Magda Spernacka | 14 października 2017, 14:15

Braun Silk-expert 5 IPL – test depilatora IPL

Depilacja skuteczna i bez bólu

Od firmy Braun otrzymałam do testów najnowszy depilator IPL tego producenta, model Silk-expert 5 IPL. Przez ostatni miesiąc używałam go jako mojego głównego urządzenia do depilacji. Czy jestem zadowolona? O tym przeczytacie w mojej recenzji.

Braun Silk-expert 5 IPL sprzedawany jest w gustownym, czarnym pudełku. Producent najwyraźniej chciał zrobić wrażenie na użytkowniczkach już na etapie rozpakowywania urządzenia. Po otwarciu opakowania naszym oczom ukazuje się pięknie wyeksponowany depilator. Urządzenie o jasnej kolorystyce i obłych kształtach od razu zwraca na siebie uwagę.

pudelko

pudelko-otwarte

 

Po wyjęciu depilatora usuwamy kartonową podkładkę, by przekonać się, że pod spodem znalazł się skromny zestaw dodatków: jest tylko zasilacz, maszynka do golenia Gillette Venus i instrukcja obsługi. Brakuje np. futerału, w którym mogłybyśmy przechowywać sprzęt. Trochę szkoda.

Dostępne są też zestawy o bogatszym wyposażeniu, np. taki o oznaczeniu kodowym BD5009 (do kupienia na przykład tutaj), który - prócz depilatora - obejmuje także szczoteczkę do twarzy. 

zestaw
Braun zachwala swój depilator jako gotowy do pracy natychmiast, bez konieczności ładowania akumulatora. Reklamowanie w ten sposób przewodowego urządzenia, jako lepszego od akumulatorowego to trochę wybieg na wyrost, bo oczywistym jest, że kable w depilatorach, maszynkach do strzyżenia włosów, a nawet męskich golarkach są elementem raczej niepożądanym.
Ponieważ Braun Silk-expert 5 IPL pozbawiony jest akumulatora, więc jest też tańszy od bezprzewodowych urządzeń. To niewątpliwie dla wielu pań zaleta, bo urządzenie nie jest wcale tanie – kosztuje około 1100 złotych (sprawdź najniższą cenę depilatora Braun). To jednak wciąż mniej niż trzeba zapłacić za akumulatorowe depilatory IPL, które kosztują od 1300 do nawet 2400 złotych! 

Co więcej, Braun w ofercie ma też depilatory IPL z linii 3 (np. BD3005), które można już kupić za niecałe 970 złotych.

Producent zapewnia, że Silk-expert 5 IPL jest w stanie wygenerować 300 tysięcy impulsów świetlnych, co powinno wystarczyć - ponownie, zdaniem producenta - na kilkanaście lat depilowania.

Depilatora Braun używa się w bardzo prosty sposób. Po podłączeniu urządzenia do zasilacza możemy zacząć korzystać ze sprzętu od razu. Najpierw jednym przyciskiem warto wybrać moc impulsu świetlnego (dostępne są trzy tryby: normalny, delikatny, bardzo delikatny), a następnie przyłożyć głowicę do skóry (ważne, by równomiernie przylegała) i nacisnąć duży przycisk na grzbiecie urządzenia, który wyzwoli trwający ułamek sekundy impuls światła. Następnie przesuwamy głowicę po skórze o kilka milimetrów i oddajemy kolejny, świetlny „strzał”.

depilator3
Każdy błysk światła powoduje absorpcję światła przez melatoninę, czyli barwnik włosa. Rozgrzana melatonina uszkadza mieszki włosowe. Depilatorem IPL – przynajmniej teoretycznie – możemy „unicestwić” większość mieszków, co powoduje, że na obszarze skóry, na którym użyłyśmy depilatora tego typu, nie wyrosną nowe włosy lub będą znacznie rzadsze. Dzięki temu depilację można przeprowadzać o wiele rzadziej niż w przypadku golenia się.

Sam proces depilacji jest teoretycznie zupełnie bezbolesny. Depilator Braun Silk-expert 5 IPL wyposażony został ponadto w technologię nazwaną SensoAdaptTM, która 80 razy na sekundę analizuje strukturę skóry i dostosowuje siłę impulsu światła. Dzięki temu depilacja jest jeszcze bezpieczniejsza.

W rzeczywistości może się zdarzyć, że podczas depilacji odczujemy ból. Najważniejsze, by depilowany fragment ciała najpierw bardzo dokładnie ogolić. Miło, że w pudełku z depilatorem Braun znalazła się bardzo dobra maszynka do golenia Gillette Venus.

Niestety każdy włosek, który pominiemy, będzie potem powodem bólu, przypominającego ukłucie igłą. Jeśli dobrze ogolimy ciało, podczas depilacji odczuwać będziemy jedynie ciepło. 

Mnie niestety kilka razy zdarzyło się poczuć na własnej skórze (i to dosłownie) uboczne efekty depilowania. Wystarczył jeden, jedyny włosek, który umknął mi przy goleniu i w tym miejscu przy naświetleniu IPL poczułam nieprzyjemne ukłucie. Co prawda to nic w porównaniu do depilacji laserowej u kosmetyczki, ale pojawiające się raz na jakiś czas ukłucia powodowały, że potem, przy każdym „strzale” światłem, miałam trochę obawy, czy nie będzie bolało, jak zazwyczaj, czy może mnie ukłuje. Dlatego od razu z góry przestrzegam wszystkie dziewczyny i panie, które kupią sobie depilator IPL Brauna (albo jakikolwiek inny) – dobrze się ogolcie przed depilacją!

Warto też pamiętać o tym, że depilacja IPL jest najbardziej skuteczna wtedy, gdy mamy jasna karnację skóry i ciemne włosy (czyli takie, które zawierają najwięcej melatoniny). Dziewczęta o ciemnej skórze albo jasnych włosach (rudych, blond lub siwych) muszą niestety zrezygnować z zakupu tego sprzętu, bo po prostu nie będzie w ogóle działał. Brak melatoniny uniemożliwi fototermolizę.

Depilatora używałam do usuwania włosków pod pachami, z nóg i okolic bikini. Po pierwszym zabiegu włoski pojawiły się ponownie już po kilku dniach. Niestety zgodnie z tym, co twierdzi producent – depilacja IPL jest skuteczna dopiero po kilku przeprowadzonych zabiegach (Braun obiecuje cztery, ale w rzeczywistości może być ich trochę więcej).

depilator1
Z każdym kolejnym tygodniem moje nogi i pachy coraz dłużej pozostawały gładkie, chociaż przez okres testowania urządzenia nie udało mi się jeszcze osiągnąć stanu, który pozwoliłby nie depilować się przez okres na przykład miesiąca. Niestety aby w pełni rzetelnie ocenić działanie i skuteczność depilatora Braun Silk-expert 5 IPL, musiałabym poczekać z napisaniem recenzji jeszcze kilka miesięcy. Postaram się jednak zaktualizować ten materiał za dwa-trzy miesiące. Mam nadzieję, że wrócę do Was z dobrymi wiadomościami.

Niezależnie jednak od tego, czy depilacja IPL pozwoli mi pozbyć się niechcianych włosków raz na zawsze, czy jednak będę musiała powtarzać depilację co tydzień lub dwa, na pewno polubiłam urządzenie Brauna. Depilacja jest szybka i bezbolesna, o ile odpowiednio przygotujemy wcześniej skórę. Zdecydowanie przyjemniejsza niż używanie tradycyjnego depilatora, a jednocześnie skuteczniejsza niż golenie nóg maszynką. Dlatego jeśli tylko cena urządzenia Was nie przeraża, na pewno warto, byście rozważyły jego zakup.

Testowane produkty:

  • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować