Marek Kowalski | 27 września 2016, 10:49

Tanie wyciskanie soków

Na rynku jest jeszcze sporo warzyw i owoców w cenach znacznie przystępniejszych niż zimą. To doskonała okazja by wzmocnić nasze organizmy pożywnymi dawkami świeżo przygotowanych soków. Niektórzy wzbraniają się jednak przed inwestycją w sprzęt do wytwarzania soków, uznając, że jest on po prostu zbyt drogi. Tymczasem rynek sokowirówek jest na tyle szeroki, że można na nim znaleźć bardzo przystępne cenowo urządzenia, które również pozwolą uzyskać w domu świeży, pyszny sok.

Oczywiście niska cena zazwyczaj wiąże się z mniejszą funkcjonalnością taniego sprzętu do wyciskania soków, zwłaszcza w stosunku do rozbudowanych urządzeń przeznaczonych do samodzielnego wytwarzania soku z warzyw i owoców. Zdecydowanie najtańszym sprzętem pozwalającym na uzyskanie soku są zwykłe plastikowe wyciskarki do owoców cytrusowych, ot podobne do czegoś widocznego na poniższym zdjęciu.

wyciskarka do cytrusów

Tego typu akcesorium kuchenne kosztuje dosłownie kilka, kilkanaście złotych (akurat egzemplarz widoczny na zdjęciu znaleźliśmy za 7 zł) i chyba każdy dysponuje czymś takim w domu. Teoretycznie pozwala to użyć mocy naszych mięśni w celu wyciśnięcia soku z cytrusów. Tylko jeżeli kiedykolwiek próbowaliście za pomocą czegoś takiego wycisnąć ilość soku dla całej np. czteroosobowej rodzinki, to wiecie że wymaga to więcej niż odrobiny wysiłku. W praktyce coś takiego nadaje się do wyciśnięcia odrobiny soku z cytryny do herbaty. Jeżeli poważnie jesteśmy zainteresowani wytwarzaniem soków, wypadałoby zainwestować nieco więcej, co nie znaczy jednak, że od razu setki złotych.

Dolny pułap cenowy - wyciskarki do cytrusów

clatronic mpm

Na powyższym zdjęciu widzimy dwie elektryczne wyciskarki do cytrusów, od lewej model Clatronic ZP3253 oraz MPM MWC02 - wyglądają dość różnie, co pozwala dopasować wygląd sprzętu do naszych gustów i wystroju kuchni, oferują podobną funkcjonalność i kosztują niemal tyle samo - ok. 45 zł.

Sprawdź cenę Clatronic ZP3253

Sprawdź cenę MPM MWC02

Również moc tych urządzeń jest bardzo podobna, obie wyciskarki dysponują mocą 25 W. Obsługa tego typu sprzętu jest banalnie prosta, najczęściej samo przyłożenie i nacisk połówką owocu cytrusowego na wyciskarkę powoduje włączenie urządzenia. Po chwili w pojemniku/dzbanku zintegrowanym z urządzeniem będziemy mieli sok z wybranego przez nas owocu cytrusowego. Jeżeli lubicie świeży sok z pomarańczy czy grejpfrutów, to tego typu urządzenia z pewnością przypadną wam do gustu. Oczywiście ograniczeniem tego typu sprzętu jest właśnie fakt, że sok możemy tu uzyskać wyłącznie z owoców cytrusowych. Chcąc uzyskać soki z innych owoców i warzyw ponownie musimy nieco podnieść poprzeczkę cenową, ale ponownie - nie musimy jej podnosić bardzo wysoko.

Tania sokowirówka szybkoobrotowa - to możliwe!

Włączyliśmy nasze rynkowe szperacze w poszukiwaniu możliwie taniej, pełnowartościowej sokowirówki o możliwie szerokiej funkcjonalności (pozwalającej uzyskać soki z możliwie szerokiego zakresu produktów owocowo-warzywnych) i znaleźliśmy coś takiego:

Ravanson SO7010

Widoczne na zdjęciu urządzenie to sokowirówka Ravanson SO7010. Jest to sprzęt dysponujący mocą 400 W, nieco niższą od droższych modeli sokowirówek szybkoobrotowych, ale w zupełności wystarczającą do wyciśnięcia soków owocowo-warzywnych. Dzbanek dostarczany razem z sokowirówką ma pojemność 1 litr. Sprzęt dysponuje tradycyjnie dwoma trybami szybkości pracy (wolniejszym, przeznaczonym do miększych owoców i warzyw oraz szybszym, wymaganym do twardszych produktów, z których chcemy uzyskać sok). Sprzęt wyposażono w nóżki antypoślizgowe, dzięki czemu urządzenie nie będzie "jeździć" po kuchennym blacie w trakcie produkcji soku. Ponadto urządzenie ma wbudowane zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie sokowirówki w sytuacji, gdy jakikolwiek jej element nie jest prawidłowo zamocowany. Odłączalny zbiornik na odpadki pozwala szybko pozbyć się resztek i kontynuować produkcję soków. Nie musimy obawiać się również, że przesadzimy z obciążeniem urządzenia - zgodnie z informacją producenta sprzęt jest wyposażony w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i w razie ryzyka przegrzania automatycznie się wyłączy. Reasumując - to normalna pełnowartościowa sokowirówka. Wiecie ile kosztuje? Znaleźliśmy ją za 89 zł. To chyba nie jest kwota "rujnująca" domowe budżety, prawda? Dzięki takiej sokowirówce możemy przyrządzać samodzielnie soki zarówno z owoców cytrusowych, jak i innych owoców i warzyw, takich jak jabłka, marchew, buraki, ogórki, pomidory i wiele, wiele więcej. 

Jeżeli jednak chcielibyście wejść na jeszcze wyższy poziom wtajemniczenia i móc tłoczyć sok z takich produktów jak np. zioła, nać pietruszki, pokrzywa, mniszek lekarski (na który powszechnie mówimy "mlecz") itp., to musimy niestety podnieść poprzeczkę cenową jeszcze wyżej w celu zakupienia urządzenia o nazwie...

Wyciskarka wolnoobrotowa, nieco drożej, ale wciąż w zasięgu

Wolnoobrotowe wyciskarki do soków, zwane ślimakowymi to najdroższe urządzenia spośród arsenału sprzętu kuchennego przeznaczonego do wytwarzania soku. Nie tak dawno mieliśmy okazję opublikować na naszych stronach test wyciskarki Philips Avance Collection HR1897/30 - urządzenia kosztującego ponad 1000 zł. Niemniej po uruchomieniu naszych szperaczy rynkowych udało nam się namierzyć coś znacznie tańszego:

tanie wyciskarki ślimakowe

Urządzenie widoczne po lewej stronie to model Eldom PerfectJuicer PJ200, natomiast po prawej widzimy wolnoobrotową wyciskarkę ślimakową marki MPM, model MSO09. Oba urządzenia udało nam się namierzyć w tej samej, najniższej na rynku (w tej klasie urządzeń) cenie: 399 zł.

Model marki Eldom to tzw. wyciskarka ślimakowa pozioma - co oznacza, że mechanizm ślimakowy (śruba wyciskająca) umieszczony jest układzie poziomym. PerfectJuicer PJ200 dysponuje mocą 200 W, wyposażony jest w dzbanek na sok o pojemności 0,6 litra, co oznacza, że jest to sprzęt raczej dla singla/niewielkiej rodziny - taka pojemność dzbanka mieści ok. 2 duże porcje soku. Analogiczną pojemność ma w tym modelu pojemnik na resztki wyciskanych produktów. Ważne jest by wyciskarka dysponowała dwukierunkowym trybem pracy mechanizmu ślimakowego, co znacząco ułatwia wyplątanie ze śruby resztek roślinnych. W przypadku produktu marki Eldom ten warunek jest spełniony, jest dostępny tryb "reverse" czyli chwilowego cofania pracy mechanizmu ślimakowego w celu usunięcia zbędnych resztek. Ciekawostką jest, że mimo niskiej - jak na tę klasę sprzętu - ceny, obudowa (a przynajmniej znaczna jej część) wykonana jest ze stali, a nie z tworzyw sztucznych. Wyjmowalne części urządzenia przeznaczone do mycia można myć również w zmywarce.

Dostępna w identycznej cenie co produkt Eldom wyciskarka MPM MSO09 to również model z poziomym mechanizmem ślimakowym. W tym przypadku urządzenie dysponuje większą pojemnością dzbanka (1 litr). Większy jest również pojemnik na odpadki (1,2 litra). Urządzenie dysponuje mocą 150 W - nieco niższą od równoważnego cenowo konkurenta. Tym, którym się wydaje, że taka moc jest zbyt mała, podpowiadamy że identyczną mocą dysponuje wiele znacznie droższych wyciskarek. Model MPM również jest wyposażony w funkcję biegu wstecznego ułatwiającego ewentualne odplątanie resztek roślinnych z mechanizmu ślimakowego. Ciekawostką jest funkcja opóźnionego startu. Urządzenie nie jest wykonane ze stali, ale z błyszczącego ciemnego tworzywa, uwagę zwraca nieszablonowy i ciekawy design, który może przypaść do gustu osobom dbającym o wystrój swojej kuchni. 

W każdym razie oba urządzenia pozwalają uzyskać sok z bardzo szerokiego spektrum produktów owocowo-warzywnych. Oczywiście należy pamiętać, że sok z wyciskarki będzie miał nieco inną charakterystykę niż sok z szybkoobrotowej sokowirówki - będzie gęstszy, bardziej zawiesisty i mętny. Nie oznacza to jednak, że większa gęstość oznacza więcej składników odżywczych. Tymczasem można się spotkać z taką opinią na wielu serwisach - "mętniejszy, znaczy zdrowszy" to nieprawda - zajrzyjcie do naszego tekstu popartego badaniami wiedeńskich naukowców - "Sokowirówki, wyciskarki - obalamy mity".

Mamy nadzieję, że uzyskany przez nas zakres cenowy - od 7 do 399 zł - rzuca nowe światło na domniemaną wysoką cenę urządzeń do produkcji soku we własnym domu i dzięki temu przynajmniej część z Was zdecyduje się jednak zainwestować w wybrany rodzaj urządzenia by uczynić własną i bliskich dietę zdrowszą.

sok-na-zdrowie

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować