Marek Kowalski | 10 marca 2018, 00:50

Amica DAW 8143 DSiBTO - test pralki

Mieliśmy okazję testować jedną z najnowszych pralek automatycznych w ofercie popularnej polskiej marki Amica. Pralka Amica DAW 8143 DSiBTO ma wbudowaną funkcję Steam Touch, usuwającą zagniecenia i dezynfekującą odzież (w wybranych programach prania). Sprzęt także sam dozuje odpowiednią ilość detergentu, a to tylko część rozwiązań technologicznych zastosowanych w pralce z serii Amica Dream Wash. Pierze jak marzenie (ang. dream)? Sprawdzamy!

 • Pralka Amica DAW 8143 DSiBTO pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje tego sprzętu
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości pralki, sprawdzając wybrane programy w praktyce
 • Weryfikujemy zapewnienia producenta o skuteczności funkcji Steam Touch
 • W trakcie prania przeprowadzaliśmy pomiary zużycia wody, energii itp.
 • Podsumowanie - sprzęt wykazał się znaczną przewagą zalet nad drobnymi wadami.

Sprawdź cenę Amica DAW 8143 DSiBTO Pralka Amica DAW 8143 DSiBTO to jedno z najnowszych urządzeń tego typu, jakie zostało wprowadzone do oferty polskiego producenta sprzętu AGD. Producent chwali swój sprzęt m.in. wyposażeniem pralki w system Steam Touch, który pozwala usunąć znaczną ilość zagnieceń odzieży podczas zwykłego prania. Według jego zapewnień pralka z tym systemem ma powodować, że ewentualne prasowanie jest znacznie łatwiejsze, a w przypadku wielu rodzajów tkanin staje się po prostu zbędne.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-01Oto bohaterka naszego testu: pralka Amica DAW 8143 DSiBTO w całej okazałości (fot. mat. prasowe)

Zastosowanie pary pomaga również usunąć trudniejsze zabrudzenia. Sama para ma zresztą dodatkowe działanie dezynfekujące i usuwające zapachy czy alergeny, co ma niebagatelne znaczenie dla osób ze skłonnościami do uczuleń.

Amica DAW 8143 DSiBTO - pierwsze wrażenie

Wniesiony przez kuriera sprzęt dostarczany jest w solidnym opakowaniu fabrycznym. Urządzenie jest bardzo dobrze zabezpieczone na czas transportu, pralka dotarła do nas w stanie nienaruszonym. Zestaw sprzedażowy zawiera oprócz samej pralki i dołączonej do niej dokumentacji (instrukcja obsługi, karta gwarancyjna itp.) specjalny pojemnik na proszek wrzucany do bębna pralki.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-02

Pralka ustawiona i gotowa do pracy. Nalepione etykiety przez producenta zwracają uwagę na najważniejsze - jego zdaniem - cechy produktu (fot. AGDLab.pl)

Przed przystąpieniem do użytkowania, pralkę Amica, jak każdą inną, należy po dostarczeniu w miejsce docelowe pozbawić zabezpieczeń transportowych: odkręcić śruby i pozatykać otwory zaślepkami znajdującymi się w woreczku z akcesoriami oraz wyjąć gumowo-plastikowe wsporniki transportowe a następnie ustawić, wypoziomować i zablokować urządzenie podkładkami. 

Amica-DAW-8143-DSIBTO-05

Nalepka umieszczona na wyświetlaczu od razu wskazuje na obecność funkcji Add+ (fot. AGDLab.pl)

Oprócz wcześniej wymienionych zalet podkreślanych przez producenta, tenże zachwala również obecny w testowanej przez nas pralce system OptiDose odpowiedzialny za automatyczne dozowanie płynu do prania oraz zmiękczania tkanin, natomiast system Add+ pozwala na otwarcie drzwi już po włączeniu programu prania, co pozwala np. dołożyć lub wyjąć z bębna wybraną odzież. O tym, kiedy bezpiecznie można dołożyć lub wyjąć pranie pralka informuje odpowiednią ikoną na wyświetlaczu.

Całość brzmi obiecująco. Nie ma zatem co zwlekać, przechodzimy do testów praktycznych.

Amica DAW 8143 DSiBTO - testy praktyczne, czyli pierzemy

Amica-DAW-8143-DSIBTO-06

Poszczególne programy wybieramy "tradycyjnie" pokrętłem (fot. AGDLab.pl).

Pralka Amica DAW 8143 DSiBTO na pierwszy rzut oka wydaje się nieco skomplikowana w obsłudze. Dla wielu osób nowością może okazać się fakt, że w tym urządzeniu płynny środek piorący i detergent do zmiękczania tkanin uzupełniany jest sporadycznie i pralka sama może dozować odpowiednie ilości w zależności od wybranego programu prania, jego wagi i wybranych ustawień. Można jej w tym trochę pomóc i samodzielnie wybrać jeden z trzech poziomów ilości płynu do prania, albo też w ogóle zrezygnować z funkcji OptiDose i samodzielnie napełnić proszkiem specjalnie do tego przeznaczony pojemnik wrzucany bezpośrednio do bębna pralki.

Mnogość predefiniowanych programów prania oraz wielka ilość ich dopuszczalnych kombinacji i modyfikacji, a także sposób ich wyboru również przemawiają za tym, by na wstępie dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-17

Domyślne parametry programu Codzienne 58' (fot. AGDLab.pl)

Program Codzienne 58' jak sama nazwa wskazuje z założenia ma być wykorzystywany każdego dnia do szybkich i skutecznych, niezbyt długich prań. Temperatura domyślna ustawiona jest tu na 60 stopni, wirowanie na 1400 obrotów na minutę zaś maksymalny załadunek bębna wynosi 2 kg. Funkcje te, jak w każdym programie można modyfikować, ale nie ma możliwości przeprowadzenia prania wstępnego. Producent zakłada, że cały proces będzie trwał 58 minut, ale każda zmiana predefiniowanych ustawień powoduje jego logiczne wydłużenie lub skrócenie.

Podczas wybierania ustawień okazało się, ze program sam podpowiada, ile prania można w wybranych ustawieniach włożyć do bębna. To bardzo przydatna funkcja, nie trzeba uczyć się tych ustawień na pamięć ani za każdym razem sięgać po instrukcję obsługi.

Po włączeniu urządzenia i zamknięciu drzwi od łazienki nie słychać żadnych odgłosów prania, aż do czasu płukania i wirowania.
Podczas naszego testu bez zmiany ustawień fabrycznych pranie trwało 64 minuty, urządzenie zużyło 0,85 kWh energii elektrycznej i tylko 0,028 m3 (czyli 28 litrów) wody.

Po wyjęciu jest ono dobrze uprane i odwirowane. Zaskakuje nas znikome zużycie detergentu, przez chwilę można by się zastanawiać czy w ogóle został użyty, ale sugeruje to jednak subtelny zapach unoszący się w powietrzu.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-16

Podczas trwania programu (tu: Bawełna) na bieżąco wyświetlany jest czas do jego zakończenia (fot. AGDLab.pl)

Program Bawełna jako jeden z nielicznych pozwala na całkowity załadunek bębna, który w tym urządzeniu wynosi aż 8 kg. Temperatura domyślna ustawiona jest na 40 stopni, prędkość wirowania 1400 obrotów na minutę. Przy fabrycznych ustawieniach pranie ma trwać 2 godz 40 minut. Program umożliwia wykorzystanie wszystkich opcji dodatkowych.
Do testu wybraliśmy wstępnie ustawioną temperaturę 40 stopni i super szybkie wirowanie 1400 obrotów na minutę, ale dodaliśmy dodatkowe płukanie (co początkowo wydłużyło nam przewidywany czas prania do 3 godzin i 5 minut) i włączyliśmy funkcję prania przyspieszonego. Po zmianie ustawień nasze pranie miało trwać 2 godz 12 minut (patrz zdjęcie powyżej), finalnie skończyło się jednak 3 minuty wcześniej, urządzenie zużyło 0,68 kWh energii elektrycznej i 0,071 m3 (71 litrów) wody co biorąc pod uwagę ilość wypranych rzeczy (8 kg) jest wynikiem doskonałym.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-07

Dodatkowe parametry wybranych programów można ustawiać za pośrednictwem panelu dotykowego pod wyświetlaczem kontrolnym pralki, programy w których można włączyć funkcję Steam Touch są zaznaczone na niebiesko (fot. AGDLab.pl)

Bawełna po upraniu jest dosyć pognieciona, postanowiliśmy zatem sprawdzić, jaki wpływ będzie miało na pranie dodanie funkcji Steam Touch. Jest to system prania parowego, który ma za zadanie zwiększenie efektywności prania, przygotowanie prania do prasowania i usunięcie bakterii oraz roztoczy. W trakcie prania wytwarzana jest para wodna której cząsteczki wnikają we włókna tkanin a w efekcie rozluźniają je, prostują i czyszczą. Para dezynfekuje tkaniny i zabija drobnoustroje. Włączenie tej funkcji wydłuża cały proces prania o ok. 12 minut, zużycie energii wzrosło o 0,18 kWh a zużycie wody o 1,3 litra.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-12

Tkanina wyprana bez funkcji Steam Touch (po lewej) i po jej aktywacji  w tych samych warunkach: ten sam program, te same parametry. Trudno nie zauważyć różnicy (fot. AGDLab.pl)

Widocznym efektem zastosowania prania parowego jest to, że wyjęte tkaniny są znacznie mniej pogniecione, co w przypadku pościeli lub podkoszulków pozwala uniknąć prasowania, a na pewno znacznie je przyspieszy i ułatwi. Ubrania są delikatniejsze w dotyku, użycie pary okazało się całkowicie bezpieczne dla testowanych tkanin. Oczywiście trzeba tu kierować się wskazaniami producenta i zdrowym rozsądkiem)

Program Ekspress 15'. Byliśmy go bardzo ciekawi; wiadomo, często ubrania wymagają jedynie odświeżenia i nie ma potrzeby tarmoszenia ich przez godzinę czy dwie w bębnie pralki. W ustawieniach producenta pierze w zimnej wodzie, wiruje z maksymalną prędkością 800 obrotów na minutę, a maksymalny załadunek bębna wynosi 2 kg. Taki proces prania ma trwać 15 minut, ale postanowiliśmy i tym razem trochę to zmodyfikować, ustawiliśmy zatem 30 stopni i dodaliśmy dodatkowe płukanie co automatycznie wydłużyło czas pracy urządzenia do 24 minut. W tym czasie pralka zużyła 0,18 kWh energii elektrycznej i tylko 0, 029 m3 (29 litrów) wody. Wyprane ubrania były czyste, pobór detergentów ledwo zauważalny. Przyznajemy uczciwie, że odmierzając samodzielnie użylibyśmy go (zapewne niepotrzebnie) znacznie więcej. Jednak niektóre ubrania mogłyby być lepiej odwirowane, nie zaszkodziłoby, gdyby i tutaj można było zwiększyć prędkość wirowania ponad wspomniane 800 obrotów.

Program Pranie ręczne. Wiadomo, ze samo usunięcie zabrudzeń to nie wszystko, równie ważny jest wygląd tkanin po praniu, bo cóż tego, że pozbędziemy się zabrudzeń czy odświeżymy ubranie, kiedy po takim zabiegu straci ono swój cały urok.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-14

Program Pranie ręczne bardzo dobrze radził sobie z miękkimi, puszystymi tkaninami (fot. AGDLab.pl)

Do uprania puszystych swetrów wypróbowaliśmy program imitujący pranie ręczne, w którym maksymalny załadunek bębna wynosi 4 kg, maksymalna temperatura to 30 stopni a prędkość wirowania 600 obrotów na minutę. Bez zmiany ustawień pranie trwało ponad godzinę, ale efekty były bardzo zadowalające. Poddane zabiegom tkaniny nadal były miękkie, puszyste i podatne na układanie.

Amica-DAW-8143-DSIBTO-15

Pralka dobrze sobie radzi również z delikatnymi tkaninami, takimi jak jedwab itp. (fot. AGDLab.pl)

Innym tego typu programem służącym do prania tkanin wymagających szczególnej troski i uwagi jest program o nazwie Delikatne. Trwa on nieznacznie krócej niż opisany wyżej program symulujący pranie ręczne; bez modyfikowania ustawień producenta tylko 50 minut, cały proces również odbywa się w temperaturze 30 stopni, maksymalna prędkość wirowania bębna wynosi 600 obrotów na minutę, ale już załadować w tym przypadku można tylko 2,5 kg. W odróżnieniu od Prania ręcznego nie ma tutaj opcji prania wstępnego, ale na ogół w przypadku tkanin delikatnych nie jest ono konieczne. Jedwabna tkanina została delikatnie wyprana i odwirowana, bez najmniejszych uszkodzeń.

Amica DAW 8143 DSiBTO - dane techniczne

 • typ: pralka automatyczna;
 • pojemność bębna pralki: 8 kg;
 • maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr./min.;
 • liczba programów: 16 (dla 7 można aktywować Steam Touch);
 • czy można modyfikować programy: tak;
 • zakres regulacji temperatur prania: --, 20, 30, 40, 60, 90°C;
 • wyświetlacz: LCD;
 • średnica otworu załadunkowego: 50 cm;
 • klasa energetyczna: A+++ -35%;
 • klasa skuteczności prania: A;
 • klasa efektywności wirowania: B;
 • ważone roczne zużycie wody: 11000 l;
 • ważone roczne zużycie energii: 137 kWh;
 • poziom hałasu podczas prania: 54 dB(A);
 • poziom hałasu podczas wirowania: 78 dB(A);
 • wysokość: 85 cm;
 • szerokość: 59,5 cm;
 • Głębokość: 47 cm;

Amica DAW 8143 DSiBTO - podsumowanie

Pralka Amica DAW 8143 DSiBTO wykonana jest z solidnych materiałów, staranne wykończenia i łączenia elementów sprawiają dobre wrażenie i sugerują jej długą pracę. Kwestia wyglądu to oczywiście rzecz gustu, testowane urządzenie zdecydowanie wyróżnia się dużym czarnym przyciskiem/pokrętłem i ciemną, praktycznie czarną szybką w drzwiczkach, więc nie ma oglądania jak i co się pierze.

Amica DAW 8143 DSiBTO ma 16 podstawowych programów; w każdym z nich można wprowadzać samodzielne modyfikacje; zależnie od wybranego programu dotyczą one temperatury, dozowania środka piorącego, dodatkowego płukania, dodawania - lub nie - płynu zmiękczającego, prędkości wirowania wydłużenia lub skrócenia zaprogramowanego czasu prania czy też godziny zakończenia pracy urządzenia, co daje praktycznie nieograniczone możliwości doboru optymalnych dla własnych potrzeb kombinacji. Maksymalny załadunek pralki wynosi aż 8 kg, ale oczywiście tylko podczas wykorzystania nielicznych programów, w większości z nich jest to 4 kg, a np. w przypadku programów wełna, ekspress i codzienne - tylko 2 kg, co jest logiczne zarówno pod względem tego, jakim tkaninom są one dedykowane, czasu prania jak i tego, jakie funkcje mają spełniać i w standardowych warunkach są w pełni wystarczające.

Urządzenie ma wbudowaną funkcję pauzy, dzięki czemu jest możliwość dorzucenia do załadunku bębna zapomnianego fragmentu garderoby w trakcie rozpoczętego już cyklu prania. Amica DAW 8143 DSiBTO posiada również wbudowaną funkcję parową o nazwie Steam Touch, której użycie skutkuje zauważalną różnicą w wyglądzie wyjmowanego z urządzenia prania - ma ono znacznie mniej zagnieceń, jest też bardziej miękkie.

Pralka Amica ze względu na wbudowany automatyczny system OptiDose ułatwia - a właściwie przejmuje za użytkownika -  dozowanie środka piorącego i zmiękczającego. Jest to dużym ułatwieniem; raz wlany detergent starcza na bardzo długo, nie trzeba o nim pamiętać, nie trzeba nic odmierzać, dopasowywać do wielkości aktualnego wsadu prania, wystarczy wybrać jeden z trzech poziomów dozowania płynu do prania i zdecydować, czy ma być dodany środek zmiękczający (tu innego wyboru np. stopniowania nie ma, jest dodawany lub nie). Użytkownik może być zaskoczony zaprogramowaną niewielka ilością dozowania środka piorącego, co w normalnych warunkach, przy stosunkowo miękkiej wodzie, małej lub średniej ilości codziennego prania jest wystarczające i przekłada się na oszczędności, jednak w przypadku bardzo twardej wody, pełnego załadunku (warto podkreślić że wynosi on aż 8 kg) mocno zabrudzonego prania może okazać się niewystarczające, ubrania nie będą pachnące ani miękkie, a automatycznej możliwości zwiększenia dawki w ekstremalnych przypadkach nie ma. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z drugiej możliwości, wyłączyć funkcję automatycznego dozowania i wrzucić proszek do prania do środka bębna pralki w specjalnie do tego przeznaczonej dołączonej do sprzętu gumowej kuli z otworem. Przy twardej wodzie i wielu mocno zabrudzonych rzeczach do prania można również starać się kupować bardzo skoncentrowane żele do prania i płyny do płukania.

Pralka, podobnie jak wiele innych obecnie - nie ma funkcji samego wirowania bez płukania, które czasami się przydaje. Ten niewielki brak i wspomniana wcześniej niedogodność związana ze zbyt małą skalą dozowania środków piorących to jej w zasadzie jedyne minusy, więc jest naprawdę bardzo dobrze.

Amica DAW 8143 DSiBTO jest ekonomiczna w użytkowaniu, dzięki automatycznym ustawieniom pozwala oszczędzać energię, wodę, środki piorące, czas, a oferowany duży wybór programów powoduje, że właściwie użytkowana nie niszczy ubrań.

Testowane produkty:

 • brak
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować