Marek Kowalski | 19 sierpnia 2017, 00:41

Numatic GVE370, czyli sympatyczny George - profesjonalny pomocnik w domu

Numatic GVE 370, znany jako George to jeden z bardziej charakterystycznych sprzętów do odkurzania i mycia podłóg, a także prania dywanów i wykładzin. Firma Numatic to brytyjski producent sprzętu AGD, bardzo popularny na rodzimym rynku. Model, który otrzymaliśmy do testów, dostarczony przez przedstawicieli wyłącznego dystrybutora produktów Numatic na Polskę - firmy Polor sp. z o.o. - jest urządzeniem zaliczanym do klasy profesjonalnych odkurzaczy piorących. Profesjonalnych, w tym przypadku oznacza, że jest to sprzęt nie do zdarcia. Przekonajmy się.

Odkurzacz Numatic GVE370 George to sprzęt interesujący nie tylko ze względu na nieszablonowy i zabawny wygląd. Sympatyczny George jest jednym z najpopularniejszych odkurzaczy piorących w Wielkiej Brytanii. Sprzęt wyróżnia się również ponadprzeciętną funkcjonalnością. Za pomocą modelu Numatic GVE370 George można odkurzać dowolnego typu podłogi, a także myć podgłogi na mokro, prać dywany i wykładziny, czy po prostu zbierać płyn, gdy w domu przypadkowo coś się rozleje. Sprzęt nadaje się również do prania tapicerek, zarówno meblowych, jak i samochodowych. Warto od razu na wstępie zaznaczyć, że mimo zabawnego wyglądu, producent pozycjonuje ten model jako profesjonalny odkurzacz piorący. Oznacza to ponadprzeciętny zasięg (zgadza się, szczegóły dalej), ponadstandardową wytrzymałość i długość pracy non-stop. Dla tych który nie lubią czytać, napiszemy już teraz. George zdobył nasze serca. Sprzęt jest dość prosty w obsłudze, jest też skuteczny zarówno w praniu jak i odkurzaniu. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów zacznijmy tradycyjnie: od wyposażenia zestawu sprzedażowego.

Numatic GVE370 George - odkurzacz i dodatki

Numatic-George-01

George dotarł do naszej redakcji w oryginalnym sporych rozmiarów opakowaniu sprzedażowym. Już gabaryty opakowania sugerują, że mamy tu do czynienia ze sprzętem, który dużych powierzchni się nie boi. Zajrzyjmy do wnętrza pudełka.

Numatic-George-20

Oczywiście podstawowym elementem zestawu jest właściwy odkurzacz. Model Numatic GVE370 to urządzenie, które - przyznajcie - na pierwszy rzut oka nie wygląda jak profesjonalne urządzenie do sprzątania. Jednak jak podkreślali przedstawiciele firmy Polor sp. z o.o., wyłącznego dystrybutora produktów Numatica na polskim rynku, zabieg estetyczny z "mordką" Georga jest celowy i skuteczny. Odkurzacz jest lubianym sprzętem wśród rodzin z dziećmi, które widząc takie urządzenie same chcą aktywnie uczestniczyć w porządkach. Pod względem funkcjonalności George jest typowym przykładem odkurzacza piorącego o konstrukcji kubełkowej. Wewnątrz korpusu odkurzacza znajduje się standardowo zamocowany zbiornik na wodę/roztwór detergentu oraz filtr z pływakiem ochronnym przed przepełnieniem. Więcej o tych elementach napiszemy w części dotyczącej testów praktycznych.

W górnej części odkurzacza znajduje się silnik z jedną turbiną ssącą (silnik generuje również ciśnienie pompki podającej wodę i/lub roztwór detergentu. W dolnej części gromadzone są nieczystości różnego rodzaju w zależności od aktualnego trybu pracy urządzenia. George może pracować zarówno z workiem (w trakcie odkurzania na sucho), jak i bez niego (w trakcie zbierania mokrych zabrudzeń, rozlanej wody, cieczy, mycia podłóg, prania dywanów i wykładzin). Cechą wyróżniającą testowany model jest bogate wyposażenie standardowe. Zobaczcie zresztą sami, co otrzymaliśmy w zestawie oprócz korpusu urządzenia.

Numatic-George-13

Zacznijmy od elementów wyposażenia wykorzystywanych podczas zwykłego odkurzania na sucho. Mamy tutaj przede wszystkim uniwersalną ssawkę z widocznymi po obu stronach wylotu zasysanego powietrza przełącznikami trybu pracy: do podłóg twardych i do dywanów.

Numatic-George-14

Standardowa ssawka dodawana do odkurzacza Numatic George to klasyczna konstrukcja ze stalowym, solidnym spodem. Ssawka nie jest wyposażona w żadne kółka, ale jej prowadzenie po czyszczonej powierzchni nie nastręcza żadnych problemów. 

Numatic-George-06

Kolejnym akcesorium dołączonym do testowanego modelu jest specjalna ssawka do zbierania zanieczyszczeń płynnych, tudzież wykorzystywana podczas prania dywanów i wykładzin. Widoczna na zdjęciu śruba (w górnej części ssawki) pozwala sztywno zamocować ssawkę do rury odkurzacza.

Numatic-George-07

Ta sama ssawka z drugiej strony - wyraźnie widać szczelinę wlotową dla zbieranej cieczy. Nie ma tutaj żadnych szczotek, czy innych elementów szorujących powierzchnię.

Numatic-George-08

Dodatkowe szczotki dostępne w testowanym zestawie. Mamy tu dwufunkcyjną wąską ssawkę do np. tapicerek, szczelinówkę, czy okrągłą szczotkę z długim włosiem do delikatniejszego odkurzania np. mebli, przedmiotów, narożników ścian i sufitów, czy choćby obrazów i książek.

Numatic-George-09

Wspomniana dwufunkcyjna wąska ssawka ma dołączone włosie, które w razie potrzeby można wsunąć w ssawkę.

Numatic-George-10

Oprócz szerszej ssawki na wodę/płynne zabrudzenia, w zestawie znaleźliśmy również węższą ssawkę wodną z pompką do szybkiego zebrania np. rozlanego napoju. Zintegrowana ze ssawką dysza spryskiwacza pozwala od razu umyć daną powierzchnię. To akcesorium nadaje się również idealnie do prania mniejszych dywaników, np. samochodowych, łazienkowych itp.

Numatic-George-11

Wąż do prania ręcznego wyróżnia się nie tylko zintegrowanym z nim przewodem na płyn czyszczący, ale również długością - ma ponad 3 metry długości. To zaleta, bo dzięki temu nawet piorąc duże dywany nie ma potrzeby wjeżdżania samym odkurzaczem na praną powierzchnię. Odkurzacz stoi poza dywanem, a my dzięki odpowiedniej długości węża, możemy operować wygodnie ssawką i podawać detergent.

Numatic-George-12

Znacznie krótszy (a właściwie standardowy, półtorametrowy) wąż do odkurzania na sucho.

Numatic-George-15

Kolejnym elementem wyposażenia George'a była szeroka dwufunkcyjna szczotka ze ssawką zbierającą płynne zabrudzenia powstałe po szorowaniu. Na zdjęciu widać część z mocnym, sztywnym włosiem. Akcesorium doskonale nadaje się do mycia terakoty, gresu, czy płytek klinkierowych.

Numatic-George-16

Po obróceniu szczotki o 180 stopni, po drugiej stronie mamy ssawkę z gumowymi krawędziami ułatwiającymi zebranie cieczy z mytych powierzchni ceramicznych czy kamiennych.

Numatic-George-17

Większość testowanych przez nas wcześniej odkurzaczy przyzwyczaiła nas do rur teleskopowych. Takich w testowanym brytyjskim sprzęcie nie znajdziemy. Są zwykłe rury trzyczęściowe. Metalowy element widoczny na dwóch, z trzech rurek przeznaczony jest do zamocowania wężyka pompy podającej wodę. Z kolei zagięta rurka pełniąca rolę rączki jest wyposażona w mechaniczną przepustnicę za pomocą której możemy regulować siłę ssania pomiędzy 100% a 70%. Warto jeszcze zauważyć, że zagięcie w rurce pełniącej rolę rączki (to za nią trzymamy w trakcie sprzątania czy prania) jest umieszczone asymetrycznie. To celowy zabieg, bo dzięki temu rurkę można połączyć z pozostałymi elementami zestawu na dwa sposoby (albo jednym końcem albo drugim) zyskując tym samym dłuższy zestaw rurek (dla wyższych osób) lub krótszy (dla niższych).

Numatic-George-19

Wężyk wody/detergentu ze spustem - całość mocujemy na złożonej metalowej rurce odkurzacza. Widoczne na obu końcach wężyka czarne zaczepy ze sztucznego tworzywa należy wsunąć we wspomniane wcześniej blaszki widoczne przy dwóch rurkach.

Numatic-George-02

Wraz z odkurzaczem otrzymaliśmy cztery worki Numatic HEPA-Flo NVM-2BH. Mają one olbrzymią pojemność - aż 15 litrów. Taka wielkość wystarczy co najmniej na kilka miesięcy intensywnych domowych porządków.

Numatic-George-18

Ostatnim elementem zestawu był jeszcze standardowy filtr TRITEX, wkładany do dolnej części odkurzacza. Filtr ten formalnie nie jest filtrem antyalergicznym, ale w połączeniu z trójwarstwowym workiem HEPA-Flo zapewnia wydajny i skuteczny system filtracji. Oczywiście zarówno worków, jak i wymienionego tu filtra używamy wyłącznie w trybie odkurzania na sucho.

Numatic GVE370 George - wyposażenie opcjonalne

Oprócz i tak bogatego wyposażenia standardowego, które zaprezentowaliśmy wyżej, otrzymaliśmy jeszcze akcesoria dodatkowe. Dostępne za dodatkową opłatą. Osoby ze skłonnościami do uczuleń, albo miłośnicy zwierząt domowych mogą testowany odkurzacz doposażyć w jeszcze dodatkowe akcesoria, które również otrzymaliśmy, choć skupiliśmy się na testach standardowego wyposażenia. 

Numatic-George-03

Dodatkowy filtr antyalergiczny MICROTEX zatrzymuje - zgodnie z deklaracjami producenta - aż 99,95% cząsteczek pochłanianych wraz z powietrzem zasysanym przez odkurzacz. Taka skuteczność ma pomóc swobodnie oddychać alergikom także w trakcie porządków. Naturalnie filtra używamy tylko w trybie odkurzania na sucho. Wszystkie z wymienionych dotychczas filtrów nie są filtrami zmywalnymi. Można je czyścić na sucho, co ze względu na ich kształt jest stosunkowo proste. Koszt zakupu filtra antyalergicznego MICROTEX to 179 zł.

Numatic-George-04

Drugim ponadstandardowym akcesorium (dostępnym za dodatkową opłatą), przydatnym szczególnie dla posiadaczy zwierząt domowych zostawiających dużo sierści czy naniesionego ze wspólnych spacerów piasku na podłogach, dywanach i meblach jest turboszczotka AiroBrush.

Numatic-George-05

Turboszczotka AiroBrush ma szerokość 29 cm, pasuje nie tylko do testowanego przez nas odkurzacza George, ale również do innych odkurzaczy firmy Numatic (Henry, Hetty, Harry czy Charles). Turboszczotka nie należy jednak do tanich, kosztuje 299 zł.

Numatic GVE370 George - testy praktyczne, czyli najpierw odkurzamy

Zaczęliśmy od sprawdzenia testowanego urządzenia w roli typowego, domowego odkurzacza. Jest to zresztą pożądana kolejność również w przypadku planowania mycia podłóg czy prania dywanów. Zanim daną powierzchnię zaczniemy czyścić na mokro, zawsze najpierw należy ją dokładnie odkurzyć.

Numatic-George-24

Przygotowanie George'a do odkurzania wymaga otwarcia korpusu odkurzacza poprzez odciągnięcie dwóch naprzeciwlegle położonych zatrzasków blokujących górną część urządzenia z silnikiem, a następnie wyjęcie z kubełka odkurzacza pojemnika na detergent oraz ochronnego pływaka z nakładanym dodatkowym filtrem zabrudzeń.

Numatic-George-25

W miejsce wyjętych elementów z kubełka, mocujemy imponujących rozmiarów trójwarstwowy worek (jego pojemność to aż 15 litrów) pełniący również rolę wysokoskutecznego filtra HEPA podczas odkurzania.

Numatic-George-26

Przy okazji warto wspomnieć o ciekawym pomyśle jaki firma Numatic zastosowała w przypadku produkowanych przez nią worków Numatic HEPA-FLO NVM-2BH. Worki te wyposażone są w zamykany otwór - wystarczy zagiąć zieloną zapadkę i zatkać nią otwór worka, niczym wannę korkiem. W ten prosty sposób po zapełnieniu worka i jego zatkaniu mamy pewność, że żadne zanieczyszczenia nie wydostaną się przypadkowo na odkurzone podłogi.

Numatic-George-23

Montaż pozostałych akcesoriów, czyli rur, węża oraz ssawki jest banalnie prosty. Po prostu nasadzamy poszczególne elementy na siebie i już. Odkurzacz Numatic GVE370 George wesoło zerka na naszych testerów. Wyraźnie widać że aż się pali do sprzątania. Nic nam zatem nie pozostało jak zabrać się za porządki.

Numatic-George-21

W roli klasycznego odkurzacza na sucho George spisuje się bardzo dobrze. Odkurzanie rozpoczynamy włączając silnik za pomocą przycisku przeznaczonego do trybu odkurzania. Oba przyciski znajdujące się w górnej części korpusu urządzenia są na tyle czytelnie oznaczone, że nie ma wątpliwości, który z nich dotyczy odkurzania, a który spryskiwania mytej powierzchni wodą lub detergentem. Cechą wyróżniającą testowane urządzenie jest długi, a nawet bardzo długi przewód. Ma on aż 10 metrów długości, dzięki czemu zasięg pracy w trakcie odkurzania na sucho wynosi aż 13 metrów. W przypadku mycia podłóg czy prania dywanów i wykładzin jest jeszcze większy, ze względu na znacznie dłuższy wąż ekstrakcyjny.

George w roli tradycyjnego odkurzacza to skuteczny sprzęt. Dobrze odkurza zarówno twarde podłogi dowolnego typu, jak i wykładziny czy dywany. Trzeba jedynie pamiętać o przełączaniu ssawki na odpowiedni tryb w zależności od powierzchni. Chćby dlatego, żeby np. nie porysować ssawką parkietów (gdy będziemy je odkurzać w trybie ze schowanym włosiem potrzebnym do dywanów). Trudno jednak o pomyłkę, przyciski na ssawce są czytelnie oznaczone, a i w razie ustawienia trybu do podłóg na dywanie natychmiast to zauważymy, ssawka będzie wtedy po dywanie poruszać się z wielkim trudem.

Numatic GVE370 George - testy praktyczne część druga - pierzemy dywany

Po odkurzeniu podłóg i dywanów czas na drugą część testu, wypróbowanie możliwości Georga w kwestii prania dywanów. Zaczynamy przede wszystkim od wyjęcia niepotrzebnego już worka oraz filtra z dolnej części odkurzacza. Następnie napełniamy zbiornik ekstrakcyjny roztworem detergentu. W naszym teście wykorzystaliśmy zalecany przez dystrybutora płynny środek do czyszczenia wykładzin i dywanów o nazwie Kleen Novatep. Otrzymaliśmy jeden litr tego płynu. Zgodnie z instrukcją środek ten należy rozcieńczyć w stosunku 10-procentowym (litr środka na 10 litrów wody) lub 5-procentowym (500 ml płynu na 10 litrów wody) w zależności od stopnia zabrudzenia. Od razu zaznaczamy, że testy prowadziliśmy ze środkiem rozcieńczonym w stosunku 5-procentowym. W zupełności wystarczyło, by efekt był widoczny.

Numatic-George-27
Zbiornik ekstrakcyjny (czyli zbiornik na roztwór środka czyszczącego) w testowanym odkurzaczu piorącym ma 6 litrów pojemności. My przeprowadziliśmy dwie próby prania dwóch różnych dywanów, na co zużyliśmy łącznie około 600 ml wspomnianego środka (dwa pojemniki ekstrakcyjne roztworu). Producent zaleca, by środek wypróbować w niewielkiej ilości na niewielkiej i możliwie mało widocznej części dywanu lub wykładziny, którą zamierzamy uprać, by sprawdzić czy środek nie spowoduje niepożądanych odbarwień.

Numatic-George-28

Po napełnieniu zbiornika ekstrakcyjnego roztworem środka czyszczącego w korpusie odkurzacza trzeba jeszcze umieścić filtr oraz nasadkę zabezpieczającą przed przepełnieniem zbiornika na brudną wodę. Pomysł na zabezpieczenie jest banalnie prosty. Wewnątrz nasadki umieszczona jest kulka wypełniona powietrzem. W miarę wzrostu poziomu brudnej cieczy w kubełku George'a, kulka unosi się coraz wyżej. Przypominamy, że na samej górze znajduje się silnik zasysający powietrze przez komory odkurzacza. Kulka uniesie się zbyt wysoko, zatka dopływ powietrza i trudno o bardziej wyrazisty sygnał, że trzeba wylać brudną wodę. Proste, pomysłowe i skuteczne - nie trzeba jak widać żadnej zaawansowanej elektroniki, alarmów czy innego typu cyfrowych wskaźników.

Numatic-George-29

Ostatni etap przed rozpoczęciem prania dywanu to osadzenie górnej części odkurzacza na dolnej. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby dysza rurki podającej wodę znalazła się w otworze zbiornika ekstrakcyjnego tak jak to pokazano na powyższej fotografii. 

Numatic-George-30

To wszystko, mogliśmy już zacząć pranie dywanu. Zgodnie z instrukcją (bardzo czytelną, obrazkową) dołączoną do testowanego produktu, pierwszy etap prania dywanu to naniesienie roztworu środka na praną powierzchnię. Na tym etapie nie należy włączać silnika ssącego, lecz jedynie pompę płynu, który następnie dozujemy za pomocą spustu umocowanego przy trzymanej rurze odkurzacza. Następnie ruchami do siebie zraszamy powierzchnię dywanu lub wykładziny. Na tym etapie nie widać nic szczególnego poza tym, że dywan staje się wilgotny. Zalecany przez producenta środek nie pieni się, ale też nie należy stosować jakichkolwiek silnie pieniących się środków w zbiorniku ekstrakcyjnym George'a, gdyż mielibyśmy - dosłownie - całe mieszkanie w pianie, a nie o to przecież chodzi.

Numatic-George-31

Drugi etap prania wymaga zmiany płynu w zbiorniku ekstrakcyjnym na czystą wodę. W naszym przypadku nie była potrzebna nawet zmiana, po prostu na pranie dywanu całkiem sporego o powierzchni 12 metrów kwadratowych zużyliśmy zbiornik roztworu. Po wlaniu czystej wody ponownie uruchomiliśmy George'a tym razem włączając oprócz pompy również zasysanie. Efekt mile nas zaskoczył. Dywan w miejscu, gdzie zassaliśmy wcześniej naniesiony roztwór detergentu był zauważalnie jaśniejszy i czystszy. 

Numatic-George-22

Na obudowie odkurzacza znajduje się jeszcze ostrzeżenie, niestety nie po polsku. Informuje ono, że w sytuacji, gdy ciecz zacznie przedostawać się przez otwory wydechowe powietrza w odkurzaczu, jest to sygnał, aby przerwać sprzątanie i opróżnić pojemnik na brudną wodę. Nam w trakcie testów taka sytuacja zdarzyła się raz. Trudno było przeoczyć ten fakt, jednocześnie przepływ powietrza był blokowany przez opisany wcześniej prosty mechanizm z kulką. Po opróżnieniu zbiornika na nieczystości można było kontynuować porządki.

Numatic GVE370 George - konserwacja urządzenia

Konserwacja odkurzacza piorącego GVE370 George jest bardzo prosta. Po każdym praniu czy myciu na mokro należy oczywiście opróżnić i przynajmniej opłukać (ewentualnie umyć) zbiornik na płynne nieczystości. Warto też opłukać wyjmowalny zbiornik ekstrakcyjny oraz nasadkę z filtrem i zabezpieczeniem przeciwprzepełnieniowym. Filtr na nasadce (tej z piłką) jest zwykłym, zmywalnym filtrem siateczkowym.

W przypadku odkurzania na sucho George jest praktycznie bezobsługowy. Dzięki olbrzymim 15-litrowym workom ich wymiana podczas normalnej domowej eksploatacji nie powinna odbywać się częściej niż raz na kilka miesięcy. Ile kosztują worki do testowanego przez nas modelu odkurzacza? Informację na ten temat znajdziecie w poniższym bloczku. 

Także filtry używane w testowanym modelu podczas odkurzania na sucho, są filtrami wymiennymi. Również w tym przypadku wymiana będzie wymagana bardzo rzadko. Duża powierzchnia filtra standardowego TRITEX (aż 1700 cm kwadratowych) oraz specyficzna konstrukcja nasadki z filtrem ułatwiają jego ręczne czyszczenie. Gdy jednak uznamy, że konieczna jest wymiana filtra, wystarczy zakupić nowy (kosztuje 179 zł) i umieścić w odkurzaczu podczas porządków na sucho.

Numatic GVE370 George - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Według danych producenta odkurzacz hałasuje na poziomie 73 dB. W trakcie naszych pomiarów George okazał się jednak głośniejszy: 75 dB. Jest to jednak poziom jak najbardziej akceptowalny.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń testowych. Szum tła wynosił ok. 30-33 dB (cicha, spokojna okolica, pomiar wykonywaliśmy w nocy). Włączenie odkurzacza z zamocowaną standardową, uniwersalną ssawką spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 75 dB. 

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy przy wyłączonym, aczkolwiek podłączonym do prądu odkurzaczu, jak również po jego włączeniu zarówno w trybie odkurzania, jak i przy jednoczesnym uruchomieniu pompy. Nominalnie odkurzacz dysponuje mocą 1200 W. Nasz pomiar to w pełni potwierdza - uzyskany przez nas rezultat to 1198 W. 

Numatic GVE370 George - dane techniczne

 • typ: kubełkowy odkurzacz piorący 
 • moc znamionowa: 1200 W
 • moc maksymalna (zmierzona): 1198 W
 • pojemność worka: 15 l
 • pojemność zbiornika (w trakcie prania/mycia na mokro): 9 l
 • pojemność zbiornika ekstrakcyjnego (na roztwór detergentu / czystą wodę): 6 l
 • typ worka: Numatic HEPA-Flo NVM-2BH
 • poziom hałasu: wg danych producenta: 73 dB (zmierzony: 78 dB)
 • typ filtra: Microtex + HEPA-Flo (filtrujący worek) + Tritex - zestaw odpowiada skuteczności filtra HEPA H13
 • regulacja mocy ssania: tak, za pomocą mechanicznej przepustnicy na rurze odkurzacza (100% - 70% mocy ssącej)
 • regulacja mocy silnika: brak
 • zasięg pracy na sucho: 13 m (długość przewodu - 10 m)
 • zasięg pracy na mokro: ok. 15 m
 • klasa energetyczna: brak klasyfikacji UE dla odkurzaczy piorących
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: brak klasyfikacji UE dla odkurzaczy piorących
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: brak klasyfikacji UE dla odkurzaczy piorących
 • klasa reemisji kurzu: brak klasyfikacji UE dla odkurzaczy piorących

Numatic GVE370 George - podsumowanie

Odkurzacz Numatic GVE370 George jest sprzętem bardzo pomocnym w domu, gdzie mamy sporo powierzchni podłóg twardych, dywanów i wykładzin. George nie tylko pomaga utrzymać podłogi pozbawione kurzu, ale zadba też o czystość podłóg ceramicznych i kamiennych, jak i czystość dywanów czy wykładzin. A gdy zdarzy się w domu mały wypadek i podłoga zostanie zalana sporą ilością płynu, George bez zarzutu wciągnie rozlaną ciecz pomagając szybko pozbyć się problemu. Wygodna obsługa, bardzo duży zasięg, funkcjonalność. To bezsprzecznie zalety tego sprzętu. Nie bez znaczenia jest też solidność wykonania. Estetyka może wydawać się dziecinna, ale jest na swój sposób ujmująca. Aż chce się sprzątać. Dzieciom także. Bogato wyposażony odkurzacz Numatic GVE370 George nie jest jednak sprzętem tanim. W najtańszej wersji ze standardowym wyposażeniem + 2 litrami płynu czyszczącego kosztuje 1399 zł. Czy wartym zakupu? Naszym zdaniem jak najbardziej.

 

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
ilona.kozubnik
2 stycznia 2018, 08:46
Ciekawy design właśnie dla dzieci. Czy to faktycznie zachęca je do pracy? Ciekawy mnie co sobie myślą tacy mali użytkownicy. Mnie ten uśmiech rozbraja.
0
marek.janusz.kowalski
8 stycznia 2018, 13:51
Numatic - producent tych sympatycznych odkurzaczy - robił badania w kierunku "przyjazności" tego uśmiechu. Wyniki okazały się takie, że w żadnym razie firma nie zrezygnuje z tego - jak to Pani ujęła - rozbrajającego wzornictwa.
0
Zaloguj się, by móc komentować