Marek Kowalski | 12 października 2017, 10:39

Braun Series 7 7899cc – test golarki elektrycznej klasy premium

Uniwersalne i wygodne golenie

Braun to uznana marka na rynku elektrycznych maszynek do golenia. Produkuje sprzęt AGD od momentu założenia w 1921 roku. Jednym z najważniejszych rodzajów urządzeń oferowanych na rynku pod tą marką są elektryczne golarki. Mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się jednemu z lepszych modeli: golarce Braun Series 7 7789cc. Zapraszamy do lektury recenzji golarki klasy premium. 

Sprawdź cenę Braun Series 7 7899cc Clean&Charge Golarka Braun Series 7 7899cc zdecydowanie zalicza się do najdroższych urządzeń w swojej klasie. Z drugiej strony jest jednak zauważalnie tańsza od topowych w ofercie marki Braun golarek z serii Series 9. Model, który mieliśmy okazję testować to produkt, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne mające ułatwić i przyspieszyć golenie, a także uczynić ten proces maksymalnie skutecznym. Głowica wyposażona w cztery elementy golące, sporo dodatków w zestawie, technologia dźwiękowa analizująca zarost, aż pięć trybów golenia (w poprzedniej generacji Series 7 były trzy tryby), do tego wydajny akumulator, możliwość pracy na sucho i na mokro oraz stacja ładująco-czyszcząca w zestawie. Brzmi nieźle. Z tym większą ochotą zabraliśmy się za sprawdzenie możliwości golarki Braun Series 7 7899cc.

Braun Series 7 7899cc - pierwsze wrażenie i wyposażenie zestawu

Braun-Series-7-7899cc-01

Golarkę otrzymaliśmy w efektownym, kolorowym opakowaniu sprzedażowym. Zwracamy uwagę, że oferowana w sklepie golarka powinna być zapakowana w zaplombowane (zaklejone) fabrycznie pudełko. Mamy przecież do czynienia ze sprzętem osobistym. Na opakowaniu producent zamieszcza najważniejsze jego zdaniem infromacje: możliwość golenia na sucho i na mokro, technologia soniczna dopasowująca pracę golarki do rodzaju zarostu, możliwość regulowania mocy pracy, czy obecność stacji ładująco-czyszczącej. Zaglądamy do pudełka.

Braun-Series-7-7899cc-02

Wewnątrz opakowania i jeszcze wewnątrz estetycznego, zasuwanego na suwak pokrowca znajduje się bohaterka naszej recenzji - golarka Braun Series 7 7899cc.

Braun-Series-7-7899cc-03

Oprócz tego w pudełku znaleźliśmy jeszcze zasilacz sieciowy, stację czyszcząco-ładującą oraz jedno opakowanie specjalnego roztworu czyszcząco-dezynfekującego Braun CCR opartego na bazie alkoholu (sprawdź cenę tego płynu).

Braun-Series-7-7899cc-06

Ostatnim elementem zestawu jest niewielka szczoteczka do czyszczenia głowicy (należy pamiętać, by nie czyścić nią samych folii tnących). Oczywiście w pudełku nie mogło zabraknąć również karty gwarancyjnej oraz wielojęzycznej (również po polsku) instrukcji obsługi.

Braun Series 7 7899cc - testy praktyczne

Przed pierwszym użyciem golarki, należy naładować do pełna jej akumulator. W naszym przypadku ładowanie trwało dokładnie 56 minut, co odpowiada sugestiom producenta, który informuje o ok. godzinnym czasie ładowania. W pełni naładowany akumulator golarki Braun Series 7 7899cc ma dostarczać energii na około 50 minut pracy. Zakładając, że pojedyncze golenie zajmuje nie dłużej niż 5 minut, raz naładowany akumulator pozwala nam golić się codziennie przez półtora tygodnia. To wyróżniający się wynik.

Braun-Series-7-7899cc-07

Golarka bardzo dobrze leży w dłoni i efektownie się prezentuje. Po bokach golarki producent umieścił gumowane tworzywo, które zapewnia pewny chwyt bez względu na to, czy golimy się na sucho, czy na mokro.

Braun-Series-7-7899cc-08

Głowica goląca modelu Braun Series 7 7899cc została zbudowana aż z czterech elementów tnących. Każdy z nich jest zawieszony na niezależnych modułach amortyzujących, dzięki czemu podczas golenia głowica dopasowuje poszczególne elementy tnące do kształtu twarzy po to by zapewnić jak największą powierzchnię styku głowicy z goloną częścią twarzy.

Braun-Series-7-7899cc-15

Głowica golarki porusza się w aż 8 kierunkach, oprócz wymienionych wcześniej amortyzatorów dostosowujących położenie poszczególnych elementów tnących do kształtu twarzy, również cała głowica jest regulowana w kilku stopniach swobody, co pozwala maszynce lepiej dopasować się do twarzy podczas golenia. Warto przy tym zaznaczyć, że głowicę można również zablokować w jednym położeniu, co może być przydatne w przypadku podgalania w trudniej dostępnych miejscach (np. pod nosem).

Braun-Series-7-7899cc-09

W przypadku, gdy nie goliliśmy się dłużej i długość włosów na twarzy znacznie wykracza ponad to co nazywamy kilkudniowym zarostem, warto najpierw użyć wbudowanego w maszynę trymera. Doskonale nadaje się on też do stylizacji elementów zarostu, które chcemy pozostawić, modelowania brody, przycinania baczków itp. 

Braun-Series-7-7899cc-10

Wskaźnik zlokalizowany w dolnej części golarki wskaźnik informuje o czystości głowicy (wskaźnik hygiene) oraz o stopniu naładowania baterii. Dzięki temu zawsze wiemy ile jeszcze energii jest w golarce i czy nie wymaga ona czyszczenia. To ostatnie jest z kolei znacznie uproszczone dzięki znajdującej się w zestawie stacji ładująco-czyszczącej. Tak naprawdę czyszczenie w stacji jest konieczne, aby wskaźnik higieny powrócić do stanu początkowego. Samo opłukanie golarki czystą wodą nie wystarczy.

Braun-Series-7-7899cc-11

Golarka Braun 7899cc może być używana do golenia zarówno na sucho, jak i na mokro (Wet&Dry). Możemy się zatem ogolić stojąc po prostu przed lustrem, ale także wtedy, gdy bierzemy prysznic. Obudowa urządzenia jest wodoodporna i wytrzymuje zanurzenie w wodzie nawet na głębokość 5 metrów. Ułatwia to też utrzymanie urządzenia w czystości, bo po goleniu głowicę można po prostu przemyć ciepłą wodą, a gdy jest bardziej zabrudzona (o czym informuje nas wspomniany wcześniej wskaźnik) użyć stacji czyszcząco-ładującej. W przypadku, gdy golarkę zabieramy ze sobą w podróż, nie ma sensu zabierać ze sobą stacji ładująco-czyszczącej. Zasilacz można podłączyć również bezpośrednio do golarki.

Jeżeli chodzi o skuteczność oraz wygodę golenia testowanym urządzeniem, to nie mamy do tego sprzętu żadnych zastrzeżeń. Golarka nie poradzi sobie z dłuższym, ponad tygodniowym zarostem, ale w takim przypadku wystarczy najpierw przyciąć zarost trymerem, a następnie znacznie skrócone włoski usunąć już normalnie głowicą golącą. Z kolei w sytuacji, gdy golimy się codziennie, czy co drugi dzień - w zupełności do usunięcia owłosienia wystarczają elementy głowicy golącej. Trymer w takim przypadku może nam posłużyć jedynie do modelowania (np. baczków, czy wąsów).

Braun-Series-7-7899cc-16

Dzięki aż pięciostopniowej regulacji za pomocą znajdujących się na obudowie urządzenia przycisków "+" i "-" możemy łatwo dopasować moc urządzenia do rodzaju naszego zarostu. Nasz tester dysponujący bardzo sztywnym zarostem, preferował ustawienie mocy maksymalnej.

Nie dostrzegamy istotnej różnicy w skuteczności czy komforcie golenia w zależności od tego, czy golimy się na mokro (z pianką lub bez) czy na sucho. Naszym zdaniem wygodniejsza i szybsza jest metoda na sucho, ale być może wynika to stąd, że pod prysznicem tester nie ma lusterka, co wymusza golenie na ślepo. W każdym razie skuteczność urządzenia bez względu na wybraną metodę pozostaje naszym zdaniem na równym, wysokim poziomie.

Próbowaliśmy też ogolić się pod prysznicem. Można wtedy nawet użyć pianki do golenia. Jednak taka metoda w naszym wypadku okazała się mało efektywna - brak lusterka pod prysznicem sprawiał, że goliliśmy się "na ślepo", a po wyjściu spod prysznica okazało się, że na twarzy mam niedogolone kępki zarostu. Konieczna była korekta przed lustrem nad umywalką. W dodatku golenie na mokro wcale nie okazało się jakoś bardziej przyjemne niż golenie na sucho, więc metody tej spróbowaliśmy raz, potem jeszcze drugi raz, ale to była już ostatnia próba. Jednak wygodniej i szybciej można ogolić się nad umywalką na sucho, ewentualnie można użyć pianki jeśli ma się skórę podatną na podrażnienia.

Braun Series 7 7899cc - konserwacja sprzętu

Braun-Series-7-7899cc-12

Elementy golące w testowanej golarce, jak w każdym tego typu urządzeniu, wymagają okresowej wymiany. Zgodnie z informacjami producenta, wymiany kasety na folię i nożyki należy dokonywać po około 18 miesiącach. O konieczności wymiany może podpowiedzieć również sama maszynka wyświetlający symbol kasetki w centralnej części wskaźnika higieny/baterii. Wymiana kasetki jest bardzo prosta, z jednej strony głowicy przesuwamy element blokujący (oznaczony napisem lock).

Braun-Series-7-7899cc-13

Następnie z drugiej strony głowicy wystarczy nacisnąć przycisk release.

Braun-Series-7-7899cc-14

W ten sposób będziemy mogli łatwo zdjąć kasetkę z foliami i założyć nową. Ewentualnie możliwość zdjęcia kasetki można wykorzystać do jej dokładniejszego opłukania, gdy np. nie mamy stacji czyszcząco-ładującej pod ręką (np. w podróży).

Braun-Series-7-7899cc-04

Przygotowanie stacji ładująco-czyszczącej do pracy jest bardzo proste. Aby umieścić zbiornik Braun CCR z roztworem czyszczącym należy jednocześnie wcisnąć przyciski zlokalizowane po obu stronach stacji (jeden z nich jest widoczny na powyższej fotografii).

Braun-Series-7-7899cc-05

Spowoduje to wysunięcie się półeczki na pojemnik, w którą wsuwamy zbiornik z roztworem czyszczącym (nie zapomnijmy o zdjęciu korka z pojemnika). W przypadku, gdy z golarki zamierzamy korzystać rzadko, warto po każdym czyszczeniu zatkać pojemnik z roztworem, gdyż w przeciwnym razie znajdujący się w nim płyn po prostu wyparuje (jest na bazie alkoholu).

Braun-Series-7-7899cc-17jpg

Po umieszczeniu golarki w stacji wystarczy wcisnąć przycisk zasilania i stacja przeprowadzi czyszczenie, nasmaruje, wysuszy i naładuje golarkę.

Braun Series 7 7899cc - podsumowanie

Braun 7899ccGolarka Braun Series 7 7899cc to produkt zasługujący na uwagę wymagającego konsumenta. Sprzęt goli bardzo dobrze krótki i bardzo krótki (jednodniowy) zarost. W przypadku dłuższych włosów należy wspomóc się najpierw odrębną maszynką do ścinania włosów (nie znajduje się w zestawie sprzedażowym testowanego urządzenia) lub skorzystać z wbudowanego w testowaną maszynkę trymera. Solidna, trwała i wodoodporna obudowa jest wygodna w użyciu, zapewnia odpowiednio stabilny chwyt, a sprzęt zapewnia uniwersalność co do wyboru metody golenia: na sucho, na mokro, z pianką, bez pianki itp. Zaletą jest dołączana stacja ładująco-czyszcząca, dzięki czemu regularnie korzystający z maszynki panowie dysponują zawsze czystym i pachnącym urządzeniem gotowym do pracy każdego ranka. 

Testowane produkty:

  • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować