Marek Kowalski | 26 kwietnia 2018, 15:15

Amica PG6611SRB IN - test gazowej płyty grzejnej na szkle

Gazowe płyty grzejne to bardzo popularny sprzęt w polskich domach. Nic dziwnego, to właśnie gaz jest najpopularniejszym paliwem w naszych kuchniach. Mieliśmy okazję sprawdzić w działaniu jedną z najnowszych płyt gazowych do zabudowy polskiej marki Amica. Mowa o płycie grzejnej na szkle, model Amica PG6611SRB IN. Czy jest to produkt godny zainteresowania konsumenta? Zdecydowanie tak, choć warto zadbać o odpowiednie rozmiary garnków. Czemu? Odpowiedź znajdziecie w naszej recenzji tego sprzętu.

 • Płyta gazowa Amica PG6611SRB IN - pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości płyty gazowej Amica
 • Sprawdzamy w jaki sposób konserwować urządzenie i jakie są koszty eksploatacji
 • Informacje o przeprowadzonych pomiarach testowych.
 • Podsumowanie - sprzęt estetycznie wykonany, prosty i wygodny w obsłudze, łatwy w czyszczeniu. Godny polecenia.

Sprawdź cenę Amica PG6610SRB IN Amica PG6611SRB IN to estetycznie wykonana, gazowa płyta grzejna o standardowym, najczęściej stosowanym w naszych kuchniach rozmiarze, tj. szerokości ok. 60 cm. Producent promuje ten model zwracając uwagę potencjalnych klientów przede wszystkim na materiał podłoża (czarne szkło), co sprawia, że płyta ta będzie dobrze się prezentować w kuchni o dowolnej aranżacji wnętrza. Amica chwali się również obecność specjalnego, powiększonego palnika Booster, który ma użytkownikom tego sprzętu umożliwić ponadstandardowe zwiększenie mocy grzania, a tym samym przygotowanie ciepłych potraw w krótszym czasie. Jak ten sprzęt sprawdza się w praktycznych zastosowaniach, czyli podczas normalnego użytkowania i przyrządzania potraw na tej płycie? Dla tych, którzy nie chcą czytać, krótko: to dobry, godny polecenia produkt, łatwy w obsłudze, wygodny, łatwy też w czyszczeniu. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej części tekstu, którą zaczynamy standardowo - od opakowania sprzedażowego produktu i tego, co otrzymujemy w zestawie.

Amica PG6611SRB IN - pierwsze wrażenie, opakowanie i zawartość zestawu

 Amica-PG6611SRB-IN-00

Płyta dotarła do nas w oryginalnym opakowaniu sprzedażowym, które - podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń do zabudowy - nie jest specjalnie estetyczne, ale też nie jego taka rola. Kartonowe pudełko oznakowano stosownymi symbolami, by odpowiednio je traktować podczas transportu, aby szklana płyta dotarła do klienta w całości, a nie w formie szklanej kruszonki.

Amica-PG6611SRB-IN-01

Wewnątrz opakowania znaleźliśmy solidnie zabezpieczoną płytę gazową marki Amica. Krawędzie płyty, a także jej wierzch i spodnia strona są dodatkowo osłonięte styropianowymi formami (na zdjęciu wierzchnia pokrywa styropianowa jest już zdjęcia). Sama płyta jest jeszcze dodatkowo schowana w foliowym worku, a ruszty żeliwne przymocowane taśmą klejącą, by podczas transportu nie poruszały się i przypadkiem nie zarysowały, bądź nie uszkodziły samej płyty. Oprócz płyty w opakowaniu znaleźliśmy też broszurkę informacyjną i kartę gwarancyjną. Pamiętajmy, że montażu jakiegokolwiek sprzętu zasilanego gazem ziemnym musi dokonać osoba ze stosownymi uprawnieniami, a pieczęć fachowca musi znaleźć się w karcie gwarancyjnej. W przeciwnym razie gwarancja nie będzie ważna.

Amica PG6611SRB IN - testujemy

Amica-PG6611SRB-IN-02

Po prawidłowym zainstalowaniu czteropalnikowej płyty gazowej na szkle, model Amica PG6611SRB IN przystąpiliśmy do jej uważnych oględzin. Bez dwóch zdań produkt jest wykonany solidnie i precyzyjnie. Czarne szkło płyty wygląda efektownie, choć trzeba pamiętać, że taki jego wygląd jest uwarunkowany dbałością użytkownika o czystość płyty. Inna sprawa, że płyta Amici jest łatwa w czyszczeniu, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Amica-PG6611SRB-IN-03

Przedni panel płyty jest wykonany z metalu, a efekt szczotkowanej stali zastosowany zarówno na podłożu panelu jak i na pokrętłach regulacyjnych palników wygląda naprawdę dobrze. Zamiast jednego, całościowego rusztu na zawiasach, producent zastosował w tym przypadku dwa niezależne, symetryczne ruszty żeliwne. Naszym zdaniem to zaleta, bo mniejsze ruszty łatwiej umyć np. w zlewie - można je myć również w zmywarce. 

Amica-PG6611SRB-IN-04

Pokrętła poszczególnych palników w testowanej płycie gazowej Amica PG6611SRB IN są bardzo dobrze wykonane, wyglądają estetyczne, a przy tym, dzięki zastosowaniu efektu szczotkowanego metalu użytkownik nie pozostawi na nich brzydko wyglądających odcisków palców. Pokrętła poruszają się płynnie i są czytelnie oznaczone, dzięki czemu od razu wiadomo, który z nich odpowiada za który palnik. Elektryczna zapalarka gazu wyzwalana jest poprzez naciśnięcie danego pokrętła (oczywiście płyta musi być podłączona do prądu by to działało), to doskonale znane, ale też sprawdzone rozwiązanie, nie było potrzeby silić się tutaj na jakieś nietypowe pomysły. Wszystkie pokrętła są dobrze skonfigurowane i dokładnie dozują gaz. Na zdjęciu widoczne są w pozycji wyłączonej, ale gdy np. przekręcimy pokrętło do pozycji oznaczonej małym płomyczkiem (na godzinie siódmej), to uzyskamy w każdym z palników bardzo mały płomień. Do płynności i łatwości regulacji nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń.

Amica-PG6611SRB-IN-05

Testowana płyta wyposażona jest w cztery palniki. Na powyższym zdjęciu widoczny jest najmniejszy z nich, ma on średnicę 6,4 cm, a jego deklarowana przez producenta moc cieplna to 1 kW. To w pewnym stopniu determinuje jego zastosowanie - z niego powinniśmy korzystać przede wszystkim podczas podgrzewania mniejszych porcji posiłków. Palnik ten jest umieszczony po prawej stronie płyty, co jest ułatwieniem dla osób praworęcznych. Natomiast po lewej stronie w przedniej części płyty oraz po prawej stronie z tyłu Amica umieściła w testowanym produkcie dwa średnie palniki o średnicy 8,4 cm i mocy cieplnej ok. 2 kW na każdy z nich. To z nich najprawdopodobniej będziemy korzystać najczęściej podczas przygotowywania codziennych posiłków. Oprócz tego płyta oferuje jeszcze potężny palnik Booster, któremu warto poświęcić odrębny akapit. 

Amica-PG6611SRB-IN-06

Booster umieszczony jest po lewej stronie dalej od przedniej części płyty. Ten potężny palnik ma aż 12,9 cm średnicy, a moc cieplna jaką pozwala uzyskać to 4 kW. Rozmiar palnika determinuje i - w pewnym stopniu - ogranicza zakres naczyń jakie na nim ustawimy. Palnik jest na tyle duży, że będzie użyteczny z największymi garnkami. Te o standardowych rozmiarach, ok. 21 cm średnicy mogą okazać się po prostu za małe. Chodzi o to, że płomienie z rozkręconego na maksa palnika Booster będą wykraczać poza powierzchnię dna garnka, a tym samym część energii cieplnej będzie się marnować.

 Amica-PG6611SRB-IN-07

Skoro o palnikach mowa, warto zwrócić jeszcze uwagę na ich specyficzną konstrukcję. Są one po pierwsze niskie, a po drugie tak wyprofilowane, że w razie wykipienia zawartości garnka, ciecz nie będzie ściekać do komory z dyszą podającą gaz do palnika, lecz spłynie po profilu palnika na płytę. Same palniki umieszczone są częściowo właśnie w tej komorze, dzięki czemu nieznacznie wystają one ponad powierzchnię płyty. Jest to rozwiązanie łączące estetykę i użyteczność tego produktu. Oczywiście jak na nowoczesną płytę gazową przystało, mamy tu do czynienia z produktem wyposażonym w przeciwwypływowe zabezpieczenia gazu. W razie np. nagłego przeciągu, gdy płomień któregokolwiek z palnika przypadkowo zgaśnie, a pokrętło będzie dalej znajdować się w pozycji otwartej czujniki automatycznie odetnie dopływ gazu. Na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać. Inna sprawa, że podczas testów próbowaliśmy na siłę zdmuchnąć płomień palącego się palnika i... doprawdy nie wiem, jak duży musiałby być przeciąg, którzy by skutecznie zgasił palnik, szczególnie dotyczy to największego z nich - Boostera.

Płyta gazowa Amica jest również łatwa w czyszczeniu. Wspomnieliśmy wcześniej o dwóch niezależnych rusztach, które łatwo można myć w zlewie (bo nie są na tyle wielkie, że się w nim nie mieszczą), a także w zmywarce. Dodatkową zaletą jest sposób mocowania rusztów. 

Amica-PG6611SRB-IN-08

Otóż są one osadzone na stalowych bolcach wystających ze szklanej powierzchni płyty. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne niż jakiekolwiek zawiasy, bo brak ruchomych elementów oznacza brak ryzyka ich zużycia. Ponadto pomysł ten w zupełności wystarcza do tego, by nawet podczas gotowania i przestawiania na ruszcie 10 litrowego garnka z potrawą ten nie przesunął się po płycie ani o milimetr.

Amica-PG6611SRB-IN-09

Łatwość czyszczenia dotyczy nie tylko rusztu, ale również powierzchni jak i samych palników. Ich demontaż jest banalnie prosty, choć zwróciliśmy uwagę, że mimo dbałości o sprzęt, z czasem na elementach palnika w kolorze srebrnym mogą pojawić się niewielkie przebarwienia, ale tych, szczególnie w domu, w którym ciepłe posiłki przyrządza się codziennie, raczej trudno ich uniknąć.

Amica PG6611SRB IN - specyfikacja

 • Typ: płyta gazowa do wbudowania;
 • Materiał powierzchni płyty: szkło;
 • Materiał wykończenia produktu: szkło;
 • Sterowanie: manualne, pokrętłami (4 szt.);
 • Elektryczny zapalacz gazu: tak, w każdym pokrętle; 
 • Napięcie znamionowe: 230V ~50 Hz;
 • Rodzaj gazu: gaz ziemny wysokometanowy G20-2E (GZ50) ~20mbar;
 • Obciążenie cieplne: 9,0 kW;
 • Zużycie gazu płynnego: 657 g/h;
 • Ilość palników/pól grzejnych: 4;
 • Rozmiar palników: 6,4 cm; 8,4 cm (2 szt.), 12,9 cm;
 • Moc palników (odpowiednio do wyżej wymienionych): 1 kW, 2 x 2kW, 4 kW;
 • Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu: tak;
 • Wymiary: wysokość 4,6 cm, szerokość 59 cm, głębokość 52 cm;
 • Waga netto: 11,7 kg;

Amica PG6611SRB IN - podsumowanie

Amica PG6611SRB IN to produkt, który przy standardowych gabarytach charakteryzuje się estetycznym wyglądem, dużą efektywnością i elastycznością użytkową, zaletą jest palnik Booster, ale trzeba pamiętać o jego ograniczeniach wynikających z rozmiaru - na nim zagrzejemy potrawę zauważalnie szybciej, pod warunkiem korzystania z naczynia o odpowiednim rozmiarze. Płytę stosunkowo łatwo utrzymać w czystości, dotyczy to w szczególności odpowiednio zaprojektowanych palników, a także dwóch rusztów mniejszych niż jeden ruszt pokrywający całą płytę. Płyta nie należy niestety do najtańszych, osoby myślące o jej zakupie powinni liczyć się z wydatkiem ok. 1000 zł. Warto jednak wiedzieć, że aktualnie producent uruchomił specjalny program rabatowy umożliwiający uzyskanie 200, 300 lub nawet 450 zł zwrotu przy zakupie zestawu produktów do zabudowy marki Amica. Na przykład przy zakupie 4-polowej płyty gazowej (takiej jak testowany tu produkt) oraz piekarnika Amica możemy otrzymać 200 zł zwrotu.

AGDLAB-Redakcja-polecaPłytę gazową Amica PG6611SRB IN

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować