Marek Kowalski | 19 lipca 2017, 12:17

Electrolux ZB5022 Ultrapower - test odkurzacza akumulatorowego

Electrolux ZB5022 Ultrapower to odkurzacz. Jednak daleko mu do typowych tego typu urządzeń z pękatą obudową i plączącym się kablem. ZB5020 Ultrapower to odkurzacz akumulatorowy, zaprojektowany jako odkurzacz pionowy. Urządzenia tego typu nie są jakoś nadzwyczajnie popularne w naszym kraju, niemniej mamy wrażenie, że ten model może zmienić ten stan rzeczy. Zapraszamy do recenzji skutecznego i wydajnego odkurzacza pionowego Electrolux ZB5022 Ultrapower

 • Electrolux ZB5022 Ultrapower i podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Wydajność akumulatora i efektywność sprzątania
 • Pomiary głośności, czasu ładowania i zużycia energii
 • Nasze podsumowanie wyjaśniające dla kogo ten sprzęt będzie dobrym wyborem

Electrolux ZB5022 Ultrapower to przedstawiciel stopniowo zdobywającej coraz większą popularność kategorii sprzętu AGD: odkurzaczy pionowych, zwanych też kolumnowymi, zasilanych nie z gniazdka sieciowego lecz dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Od razu na wstępie warto wyjaśnić, że ZB5022 Ultrapower nie jest - jak wiele innych odkurzaczy pionowych - sprzętem dwufunkcyjnym, czyli takim, z którego można wyjąć moduł ręcznego odkurzacza (zobacz nasz test modelu Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P). Jednak nie należy tego w żadnym razie traktować jako wady, wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że testowany model nie ma wyjmowalnego odkurzacza ręcznego, dysponuje on większą mocą ssania niż modele kolumnowo-ręczne. Innymi słowy jest to sprzęt skuteczniejszy w domowych porządkach.

Electrolux ZB5022 Ultrapower - odkurzacz i akcesoria

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-01

Urządzenie dotarło do redakcji w estetycznym, oryginalnym opakowaniu sprzedażowym. Mającym formę prostopadłościennego pudła z rączką umocowaną na środku dłuższej płaszczyzny. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie przenosić urządzenie. Całe opakowanie nie jest zbyt ciężkie. Na opakowaniu producent zamieścił informacje podkreślające dużą żywotność i pojemność akumulatora. Co mamy w pudełku?

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-02

Przede wszystkim odkurzacz. Sprzęt w pudełku jest rozłożony na dwie części połączone okablowaniem. Montaż odkurzacza jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Podzieloną na dwie części kolumnę odkurzacza składamy nasadzając górną część na dolną, a następnie przykręcić śrubą. Śruba ma na tyle szeroką głowicę, że nie musimy korzystać nawet ze wkrętaka, wystarczy użyć np. monety. Odpowiednie wyprofilowanie składanych elementów uniemożliwia nieprawidłowe ich zamocowanie. Trzeba jedynie uważać, by podczas łączenia elementów nie przyciąć kabla łączącego przyciski sterujące umieszczone w górnej części kolumny z pozostałymi elementami (silnikiem, baterią) znajdującymi się w dolnej części.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-04

W zestawie razem z odkurzaczem otrzymujemy tylko jedną, zamocowaną na stałe na kolumnie odkurzacza ssawkę z turboszczotką na obrotowym wałku. Ssawka nazwana przez producenta PerformancePro wyposażona jest w diody LED pomocne w wyłapaniu nawet najmniejszych zabrudzeń na podłodze. Oprócz tego ssawka jest wyposażona w przycisk (oznaczony napisem "press"), jest to specjalny zbierak pomocny w czyszczeniu obrotowej szczotki zamocowanej wewnątrz ssawki. Producent określa to rozwiązanie "technologią BrushRollClean", jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało, rozwiązanie pomaga pozbyć się zagnieżdżonych w szczotce kłaków.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-11

Ponieważ mamy do czynienia z odkurzaczem akumulatorowym, w zestawie nie mogło zabraknąć stacji ładującej, na której stawiamy kolumnę z odkurzaczem w celu naładowania akumulatora. Osadzenie odkurzacza na stacji dokującej jest bardzo proste, na zdjęciu widoczne są dwa punkty styku ładowania akumulatora, to w tym miejscu nasadzamy kolumnę odkurzacza w celu jego naładowania. Oczywiście w zestawie jest również ładowarka sieciowa, którą podłączamy do prądu. Kabel ładowarki jest zespolony na stałe ze stacją ładującą. Sama stacja dokująca jest również składana z dwóch elementów, ale podobnie jak w przypadku odkurzacza nie ma najmniejszych problemów z montażem, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu obu elementów stacji ładującej.

Electrolux ZB5022 Ultrapower - testy praktyczne, czyli sprzątamy

Przygotowanie odkurzacza Electrolux ZB5022 Ultrapower do pierwszego sprzątania wymaga naładowania akumulatora. Co prawda akumulator w fabrycznie nowym urządzeniu jest częściowo naładowany, ale zalecane jest naładowanie go do pełna przed pierwszymi porządkami. Pierwsze ładowanie testowanego modelu zajęło nieco ponad 2 godziny (dokładnie 2 godziny 9 minut). To naprawdę niewiele jak na tego typu sprzęt, poprzedni model marki Electrolux (Electrolux Ergorapido Animal Care ZB3230P), który testowaliśmy potrzebował 4 godzin do pełnego naładowania, a tanie odkurzacze kolumnowe z akumulatorami Ni-MH wymagają nawet 8 i więcej godzin ładowania. Jednak producent zaleca, by przed pierwszym sprzątaniem odkurzacz pozostawał w stacji dokującej przez dobę. Więcej informacji na temat zużycia energii przez recenzowany model Electrolux ZB5022 Ultrapower przedstawiamy w części dotyczącej pomiarów testowych. 

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-03

Sterowanie odkurzaczem jest bardzo proste: na rączce kolumny odkurzacza widoczne są dwa przyciski. Pierwszy to włącznik urządzenia, drugi pozwala wybrać jeden z trzech trybów mocy. Producent deklaruje czas pracy do 60 minut. To tylko częściowo prawda - taki czas pracy udało się nam uzyskać, gdy urządzenie pracowało z najniższą mocą. Jednak już ze średnią, w zupełności wystarczającą mocą odkurzacz marki Electrolux pracował aż przez 34 minuty. Celowo piszemy "aż", gdyż jak na odkurzacze akumulatorowe jest to rewelacyjny rezultat. W trybie turbo (maksymalna moc) urządzenie działa przez 17 minut, co również jest bardzo dobrym wynikiem. Dzięki temu recenzowany model jest praktycznie kompletnym ekwiwalentem tradycyjnych odkurzaczy. Sprzątaliśmy nim 50-metrowy apartament wyposażony zarówno w różne typy podłóg płaskich (panel, drewno, ceramika), jak i wykładziny czy dywany z krótkim włosiem. Szczególnie mile zaskoczyła nas skuteczność modelu ZB5022 na wykładzinach i dywanach. Urządzenie, dzięki obrotowej turboszczotce i odpowiednio wyprofilowanej ssawce bardzo dobrze radziło sobie z tego typu powierzchnią. Nie bez znaczenia jest też łatwość prowadzenia odkurzacza. 

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-12

Wspomnieliśmy już, że turboszczotka zespolona z kolumną odkurzacza wyposażona jest w cztery diody LED doświetlające sprzątaną powierzchnię. Takie doświetlenie trasy przed odkurzaczem pomaga w zlokalizowaniu brudu na odkurzanych powierzchniach, a fakt użycia w tym celu energooszczędnych diod LED nie powinien znacząco wpływać na skrócenie czasu odkurzania. Niestety nie byliśmy w stanie sprawdzić wydajności odkurzacza z oświetleniem i bez oświetlenia, ponieważ diod LED wyłączyć się nie da. 

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-13

W trakcie odkurzacza stale jesteśmy też informowani o stopniu naładowania akumulatora za pomocą paskowego wyświetlacza - im mniej podświetlonych pasków (łącznie jest ich trzy - obok siebie), tym akumulator bliższy rozładowania. Zaletą testowanego modelu jest duża swoboda manewrowania. Nie ma problemu by wjechać ssawką np. pod kanapę. Odkurzacz został tak zaprojektowany, że w razie przerwy w porządkach można go łatwo zaparkować w pozycji pionowej. Oczywiście, gdy nie używamy tego sprzętu dłużej, to najlepiej gdy odkurzacz stoi na stacji ładującej. Wtedy zawsze będziemy dysponować urządzeniem gotowym do pracy. Kontroler ładowania odcina dopływ prądu gdy akumulator jest w pełni naładowany, co potwierdziły nasze pomiary poboru mocy podczas ładowania.

Electrolux ZB5022 Ultrapower - konserwacja urządzenia

Po skończonych porządkach musimy zrobić to, co w każdym odkurzaczu - pozbyć się zgromadzonych w trakcie sprzątania nieczystości z pojemnika.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-05

Operacja ta, w przypadku recenzowanego modelu Electrolux ZB5022 Ultrapower jest bardzo prosta. Na korpusie odkurzacza umieszczony jest czytelny przycisk "OPEN". Jego naciśnięcie powoduje zwolnienie blokad przytrzymujących pojemnik z zanieczyszczeniami.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-08

Pojemnik wtedy lekko odskakuje od obudowy, można go złapać i łatwo wyciągnąć z odkurzacza.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-09

Zaletą testowanego odkurzacza jest stosunkowo duża - jak na model pionowy - pojemność zbiornika na kurz. Mieści on 0,8 litra zanieczyszczeń.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-10

Przed wyrzuceniem zawartości pojemnika należy jeszcze wyjąć filtr powietrza zamocowany w samym pojemniku. W tym celu wystarczy lekko ścisnąć do siebie widoczne na zdjęciu zapadki i wyjąć filtr. Wtedy pozostaje już tylko wysypać zawartość pojemnika do kosza na śmieci. Pojemnik można czyścić na mokro ręcznie (nie wolno go czyścić w zmywarce!) ale należy pamiętać by uprzednio wyjąć z niego filtr. Oczywiście przed ponownym zamocowaniem pojemnika w odkurzaczu musi on być całkowicie suchy. Producent ułatwił też czyszczenie filtra. Aby szybko strząsnąć do pojemnika nagromadzony na filtrze kurz, wystarczy pociągnąć do siebie sprężynowy uchwyt widoczny w centralnym punkcie otworu mocowania filtra, a następnie puścić. Kilkakrotne powtórzenie tej czynności skutecznie pozwala oczyścić filtr odkurzacza. W sytuacji gdy zajdzie potrzeba dokładniejszego wyczyszczenia filtra, można go umyć ciepłą wodą, ale bez jakichkolwiek chemicznych dodatków. Filtra nie wolno prać, ani myć w zmywarkach.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-07

Akumulator litowy o pojemności 42Wh również jest elementem wymiennym. Aby wyjąć go z obudowy odkurzacza należy nacisnąć zapadkę umieszczoną w kolumnie odkurzacza po drugiej stronie schowka na akumulator, a ten wysunie się lekko co ułatwi jego wyjęcie.

Electrolux-ZB5022-Ultrapower-06

Producent nie podaje w instrukcji obsługi jaka jest całkowita żywotność zastosowanego w recenzowanym modelu akumulatora, a nasze testy trwały zbyt krótko, byśmy odnotowali jakiekolwiek spadki jego wydajności. Nowy akumulator tego typu można kupić w sklepie producenta za kwotę 399 zł. My znaleźliśmy go w najniższej cenie za 347 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by doposażyć się w drugi akumulator, co - przy bardzo łatwej jego wymianie - znacząco pozwoli wydłużyć czas sprzątania. Jednak naszym zdaniem i tak jest on w zupełności wystarczający by uporządkować całe kilkupokojowe lokum.

Electrolux ZB5022 Ultrapower - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan IM-10. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza spowodowało, że przy pomiarze dokonywanym w odległości 1 metra od pracującego urządzenia uzyskaliśmy maksymalną głośność na poziomie 81,8 dB. To, niestety dość głośno (dla porównania rekordzista - również przez nas testowany inny model firmy Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 - generował szum o głośności niższej od 60 dB).

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F. Mierzyliśmy ile energii wymaga całkowite naładowanie akumulatora, a także jaką maksymalną moc pobiera moduł ładujący w trakcie tego procesu. Całkowite naładowanie akumulatora zużyło tylko 0,055 kWh, a maksymalny pobór w trakcie ładowania wynosił 22,1 W.

W przypadku odkurzacza akumulatorowego istotnym parametrem warunkującym użyteczność sprzętu jest czas pracy na baterii. Testowane urządzenie z działało 17 minut i 7 sekund przy maksymalnej mocy (przydatnej dla dywanów), 34 minuty w trybie normalnym. Wybór najsłabszej mocy pozwala odkurzać około godziny (nasz rezultat to 1:04 minuty). To bardzo dobry wynik.

Wykorzystany w tym modelu akumulator jest bardzo wydajny jak na akumulatorowy odkurzacz kolumnowy. Znacznie wydajniejszy niż w wielu dostępnych na rynku akumulatorowych odkurzaczach kolumnowych wyposażanych w akumulatory Ni-MH. Te bowiem nie tylko działają krócej (nawet poniżej 10 minut), ale też wymagają często znacznie dłuższego, nawet kilkunastogodzinnego ładowania. W naszym przypadku ładowanie do pełna akumulatora odkurzacza Electroluxa trwało za pierwszym razem nieco ponad 2 godziny (ale akumulator wyjęty z opakowania sprzedażowego był częściowo naładowany), natomiast pełne ładowanie całkowicie rozładowanego odkurzacza trwało 3 godziny 32 minuty. To w pełni akceptowalny rezultat. 

Electrolux ZB5022 Ultrapower - dane techniczne

 • typ: kolumnowy (pionowy) odkurzacz akumulatorowy
 • moc: brak danych
 • poziom hałasu: zmierzony maks: 81,8 dB
 • czas pracy (min:sek): w zależności od trybu, od 17:07 do 64:15)
 • typ filtra: podwójna filtracja (filtr falisty i cykloniczna filtracja)
 • pojemność zbiornika na kurz: 0,8 l
 • regulacja mocy ssania: tak, elektroniczna za pomocą przycisku na kolumnie odkurzacza
 • zasięg pracy: nie dotyczy (odkurzacz bez kabla); w praktyce ograniczony czasem pracy
 • waga netto: 3,65 kg
 • wysokość, długość, szerokość: 109 cm, 26,5 cm, 16 cm
 • klasa energetyczna: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • szacowane roczne zużycie energii: dane nie publikowane dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych
 • klasa reemisji kurzu: brak klasyfikacji dla odkurzaczy akumulatorowych

Electrolux ZB5022 Ultrapower - podsumowanie

Odkurzacz akumulatorowy Electrolux ZB5022 Ultrapower to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy kolumnowy odkurzacz akumulatorowy z jakim mieliśmy do czynienia. Bardzo dobra skuteczność (przy pracy z maksymalną mocą) zarówno na podłogach twardych jak i na krótkowłosych dywanach i wykładzinach oraz żywotność akumulatora sprawiają, że w przypadku lokum o powierzchni około 50 metrów kwadratowych po prostu nie potrzebujemy innego odkurzacza. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, bardzo dobrze się nim manewruje dzięki wielu stopniom swobody wychylenia głównej szczotki zamocowanej na kolumnie. W trybie o słabszej mocy zyskujemy dłuższy czas pracy, ale trzeba pamiętać, że wtedy spada też skuteczność - choć w dalszym ciągu jest ona wystarczająca do podłóg twardych. Urządzenie na polskim rynku oferowane jest ze standardową, dwuletnią gwarancją producenta.

Zalety recenzowanego modelu na tyle przeważają nad nielicznymi wadami (głównie głośnością pracy), że zdecydowaliśmy się na przyznanie temu urządzeniu naszego wyróżnienia:

AGDLAB-Redakcja-poleca

odkurzacz kolumnowy Electrolux ZB5022 Ultrapower

 

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
ilona.kozubnik
2 stycznia 2018, 08:45
Bardzo ciekawe rozwiązanie. Zdarzają się takie miejsca, gdzie trudno dotrzeć i nie ma tam kontaktu.
0
marek.janusz.kowalski
8 stycznia 2018, 13:56
@ilona.kozubnik: owszem to naprawdę dobry sprzęt, przede wszystkim poręczny, dzięki czemu łatwo i - co ważniejsze - szybko się z niego korzysta. Coś się rozsypało? Normalnego odkurzacza nie chciałoby się wyciągać. Z tym modelem nie ma tego problemu i mamy szybko posprzątane. No i sprzęt zajmuje mało miejsca, dobre urządzenie do mniejszych mieszkań, ale nie tylko.
0
Zaloguj się, by móc komentować