Marek Kowalski | 31 grudnia 2017, 19:04

Amica IN 600BS - testujemy okap polskiego producenta

Okap kominowy Amica OKC IN 600BS to jedno z bardziej efektywnych urządzeń w swojej klasie, dostępnych w ofercie popularnej polskiej marki. Sprzęt tego typu powinien być zainstalowany w każdej kuchni, szczególnie w mieszkaniach, gdzie pomieszczenie, w którym przygotowywane są posiłki jest połączone z pokojem dziennym. Mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce okap Amica IN 600BS i wiemy czy urządzenie jest warte swojej - niemałej - ceny. Chcecie też mieć tą wiedzę? Zapraszamy do lektury.

 • Amica OKC IN 600BS i podstawowe funkcje okapu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Łatwość montażu i praktyczne testy urządzenia
 • Konserwacja sprzętu, co i jak
 • Pomiary testowanego urządzenia, głośność, zużycie energii itp.
 • Podsumowanie - sprzęt jest zdecydowanie wart zainteresowania

Sprawdź cenę Amica IN 600 BS Kilka lat temu modne stały stały się mieszkania w których centralnym pomieszczeniem jest tak zwany salon z aneksem kuchennym lub - mówiąc potocznie - kuchnia otwarta na pokój dzienny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wizualne powiększenie przestrzeni mieszkalnej i większa integracja domowników, z których żaden nie musi izolować się od pozostałych na czas przygotowywania posiłków.

Niestety, nawet te zalety najpiękniej skomponowanej kuchni nie rekompensują niedogodności związanych z unoszącymi się oparami przygotowywanych dań, tłustawych nalotów na meblach, ubrań przesiąkniętych skądinąd apetycznym, ale niekoniecznie pożądanym następnego dnia zapachem wczorajszego obiadu. Niejednokrotnie problemem staje się również pojawiająca się w mieszkaniu para wodna, która grozi długotrwałym zawilgoceniem pomieszczenia. W takiej sytuacji najlepszym sposobem pozbycia się niepożądanych zapachów i oparów jest ich utylizacja tuż po wytworzeniu, a pomóc w tym może montaż okapu kuchennego.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy montaż takiego urządzenia wiąże się z wielką rewolucją w kuchni, na ile jest kłopotliwy, ile czasu zajmuje i czy praca samego urządzenia jest uciążliwa dla domowników (jak głośno pracuje) ile energii zużywa no i oczywiście czy montaż okapu przynosi wymierne, zauważalne efekty. Wybraliśmy urządzenie marki Amica model OKC IN 600BS. To nie jest tanie urządzenie, ale wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością w trybie wyciągu - aż 700 metrów sześciennych na godzinę. W wielu sklepach sprzęt kosztuje ponad 1300 zł, ale można je znaleźć za zauważalnie niższą kwotę (sprawdź najniższe ceny testowanego sprzętu).

Amica OKC IN 600BS - pierwsze wrażenie i co otrzymujemy w zestawie

Urządzenie dotarło do nas bardzo dobrze zabezpieczone na czas transportu, opakowane w kartonowe pudło o wymiarach 70 x 61 x 62 cm i dodatkowo osłonięte wewnątrz styropianem.

Amica-IN600BS-02

Razem z gotowym do montażu okapem otrzymaliśmy dwie metalowe osłonki/maskownice w czarnym kolorze służące do zamaskowania rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Producent nie zapomniał również o dołączeniu prostej, przejrzystej instrukcji montażu i obsługi urządzenia w kilku językach, w tym oczywiście w języku polskim. Nie mogło zabraknąć również karty gwarancyjnej.

Amica-IN600BS-06

Okap Amica model OKC IN 600BS to urządzenie kuchenne klasyfikowane jako okap kominowy. Więcej na temat różnych rodzajów okapu dowiesz się z przygotowywanego przez nas poradnika dotyczącego wyboru odpowiedniego rodzaju tego typu urządzenia. Testowany model pracuje na zasadzie wyciągu. Jego zadaniem jest zasysanie pary wodnej oraz powietrza z niepożądanymi zapachami i wyrzucanie ich na zewnątrz.

Amica OKC IN 600BS - testy praktyczne

Amica-IN600BS-01

Okap podłączony został do systemu wentylacyjnego, co oznacza, że będzie pracował w układzie otwartym. Pamiętajmy, że urządzenie pracujące w trybie wyciągu musi zostać podłączone do odpowiedniego rodzaju kanału wentylacyjnego - nie można go podłączyć do kanałów kominowych, dymowych lub spalinowych będących w eksploatacji. Okap wymaga zainstalowania przewodu, którym zanieczyszczone powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz; jest to najczęściej rura o średnicy 120-150 mm, która nie powinna byc dłuższa niż 4-5 m.

Montaż urządzenia łącznie z zamaskowaniem rury odprowadzającej do szybu wentylacyjnego trwał ok.1,5 godziny. Niemałym zaskoczeniem były ceny podawane przez fachowców za usługę montażu okapu, które wahały się od 50 do 400 zł. Całość prac montażowych sprowadza się do wymierzenia miejsca usytuowania okapu, wywiercenia otworów na haki mocujące urządzenie oraz właściwe zamontowanie i zamaskowanie rury odprowadzającej zanieczyszczone powietrze do komina/przewodu wentylacyjnego. Okap kominowy Amica model OKC IN 600BS ma wymiary 60 x 60 cm. Jego obudowa została wykonana z czarnego szkła, jest prosty i estetyczny, wyglądem przypomina bardziej duży głośnik niż urządzenie kuchenne.

Amica-IN600BS-04
Panel sterowania stanowi szklana listwa z podświetlonymi ikonkami trybu pracy/mocy oraz oświetlenia. W urządzeniu zainstalowano sterowanie sensorowe. Sterowanie urządzeniem jest bardzo proste i intuicyjne. Amica OKC IN 600BS ma cztery tryby pracy - mocy działania urządzenia, co oznacza, że zamontowany wentylator wyciągowy można ustawić w jednej z czterech prędkości obrotowych. Prędkość najniższą stosuje się przy normalnych warunkach i oraz małym natężeniu oparów, średnie - np. przy gotowaniu kilku potraw jednocześnie, prędkość najwyższą producent zaleca stosować tylko przy dużym stężeniu oparów kuchennych np. przy smażeniu lub grillowaniu. Aby włączyć wybraną funkcję należy uruchomić urządzenie dotykajac ikonki (kółko z pionową kreską) a następnie dotknąć jednego z poniższych pól: bieg najniższy (1), biegi średnie (2,3), bieg najwyższy (4).

Amica-IN600BS-07

Okap Amica OKC IN 600BS posiada również nastrojowe oświetlenie, które może pracować niezaleznie od pracy urządzenia. Włącza się je dotykajac symbolu żarówki. Lampa diodowa LED umieszczona jest w dolnej części okapu bezpośrednio pod szklanym panelem sterowania. Mimo niewielkiej mocy źródła światła - 6,4 W - jest ono - jak przystało na dobrej jakości LED-y - wyjątkowo jasne.

Amica-IN600BS-05

Urządzenie posiada dodatkową funkcję timera - opóźnionego wyłaczenia okapu. Opcja ta służy do opóźnienia wyłączenia silnika okapu. Można jej użyć np. po zakończonym gotowaniu, by całkowicie oczyścić powietrze w pomieszczeniu z resztek oparów. Zaprogramowany czas opóźnienia wynosi około 10 minut. Włączenie tej funkcji następuje podczas pracy okapu na aktywowanym dowolnym wybranym uprzednio biegu, poprzez dotknięcie sensora przez minimum 2 sekundy. Kiedy po dotknięciu sensor zacznie migać sygnalizuje to prawidłowe ustawienie opóźnienia wyłączenia urządzenia. Oczywiście ustawioną funkcję opóźnienia wyłączenia można również w każdej chwili wyłączyć. W tym celu wystarczy dotknąć sensor odpowiedzialny za aktywny bieg; jest to równoznaczne z wyłączeniem urządzenia. Aby wznowić jego pracę należy ponownie ustawić odpowiedni bieg. Włączenie lub wyłączenie funkcji opóźnionego wyłączenia okapu nie ma wpływu na działanie oświetlenia wbudowanego w urządzenie.

Amica OKC IN 600BS - konserwacja

Amica-IN600BS-03
Konserwacja testowanego przez nas okapu jest bardzo prosta. Urządzenie wyposażone jest w pojedynczy filtr przeciwtłuszczowy w formie kasety aluminiowej. Dostęp do niej w celu jej wyjęcia i ew. oczyszczenia uzyskujemy otwierając niejako dolną pokrywę okapu. Jest ona zawieszona na zawiasach i zamykana na magnetyczne zatrzaski. W momencie gdy odciągniemy ją ponad panelem sterowania niewielką siłą, będzie można zajrzeć do wnętrza urządzenia.

Amica-IN600BS-09

Nie trzeba się przy tym obawiać, że dolna pokrywa okapu spadnie na płytę kuchenną. Jest ona solidnie przymocowana do obudowy urządzenia, a dzięki teleskopowym prowadnicom otwiera się ona płynnie i delikatnie. Po jej otwarciu łatwo możemy się dostać od spodu do kasety z aluminiowym filtrem przeciwtłuszczowym, wyjąć ją, umyć, a następnie umieścić z powrotem w urządzeniu. Cała operacja nie wymaga stosowania jakichkolwiek narzędzi i zajmuje dosłownie kilka minut.

Warto zaznaczyć, że testowany przez nas sprzęt Amiki może również pracować w trybie pochłaniania, jednak wymaga to zastosowania filtru węglowego. Producent ma w swojej ofercie odpowiedni filtr węglowy, model Amica FWK 300 - filtr ten nie jest drogi, kosztuje poniżej 40 zł (sprawdź najniższe ceny tego filtra).

Amica OKC IN 600BS - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. W zależności od biegu / trybu pracy urządzenia, hałas generowany przez okap może być różny. W najszybszym, 4-tym biegu okap będzie szumiał tak głośno jak odkurzacz. Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy automatycznego odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Podczas pracy okapu uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 71 dB. To nieco więcej niż głośność deklarowana przez producenta w najszybszym (i najgłośniejszym) trybie: 69 dB, ale pamiętajmy, że na głośność pracy okapu wpływa też sposób wykonania instalacji (doprowadzenia strumienia powietrza z wylotu okapu do odpowiedniego kanału wentylacyjnego). 

Kolejnym testem przez nas wykonanym był pomiar poboru mocy przez urządzenie w różnych trybach pracy. Do tego celu wykorzystaliśmy miernik VoltCraft Energy Logger 4000F. Zakres pobieranych mocy mieścił się w przedziale od 0,1 W do 291,1 W, poniżej pomiary uzyskane w poszczególnych trybach pracy:

 • 0 - tryb standby (urządzenie podłączone do zasilania, ale nie pracuje; światło wyłączone) - 0,1 W;
 • L - włączone oświetlenie bez uruchamiania mechanicznego przepływu powietrza - 6,4 W;
 • 1 - najwolniejszy bieg roboczy, bez oświetlenia - 200 W;
 • 2 - pierwszy ze średnich biegów roboczych, bez oświetlenia - 223 W;
 • 3 - drugi (szybszy) ze średnich biegów roboczych, bez oświetlenia - 254 W;
 • 4 - najszybszy tryb pracy urządzenia, bez oświetlenia - 291 W;

Amica OKC IN 600BS - dane techniczne i etykieta energetyczna

Amica-IN600BS-08

 • typ: okap kominowy;
 • możliwa praca w trybie wyciągu: tak
 • możliwa praca w trybie pochłaniacza: tak*
 • moc całkowita: 266,4 W; maksymalna zmierzona moc pobierana: 291 W;
 • wysokość: od 97,5 do 143,5 cm (zależnie od montażu);
 • szerokość: 60 cm;
 • głębokość: 45,5 cm;
 • waga netto: 21,46 kg;
 • klasa energetyczna: B;
 • klasa wydajności przepływu dynamicznego: A;
 • klasa sprawności oświetlenia: B;
 • klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń: D;
 • filtr w zestawie: tak;
 • typ filtra: aluminiowa kaseta przeciwtłuszczowa;
 • wbudowane oświetlenie: tak;
 • typ wbudowanego oświetlenia: LED;
 • moc wbudowanego oświetlenia: 1 x 6,4 W; 
 • maksymalna wydajność w trybie wyciągu: 700 m3/h;
 • poziom hałasu: maksymalny deklarowany / maksymalny zmierzony: 69 dB / 71 dB;
 • głośność pracy na poszczególnych biegach (nasz pomiar) 1/2/3/4: 45 dB/55 dB/60 dB/71 dB;
 • średnica wylotu powietrza: 15 cm;
 • długość przewodu zasilającego: 2,2 m;

* wymaga opcjonalnego filtra węglowego

Amica OKC IN 600BS - podsumowanie

Okap kominowy Amica model OKC IN 600BS to urządzenie przydatne w każdej kuchni, ale szczególnie docenią je użytkownicy pomieszczeń słabo wentylowanych albo mieszkań, w których kuchnia jest częścią pokoju dziennego z bibelotami, kanapami i ubraniami, które dotychczas przesiąkały zapachem przygotowywanych i serwowanych dań.

Montaż urządzenia nie jest skomplikowany, ale lepiej powierzyć go fachowcowi, który dokona prawidłowych wyliczeń i dobrze osadzi poszczególne elementy okapu co zagwarantuje jego prawidłową pracę.

Okap Amica model OKC IN 600BS został wyposażony w sensorowy panel, którego obługa jest prosta i intuicyjna. Praca urządzenia bardzo głośna jest jedynie na najmocniejszym, 4 biegu, który powinien być używany tylko przy dużym stężeniu oparów kuchennych, a więc dosyć rzadko. Dyskomfort powodowany głośnym działaniem urządzenia z powodzeniem niweluje jego skuteczność i efektywność. Okap Amica model OKC IN 600BS szybko i skutecznie odprowadza na zewnątrz zbędne zapachy i opary. Na niskim i dwóch średnich biegach praca urządzenia nie zakłóca normalnego funkcjonowania i nie pwooduje dyskomfotu, a jest również skuteczna.

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować