Marek Kowalski | 6 kwietnia 2018, 17:16

MPM MKE-06 - test małej kuchenki indukcyjnej

Sprzęt jaki tym razem mieliśmy okazję testować nie jest standardowym wyposażeniem domu czy mieszkania. Zwykle w kuchni instalujemy wielopalnikowe kuchenki. Jednak w wielu sytuacjach łatwo przenośne, jednopalnikowe urządzenia mogą znacznie ułatwić życie. Własnie z takim urządzeniem mieliśmy do czynienia. Czy kuchenka indukcyjna polskiej firmy MPM, model MKE-06 to sprzęt godny polecenia? Przyda się np. w zelektryfikowanym domku na działce? Jak najbardziej. Szczegóły w naszej recenzji.

 • Płyta indukcyjna MPM MKE-06 - pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości małej kuchenki indukcyjnej
 • Sprawdzamy w jaki sposób konserwować urządzenie i jakie są koszty eksploatacji
 • W trakcie korzystania z urządzenia przeprowadzaliśmy pomiary zużycia prądu oraz głośności pracy.
 • Podsumowanie - sprzęt godny polecenia jako łatwo przenośna kuchenka w miejscu gdzie takowej brak.

Sprawdź cenę MPM MKE-06 MPM MKE-06 to niewielka jednopalnikowa elektryczna kuchenka indukcyjna polskiego producenta. Jest to tzw. kuchenka nastawna, czyli sprzęt, który możemy postawić w zasadzie w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Urządzenie z racji gabarytów jest łatwe w przenoszeniu, może przydać się na przykład w domku letniskowym, czy na działce, zwłaszcza że za oknem robi się coraz cieplej. Za pomocą tego niewielkiego sprzętu mamy możliwość gotowania bez konieczności kupowania ciężkiego i stacjonarnego sprzętu. Niemniej urządzenie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, dlatego znajdzie on zastosowanie w miejscach, w których będziemy mieli dostęp do sieci energetycznej, może się również przydać w sytuacji, gdy np. w wynajmowanym mieszkaniu nie mamy w ogóle nic poza czajnikiem lub mamy tylko kuchenkę mikrofalową. Wiadomo, że w mikrofalówce nie przyrządzimy wszystkich rodzajów ciepłych potraw. Producent - polska firma MPM z podwarszawskiego Milanówka - zachwala sprzęt m.in. szerokim zakresem regulacji mocy czy temperatur, funkcją timera, blokadą przycisków. Korzystając z okazji, że taki sprzęt trafił do naszej redakcji postanowiliśmy sprawdzić na ile jest on użyteczny. Zaczynamy tradycyjnie, od zawartości opakowania sprzedażowego.

MPM MKE-06 - pierwsze wrażenie, opakowanie i zawartość zestawu

MPM-MKE-06-00

Kuchenka dotarła do naszej redakcji w oryginalnym opakowaniu sprzedażowym. Jest to kolorowo zadrukowane tekturowe pudełko z użyteczną rączką ułatwiającą przenoszenie sprzętu. Na opakowaniu producent zamieścił najważniejsze jego zdaniem informacje dotyczące możliwości urządzenia. Podkreślono m.in. wzornictwo (wykonanie panelu funkcyjnego i właściwego pola grzejnego z jednej tafli szkła), sterowanie urządzeniem za pomocą dotykowego panelu kontrolnego oraz szeroki zakres nastawów temperatur od 60 do 240°C. Czerwona cyfra na opakowaniu podkreśla maksymalną moc kuchenki indukcyjnej: 1800 W.

MPM-MKE-06-01

 Wewnątrz opakowania znajdziemy kartę gwarancyjną, krótką instrukcję obsługi no i oczywiście samą kuchenkę. Pole grzejne, czy też właściwie pole oddziaływania indukcyjnego jest wyraźnie oznaczone. W centralnej jego części producent zamieścił dwujęzyczne (po polsku i po angielsku) ostrzeżenie, że płyta ceramiczna po gotowaniu jest gorąca. Teoretycznie technika indukcyjna nie nagrzewa płyty lecz bezpośrednio naczynie, które na niej stoi, ale podgrzane naczynie oddaje część ciepła płycie, stąd wspomniane ostrzeżenie jest jak najbardziej zasadne.

MPM MKE-06 - testujemy

Przystępując do testu jednopalnikowej kuchenki indukcyjnej MPM model MKE-06 postanowiliśmy sprawdzić funkcjonalność wszystkich przycisków wbudowanych w sensoryczny panel LCD, sprawdzić czy - i w jaki sposób - kuchenka wyłączy się po zadanym czasie gotowania, sprawdzić czy działa blokada przycisków oraz zmierzyć faktyczny pobór prądu i czas potrzebny do zagowowania 1 litra wody na poszczególnych ustawieniach mocy kuchenki.

Jak już wspomniano zakres działania pola indukcyjnego, a więc tym samym miejsce, w którym należy stawiać garnek zostało na płycie dokładnie wyznaczone dwoma kółkami oznaczającymi, że używane naczynia nie powinny być mniejsze ani dużo większe niż obwód nadrukowanych okręgów. Ale to nie wszystkie wymagania dotyczące sprzętu przeznaczonego do kuchenek indukcyjnych. Używane naczynie musi mieć całkowicie płaskie dno i musi być wykonane z ferromagnetycznych materiałów; jeśli ktoś nie jest w stanie tego ocenić, najlepiej po prostu kierować się oznaczeniami producenta.

indukcja-symbol

Tak wygląda symbol oznaczający, że naczynie jest przystosowane do użytkowania na płytach indukcyjnych. Nie jest on ściśle sformalizowany, na niektórych naczyniach symbol "sprężyny", a właściwie cewki indukcyjnej jest umieszczony w kwadracie, niekiedy dodany jest również napis "Induction", zawsze jednak elementem takiego oznaczenia jest właśnie cewka indukcyjna. Szeroki wybór garnków przeznaczonych do płyt indukcyjnych znajdziecie korzystając z współpracującej z naszą redakcją porównywarki Skąpiec.pl

spód garnka płyta indukcyjna

W naszym przypadku również używaliśmy naczyń dostosowanych do kuchenek indukcyjnych - tak wyglądało denko używanego garnka. Po wyborze odpowiedniego garnka przystąpiliśmy do testów. Po podłączeniu do kontaktu kuchenkę włącza się i wyłącza poprzez proste przyciśnięcie przycisku ON/OFF.

MPM-MKE-06-02

MPM-MKE-06-03

Jednocześnie zostaje włączona lampka wskaźnikowa, która informuje o gotowości urządzenia do pracy, a na wyświetlaczu LCD pojawia się adekwatnie napis OFF (po wyłączeniu) lub 1600 (po włączeniu) ponieważ po włączeniu urządzenie zaczyna pracować z fabrycznie ustawioną mocą 1600 W, co w efekcie ma zadanie doprowadzić do temperatury ok. 220 stopni.

MPM-MKE-06-04

Odpowiednikiem wysokości pożądanej temperatury jest ustawiony poziom mocy urządzenia. Użytkownik może zdecydować, czy chce swoje preferencje temperaturowe wyrażać w watach czy w stopniach Celsjusza i łatwo zmieniać swój wybór przyciskiem oznaczonym symbolem dłoni. Pod wyświetlaczem LCD widoczna jest wówczas czerwona lampka informująca, czy wyświetlane liczby pokazują aktualną moc urządzenia czy temperaturę. Obniżenie lub podniesienie zarówno wartości mocy jak i pożądanej temperatury następuje poprzez przyciskanie widocznych po bokach panelu LCD symboli "+"i "-".

MPM-MKE-06-05

Równie proste i intuicyjne jest włączenie blokady kuchenki MPM model MKE-06, które polega na krótkim dotknięciu symbolu kłódeczki w przypadku włączenia blokady, lub jego nieco dłuższym przytrzymaniu jeśli chcemy zwolnić blokadę. Po zablokowaniu przycisków włączenie tej funkcji jest sygnalizowane czerwoną lampką pod napisem blokada ("lock") umieszczonym pod panelem LCD.

Sprawdziliśmy - po zablokowaniu przycisków nie tylko nie można zmienić ustawień mocy, temperatury czy wyłączyć urządzenia, ale nie da się również podejrzeć temperaturowego odpowiednika mocy ani ustawić wyłącznika czasowego. Blokada przycisków jest totalna, obejmuje wszystko.

MPM-MKE-06-06

Płyta indukcyjna MPM model MKE-06 posiada wbudowany wyłącznik czasowy (timer) z sekundowym odliczaniem w zakresie od zera do 180 minut (oznaczony 0:00 - 3:00). Po włączeniu, które następuje poprzez dotknięcie symbolu timera zapala się lampka nad napisem timer umieszczonym pod wyświetlaczem LCD i wówczas należy ustawić pożądany czas pracy urządzenia. Po jego upływie z płyty wydobywa się dźwięk sygnalizujący zakończenie grzania urządzenia, które pracuje jeszcze chwilę obniżając swoją temperaturę.

MPM-MKE-06-07

Jednopalnikowa kuchenka indukcyjna MPM model MKE-06 może pracowac w 10 trybach temperatury w zakresie 60-240 stopni lub odpowiednio 10 trybach mocy w zakresie 200-1800 W.

Zagotowanie 1 litra zimnej wody w przystosowanym do kuchenek indukcyjnych garnku ze stali szlachetnej o średnicy dnia 19 cm (idealnie wpisującym się w wyznaczony okrąg) na maksymalnym ustawieniu mocy kuchenki 1800 W trwało 3 minuty i 37 sekund. W tym czasie urządzenie pobrało 0,11 kWh energii elektrycznej.

Kolejny test polegający na podgrzaniu zimnej wody do temp. 60 stopni i podtrzymywaniu jej temperatury przez 15 minut przy ustawieniu minimalnej mocy kuchenki wykazał minimalne zużycie (tylko 0,04 kWh) energii elektrycznej do tego zadania.
Po gotowaniu płyta indukcyjna MPM (zresztą jak każda inna) jest ciepła w miejscu, w którym stało naczynie używane do gotowania. Po wyłączeniu urządzenia pracuje ono jeszcze przez kilka lub kilkanaście sekund (w zależności od stopnia rozgrzania) co ma na celu obniżenie temperatury. Podczas testów okazało się, że kuchenka nie jest tak cicha jak zwykłe kuchenki gazowe; podczas pracy wytwarza hałas na poziomie ok. 43 dB, co bez miernika można określić jako nieco głośniejszy niż odgłosy wydawane przez np. pracującą lodówkę.

MPM MKE-06 - specyfikacja

 • Typ: kuchenka indukcyjna z jednym polem grzejnym 
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc: regulowana w zakresie od 200 do 1800 W;
 • Timer: tak, regulowany w zakresie 0 - 180 minut;
 • Regulacja temperatury: tak, w zakresie 60-240°C;
 • Funkcja timera: harmonogram
 • Wymiary: 24 x 24 x 52 cm;
 • Waga: 4,8 kg;

MPM MKE-06 - podsumowanie

Pojedyncza płyta indukcyjna MPM model MKE-06 to dobry wybór. Płytę grzejną oraz dotykowy panel funkcyjny wykonano z jednej tafli szkła, co znacznie wpływa na estetykę urządzenia oraz ułatwia utrzymanie go w czystości. Jest ono proste i intuicyjne w obsłudze. Sensoryczny panel funkcyjny został zintegrowany z wyświetlaczem LCD, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Duży zakres regulacji temperatury (między 60 a 240 stopni) pozwala optymalnie dobrać jej wysokość do oczekiwań użytkownika uzależnionych od aktualnie gotowanej czy też podgrzewanej potrawy.

Producent jednopalnikowej kuchenki indukcyjnej model MKE-06 zadbał również o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak blokada przycisków przed niepotrzebnym włączeniem czy zmianą ustawień oraz kontrolka informująca o podłączeniu urządzenia do sieci. O bezpieczeństwo pomoże zadbać wmontowany programowalny czasowy wyłącznik urządzenia.

Jednostanowiskowa kuchenka indukcyjna MPM model MKE - 06 sprawdzi się wszędzie tam , gdzie gaz jeszcze nie został podłączony, nie może być podłączony, w przypadku braku gazu w butli w domach, w których takich rozwiązań się używa oraz w miejscach, w których bywamy okazjonalnie (jak np.domek na działce, domek letniskowy, dodatkowe mieszkanie) nie chcemy płacić abonamentów a jednak sporadycznie chcielibyśmy przyrządzić ciepły posiłek. Kuchenka zajmuje niewiele miejsca, jest estetyczna a nieużywaną można szybko i łatwo schować z widoku.

Ten funkcjonalny, starannie wykonany, ładny i przede wszystkim bezpieczny sprzęt zasługuje na nasze wyróżnienie.

AGDLAB-Redakcja-polecaKuchenkę indukcyjną MPM MKE-06

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować