach się poruszamy i dla każdej podróży mamy dostęp do szczegółowych danych takich jak czas trwania podróży, odległość, a także przebiegi pozostałych parametrów w czasie.

tomtom-curfer-12

Aplikacja ma motywować kierowców do spokojniejszej, płynnej i ekonomicznej jazdy. W zależności od tego w jaki sposób prowadzimy auto, w trakcie korzystania z TomTom Curfera zdobywamy kolejne odznaki. Ciekawostką jest również to, że aplikacja jest w stanie mierzyć również przeciążenia jakie panują w pojeździe. Zakres statystyk generowanych przez oprogramowanie jest dość szeroki. Otrzymamy informacje nawet na temat tego ile zakrętów na danej trasie było w lewo, ile w prawo, ile podróży było krótszych, ile dłuższych, jaka była najdłuższa jazda w dzień, jaka w nocy itp. Szczególnie rozbawiły nas informacje na temat tego ile kalorii spaliliśmy prowadząc auto, czy jaki procent podróży dookoła świata odbyliśmy.

tomtom-curfer-13

O odznakach już wcześniej wspominaliśmy, w każdej chwili możemy przejrzeć jakie z nich już zdobyliśmy, a także co trzeba zrobić by zdobyć kolejne. Na przykład w naszym przypadku łagodne (analiza przeciążenia) pokonywanie zakrętów przez co najmniej 100 km zaowocowało odznaką "Smooth Curver" (co można przetłumaczyć jako "łagodny pokonywacz zakrętów"). Menu aplikacji oferuje oprócz ustawień aplikacji czy zarządzania kontem Curfer również funkcję "Znajdź samochód".

tomtom-curfer-14

Funkcja "Znajdź samochód" ma - teoretycznie - pomagać kierowcy w lokalizacji jego auta. Mogłoby to być przydatne np. na dużych parkingach, gdy nie pamiętamy, gdzie zaparkowaliśmy. Mogłoby, gdyby funkcja ta działała poprawnie. Niestety w naszym przypadku tak nie było. Aplikacja często pokazywała nieprawidłową lokalizację auta, np. z wczoraj, podczas gdy wiedzieliśmy, że dziś pojazd znajdował się już w innym miejscu.

tomtom-curfer-15

Każdą zarejestrowaną trasę za pomocą TomTom Curfera, możemy w aplikacji wyświetlić na mapie. Przy czym widoczny na mapie kurs może być oznaczany kolorem w zależności od konkretnego, wybranego przez użytkownika parametru. Np. wybierając parametr "Obciążenie silnika" wyraźnie będzie widać, w których momentach na trasie kierowca intensywnie używał pedału gazu, a gdzie jazda odbywała się w sposób łagodny i płynny. 

tomtom-curfer-16

W analogiczny sposób można prześledzić trasę pod kątem innych parametrów, np. prędkości, przeciążeń, obrotów silnika itp. Acha, i widok map można przełączać na tryb satelitarny. Zakres wartości podawanych przez aplikację jest naprawdę imponujący, ale... Może przejdźmy do podsumowania.

TomTom Curfer - podsumowanie

TomTom Curfer to moduł, który można kupić do swojego auta za ok. 300 zł. To nie jest mała kwota i jakkolwiek zakres danych gromadzonych przez ten sprzęt jest bardzo duży to wciąż w trakcie testów mieliśmy gdzieś z tyłu głowy jedno zdanie: "Fajne, ale czy przydatne?". Właśnie, na to pytanie, każdy z Was musi odpowiedzieć sobie samemu. Nie ulega wątpliwości, że sprzęt pozwala wytrenować nawyk łagodniejszej i bardziej oszczędnej jazdy, a to z całą pewnością przełoży się na oszczędności w portfelu i rzadsze odwiedzanie stacji benzynowej. Ponadto sprzęt niewątpliwie przyda się np. do monitorowania wykorzystania np. samochodu służbowego w niewielkiej firmie. Przyda się też, gdy syn nas prosi o auto, bo chce pojechać do dziewczyny, my oczywiście mówimy "Dobrze, ale jedź ostrożnie". On naturalnie odpowiada "Dobrze, tato.". Cóż, Curfer pozwala przekonać się, na ile te deklaracje są zgodne z prawdą. 

Jeżeli chodzi o samą funkcjonalność zastrzeżenia mamy w zasadzie tylko do funkcji "Znajdź samochód". Po prostu w trakcie naszych testów nie zawsze działała ona zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czasami podając prawidłową, co prawda lokalizację auta, tyle że z dnia poprzedniego.

 

 

 

Testowane produkty:

  • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować