Marek Kowalski | 15 listopada 2017, 20:09

Electrolux PURE i9 P191-5SGM - testujemy nowego robota odkurzającego

Electrolux PURE i9 to najnowszy robot odkurzający wyprodukowany przez szwedzką markę. Producent w intensywnej kampanii promocyjnej podkreśla efektywność robota oraz walory technologii 3D Vision System. Unikalny kształt nowego robota sprzątającego ma zapewniać dokładniejsze sprzątanie w rogach i na krawędziach. Do tego jeszcze możliwość sterowania aplikacją mobilną. Im bardziej intensywna promocja i marketing, tym bardziej chcemy powiedzieć "sprawdzam". Oto wyniki naszej praktycznej weryfikacji możliwości tego sprzętu.

 • Electrolux PURE i9 P191-5SGM i jego podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości urządzenia w zakresie odkurzania
 • Konserwacja sprzętu, co i jak
 • Pomiary testowanego urządzenia, głośność, czas ładowania itp.
 • Podsumowanie - sprzęt ma potencjał, ale wymaga jeszcze dopracowania i jest stanowczo zbyt drogi

Electrolux PURE i9 P191-5SGM nie jest pierwszym robotem sprzątającym opracowanym przez szwedzkiego potentata w branży AGD. Po raz pierwszy firma zmierzyła się z tematem autonomicznego sprzątania jeszcze w ubiegłym wieku. Prototyp modelu Electrolux Trilobite zaprezentowany został w jednym z programów nadawanych przez brytyjską stację BBC w maju 1996 roku. Natomiast Trilobite jako produkt komercyjny pojawił się na rynku w 2001 roku. Choć był to innowacyjny sprzęt i jeden z pierwszych robotów sprzątających w historii, to rynku jednak nie zdobył. 

Później przez długie lata Electrolux zarzucił pomysł rozwijania autonomicznych urządzeń sprzątających. Co prawda Trilobite doczekał się jeszcze kilku wersji (m.in. modele ZA1 i ZA2 z 2004 roku), ale żadna z nich nie wzbudziła konsumenckiego szału. Trudno jednak odmówić firmie doświadczenia w budowie tego typu urządzeń. Dlatego z tym większą ciekawością śledziliśmy działania firmy Electrolux, gdy ogłosiła ona wprowadzenie zupełnie nowego robota sprzątającego: serię Electrolux PURE i9. Urządzenie dostępne w trzech wersjach (różniących się kolorem) jest już na rynku, kosztuje... drogo (sprawdź najniższą cenę), a jeden z modeli trafił do naszej redakcji. Dzięki czemu możemy Wam dziś napisać co tak naprawdę ten sprzęt potrafi, czego jeszcze się musi nauczyć, jakie ma zalety i wady. Zaczynamy!

Electrolux PURE i9 P191-5SGM - robot sprzątający i akcesoria

 Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-01

Robot dotarł do nas w eleganckim pudełku wyposażonym w rączkę ułatwiającą przenoszenie. Nadruk na opakowaniu nie pozostawia wątpliwości z jakim produktem mamy do czynienia. Motto "Vacuum from anywhere" ("odkurzaj zewsząd") jasno wskazuje, że czeka nas spotkanie ze sprzętem "smart", czyli sterowanym przez internet, za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Zacznijmy standardowo: od zawartości opakowania.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-02

Producent zadbał o to, by nabywca urządzenia zaczął prawidłowo eksploatować robota. Nawet osoby, które "ustawicznie" omijają instrukcję obsługi, nie ominą płachty z instrukcją obrazkową. Jest ona widoczna bezpośrednio po otwarciu opakowania i nie da się jej ominąć. Jak łatwo zauważyć, zaczynamy od wyjęcia sprzętu, podłączenia do ładowania i zainstalowania aplikacji mobilnej. Potem można odkurzać. Oto co mamy w pudełku pod arkuszem instrukcji.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-03

Robot Electrolux PURE i9 zawinięty jest w gustowny materiałowy woreczek z logo producenta. Ogólnie sposób konfekcjonowania urządzenia (dbałości o wygląd opakowania, detale itp.) oceniamy wysoko.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-04

A oto zawartość zestawu sprzedażowego. Bohater recenzji, czyli robot Electrolux PURE i9, dwie obrotowe szczoteczki do zamocowania na spodniej stronie urządzenia, stacja dokująca, ładowarka sieciowa, karta gwarancyjna i duża, wydana książkowo wielojęzyczna (również po polsku) instrukcja obsługi.

 Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-05

Urządzenie wyprodukowano w Chinach, podobnie jak olbrzymią większość współczesnej elektroniki użytkowej. Niemniej na opakowaniu znajdziemy jeszcze dodatkową informację, że odkurzacz jest "designed in Sweden" (zaprojektowany w Szwecji). Oznacza to, z urządzeniem opracowanym od podstaw, a nie jedynie obrandowanym marką "szablonem" produktowym, jakie masowo powstają w wielu chińskich fabrykach.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-06

O tym, że testowany model trudno zaliczyć do typowych robotów sprzątających dostępnych aktualnie na rynku świadczy już sam kształt modelu PURE i9. Electrolux opracował robota o trójkątnej bryle, przy czym urządzenie porusza się w taki sposób, że na sprzątaną powierzchnię najeżdża szerszą krawędzią. Panel kontrolny robota to zaledwie cztery przyciski, ale pamiętajmy również o aplikacji mobilnej, za pomocą której możemy sterować urządzeniem. Te cztery przyciski pozwalają na włączenie odkurzania, uaktywnienie funkcji "spot", czyli tzw. sprzątania punktowego (robot ma dokładnie wyczyścić fragment podłogi, w miejscu, w którym go ustawimy), przycisk "powrót do domu" nakazujący urządzeniu powrót do stacji ładującej oraz funkcja "Eco". To ostatnie rozwiązanie ma zmniejszyć zużycie energii, a tym samym zapewnić dłuższy czas sprzątania (choć ze słabszą mocą). Oprócz tego ponad umieszczonym na obudowie logo producenta umieszczony jest jeszcze miedziano-złoty przycisk odblokowujący pokrywę pojemnika na kurz. Więcej o czynnościach konserwacyjnych napiszemy w dalszej części tekstu. Urządzenie nie jest ciężkie, waży 3,3 kg. Nieco mniej od np. testowanego przez nas robota iRobot Roomba 980 (przeczytaj nasz test tego sprzętu, ewentualnie sprawdź jego najniższą cenę) i tyle samo, co nie tak dawno przez nas testowany robot GoClever Neo Cleaner (przeczytaj nasz test tego sprzętu).

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-18

Za "inteligencję" automatycznego odkurzacza odpowiadają dwie rzeczy. Zestaw sensorów stanowiący mechanizm percepcji otoczenia urządzenia oraz oprogramowanie, które na podstawie wskazań czujników pozwala urządzeniu podjąć odpowiednie decyzje. PURE i9 porusza się dzięki tzw. 3D Vision System. Jest to zespół czujników składający się m.in. z kamery (widoczna na zdjęciu).

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-19

Po bokach urządzenia widoczne są jeszcze dodatkowe sensory umożliwiające urządzeniu analizę otoczenia. Robot jest ponadto wyposażony w czujniki przestrzeni (dzięki czemu sprzęt ma nie spadać ze schodów) czy sensory wykrywające podniesienie pracującego urządzenia (to funkcja bezpieczeństwa, podniesiony robot natychmiast automatycznie przerywa pracę).

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-08
Na spodniej stronie robota widoczne są dwa solidne, resorowane kółka, punkty styku ładowania baterii, oraz osłonięta kratownicą ssawka z obracającą się elektroszczotką na podłużnym wałku. 

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-09

W górnym, lewym rogu widoczny jest magnetyczny uchwyt na obrotową szczoteczkę, którą przed rozpoczęciem odkurzania należy zamontować. Jest to banalnie proste, po prostu nasadzamy szczoteczkę na metalowy bolec.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-24

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-25

Przed rozpoczęciem sprzątania producent zaleca instalację oprogramowania mobilnego w telefonie lub na tablecie. Aplikacja o nazwie PUREi9 jest dostępna na platformę Android (sklep Google Play) lub na telefony Apple (sklep App Store). Po zainstalowaniu PUREi9 w telefonie należy się zarejestrować, a następnie postępować według instrukcji wyświetlanych na ekranie aby robot został poprawnie skonfigurowany przed pierwszym użyciem. Konfiguracja ta wymaga działającej domowej sieci WiFi. Czy to znaczy, że robot jest kompletnie nieprzydatny dla osób, nie mających w domu internetu dostępnego przez sieć bezprzewodową? Nic bardziej błędnego, niemniej nie będzie możliwości aktualizacji oprogramowania robota, ani niedostępne będą funkcje zdalnego sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji. Robot nie zostanie też zsynchronizowany z zegarem (za pośrednictwem sieci WiFi) i nie będzie możliwości ustawienia mu harmonogramu prac. Zatem bez sieci korzystanie z niego będzie zubożone funkcjonalnie. OK, czas na sprzątanie.

Electrolux PURE i9 P191-5SGM - testy praktyczne, czyli robot odkurza

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-11
Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać w przypadku praktycznie każdego nowego robota sprzątającego jest naładowanie jego akumulatora. Podobnie jest w przypadku Electroluxa PURE i9. Deklarowany przez producenta czas ładowania to ok. 3 godziny. Nam przy pierwszym podejściu zajęło to nieco krócej, bo 2 godziny 47 minut. Być może akumulator był wstępnie nieco podładowany (zalecane jest przechowywanie odkurzacza z naładowanym akumulatorem, gdy planujemy go nie używać dłuższy czas). 

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-10

 Electrolux PURE i9 P1910-5SGM bez większych problemów radzi sobie z omijaniem przeszkód, nie stanowią dla niego problemu różne barwy podłoża, ani np. wzorzyste, o kontrastowych kolorach dywany. Dużą zaletą tego urządzenia jest niezwykle delikatne traktowanie elementów wyposażenia domu. Robot podczas testów ani razu nie uderzył w jakikolwiek mebel. Czujniki wykrywają obecność obiektu, do którego urządzenie się zbliża i wyhamowuje ono na tyle skutecznie, by nie uderzyć w dany obiekt, a jednocześnie podjeżdża na tyle blisko, by zasięg obrotowej miotełki wystarczył do wymiecenia zanieczyszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie mebla, czy w pobliżu np. nóżek krzeseł.

Niewielką, ale jednak wadą jest natomiast to, że robot traktuje np. zwisające z foteli czy kanap kapy, a także zasłony czy firanki jako nieprzebyte bariery. Urządzenie traktuje je po prostu tak delikatnie jak meble. Nie byłoby z tym problemu, gdyby nie fakt, że przez to sprzęt nie jest w stanie np. wjechać pod przykryte sięgającą podłogi kapą łóżko, pod którym również przydałoby się sprzątnąć. Dopiero podniesienie kapy i odsłonięcie przejazdu pozwoliło robotowi Electroluksa uprzątnąć zasłoniętą (ale jak najbardziej do pokonania) przestrzeń. O ile jednak kapę możemy unieść, to już odsłanianie zasłon czy firan sięgających podłogi po to by robot mógł uprzątnąć podłogę blisko np. balkonu, jest cokolwiek kłopotliwe. Robot powinien taką barierę pokonywać i uprzątnąć podłogę również za zasłoną czy firanką.

Robot Electrolux PUREi9 P191-5SGM sprząta niezbyt długo. Co gorsza sprząta niezbyt dokładnie. Praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym robot był puszczany, praca trwała naszym zdaniem zbyt krótko. Nie chodzi przy tym o czas sprzątania, ale o dokładność. Na przykład w 30-metrowym salonie robot dość długo (ok. 30 minut) zajmował się dywanem i częścią podłogi (lakierowany parkiet) w pomieszczeniu. Jednak mimo iż pracował aż do wyczerpania baterii (co nastąpiło po 50 minutach pracy) w pomieszczeniu pozostały obszary, do których urządzenie - mimo braku jakichkolwiek fizycznych barier - w ogóle nie dotarło. Z drugiej strony zauważyliśmy, że robot automatycznie potrafił zwiększyć moc w trudniejszych momentach (np. w niektórych obszarach dywanu), niemniej trudno było nam odnaleźć logikę jego działań, bo już w innych częściach pokoju o podobnej trudności (również dywan o podobnej strukturze i wzorach), robot po wjechaniu z podłogi nie zwiększał obrotów. Przy czym oba dywany miały wizualnie porównywalny stan czystości.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-20
Robot firmy Electrolux dobrze radzi sobie z wykrywaniem schodów, czy innych krawędzi, z których urządzenie mogłoby spaść. Wielokrotnie podczas testów dojeżdżał do krawędzi schodów, gdzie czujniki wykrywały spadek i powstrzymywały robota przed spadkiem. Niestety w trakcie porządkowania niezbyt dużego korytarza w kształcie litery L i powierzchni około 10 metrów kwadratowych, również urządzenie naszym zdaniem zakończyło pracę zbyt wcześnie, pozostawiając widoczne ślady m.in. chodniku dywanowym. Warto zaznaczyć, że to nie była kwestia skuteczności mechanizmu zasysającego, ten działa prawidłowo. W miejscach, w które robot dotarł było odkurzone prawidłowo, sęk w tym, że nie we wszystkie miejsca robot docierał uznając dane pomieszczenie za sprzątnięte (stając w miejscu, w którym rozpoczął sprzątanie).

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-22

Jeżeli w pomieszczeniu, w którym robot się znajduje jest umieszczona również stacja dokująca podłączona do prądu, urządzenie powinno do niej automatycznie zadokować po zakończeniu sprzątania. Niestety, nie zawsze robot potrafił odnaleźć do niej drogę. Na przykład w odległości widocznej na zdjęciu (niecałe 3 metry) urządzenie nie było w stanie odnaleźć stacji.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-23

Dopiero gdy ustawiliśmy robota zauważalnie bliżej, był on w stanie samodzielnie zadokować i rozpocząć ładowanie akumulatorów. Czas ponownego pełnego naładowania akumulatora wyniósł już przewidziane przez producenta 3 godziny.

Electrolux PUREi9 P191-5SGM - konserwacja i eksploatacja urządzenia

Choć "robot" oznacza urządzenie, które ma działać automatycznie i wyręczać człowieka w określonych czynnościach, to sprzęt wymaga jednak czasem konserwacji. W przypadku testowanego urządzenia nie jest ona szczególnie uciążliwa.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-14

Opróżnianie zbiornika na kurz jest bardzo proste. Należy najpierw otworzyć klapkę ochronną naciskając palcem na wierzchniej obudowie robotam, na charakterystyczny, złotawy przycisk. Spowoduje to odskoczenie pokrywy i umożliwi wyjęcie pojemnika z kurzem.

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-15

Pojemnik na kurz wbudowany w testowany model robota odkurzającego ma pojemność 0,7 litra, co uważamy za dobry wynik, pozwalający kilkukrotne puszczenie robota bez konieczności opróżniania pojemnika po każdej sesji sprzątania. Oczywiście wszystko zależy od poziomu zabrudzeń. 

Electrolux-PUREi9-P191-5SGM-17
Wraz z pojemnikiem zintegrowane są dwa filtry: siatkowy oraz wysokoskuteczny filtr powietrza (charakterystyczna harmonijka) Ich wyjęcie i oczyszczenie również jest proste i nie wymaga od użytkownika szczególnych zdolności manualnych. Ogólnie rzecz biorąc czynności konserwacyjne wykonywane przez użytkownika testowanego urządzenia nie powinny nikomu sprawiać kłopotów.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej czynności konserwacyjnej, którą należy wykonywać: aktualizacji oprogramowania robota. Operacja ta jest bardzo prosta. Mając zainstalowaną aplikację mobilną do obsługi testowanego urządzenia, otrzymamy automatyczne powiadomienie o dostępności aktualizacji, wystarczy wtedy wyrazić zgodę na jej instalację, robot musi być wtedy w zasięgu domowej sieci WiFi, co jest sygnalizowane symbolem wyświetlanym na jego obudowie. W trakcie naszych testów oprogramowanie robota było aktualizowane dwukrotnie jednak nie przyniosło ono znaczącej poprawy jego działania.

Electrolux PUREi9 P191-5SGM - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Electrolux PUREi9 P191-5SGM jest urządzeniem nieszczególnie głośnym. Zmierzona przez nas wartość: 68 dB nie oznacza co prawda ciszy, ale to wynik, który uznany byłby za przyzwoity w przypadku klasycznych odkurzaczy. A pamiętajmy, że tu mamy do czynienia z robotem, którego - z założenia - nie musimy słuchać.

Pomiarów głośności pracy automatycznego odkurzacza dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. 

Wbudowany w robota akumulator zawiera zapas energii, który wystarcza na około 50 minut pracy urządzenia. Nie jest to powalający rezultat. Zmierzony przez nas czas ładowania rozładowanego akumulatora robota Electroluxa wynosi około 3 godziny, co jest zgodne z deklaracją producenta. Maksymalny pobór mocy - zmierzony profesjonalnym miernikiem Voltcraft Energy Logger 4000F - to 22 W, ale w trakcie ładowania pobór energii był nieco niższy, ok. 17-19 W. Zużycie energii podczas jednego ładowania do pełna: 0,05 kWh.  

Electrolux PUREi9 P191-5SGM - dane techniczne

 • typ: automatyczny odkurzacz - robot;
 • moc: maksymalna zmierzona, pobierana w trakcie ładowania urządzenia: 22 W;
 • pojemność akumulatora: brak danych;
 • poziom hałasu: maksymalny zmierzony 68 dB;
 • typ filtra: filtr siatkowi i filtr typu HEPA (niezmywalny);
 • regulacja mocy ssania: tak, automatyczna;
 • zasięg pracy: teoretycznie brak ograniczeń pod warunkiem dostępu do stacji ładującej;
 • czas pracy na jednym ładowaniu: faktyczny zmierzony: ok. 50 minut;
 • pojemność zasobnika na kurz: 0,7 l;
 • klasa energetyczna: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa reemisji kurzu: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;

Electrolux PUREi9 P191-5SGM - podsumowanie

Electrolux PUREi9 P191-5SGM to całkiem dobre urządzenie, niestety do ideału mu sporo brakuje. Nie mamy zastrzeżeń do użytych materiałów, czy mechaniki działania, w sensie skuteczności sprzątania w miejsce, do których robot dotrze. Sęk jednak w tym, że algorytm sterujący jego pracą wydaje się nie do końca dopracowany. Zaletą jest bardzo delikatne traktowanie mebli (nie ma ryzyka, że robot cokolwiek uszkodzi czy przewróci), odporność na zmiany barw podłoża, sprzęt daje też radę na dywanach i nie spadnie ze schodów, ale problem polega na tym, że nie trafia wszędzie tam gdzie powinien. Sumaryczna skuteczność mogłaby być większa.  No i ta cena. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę rynkową ten sprzęt wydaje się po prostu zbyt drogi (sprawdź najniższe ceny tego sprzętu).

 

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować