Marek Kowalski | 30 czerwca 2017, 13:05

Tajemnice maszynki do golenia

Materiał powstał przy współpracy Gilette

Maszynka do golenia i tajemnice? Cóż za banał - powiecie. Zapewne nikt z Was nie zastanawia się nad tym, jak wiele pracy, sił i środków wymaga opracowanie skutecznej maszynki do golenia. Takiej zwykłej, ręcznej. Po prostu bierzecie regularnie swoją maszynkę w dłoń i usuwanie zbędne owłosienie z twarzy (panowie) czy z innych miejsc (panie). Tymczasem w budynku z czerwonej cegły, położonym przy Basingstoke Road w brytyjskim Reading nad opracowywaniem kolejny generacji maszynek pracuje sztab naukowców. Wiemy jedno: tego nie wiedzieliście o maszynkach...

452 Basingstoke Road, Reading RG2 0QE, Wielka Brytania - to adres Gilette Innovation Centre, czyli Centrum Innowacji Gilette. To tutaj sztab naukowców pracujących w nowoczesnych laboratoriach pracuje nad kolejnymi generacjami maszynek do golenia. Dr Krtistina Vanoosthuyze, pracująca w Gilette na stanowisku senior managera komunikacji naukowej zapewnia: "Spędzamy każdy dzień myśląc naukowo w jaki sposób sprawić, by golenie było jeszcze łatwiejsze, przyjemniejsze i szybsze, dzięki czemu wy nie musicie się tym przejmować". Każda osoba z zewnątrz odwiedzająca Centrum Innowacji Gilette bardzo szybko jest zaskoczona rozmachem i skalą badań przeprowadzanych w tym ośrodku. Zatrudnieni tu biolodzy, specjaliści od zdrowia skóry, naukowcy specjalizujący się technologii materiałowej, fizycy, inżynierowie czy projektanci codziennie pracują nad tym, by zapewnić konsumentom najlepszą możliwą technologię golenia dostępną przy dzisiejszym stanie nauki.

Zadanie, którego się podejmują nie jest banalne. Sztywność i trwałość ludzkiego owłosienia, szczególnie na twarzy - gdzie włosy są najmocniejsze - w przybliżeniu odpowiada trwałości miedzianego przewodu o porównywalnej grubości. Zaskoczeni? My z pewnością. Z drugiej strony skóra na twarzy jest szczególnie delikatna, bardzo bogato unerwiona. Przycięcie włosa jak najbliżej skóry, bez jej jednoczesnego podrażniania wymaga zastosowania superostrych ostrzy.

 gilette

Współczesna maszynka do golenia to wynik niezwykłej, nanotechnologicznej precyzji (fot. Gilette)

Jak bardzo ostre są ostrza, w które wyposażane są głowice najnowocześniejszych maszynek do golenia Gilette? Gdy myślimy o super ostrych ostrzach, umysł z pewnością podpowiada wam takie rozwiązania jak chirurgiczne skalpele, czy legendarne miecze samurajskie. Tymczasem ostrza we współczesnej maszynce do golenia są znacznie ostrzejsze. Szerokość krawędzi ostrza w takim sprzęcie wynosi zaledwie 25 nanometrów! To dużo poniżej możliwości naszego zmysłu wzroku. Jeżeli zatem wydaje nam się, że przecież widzimy krawędź ostrzy w maszynce to, owszem, wydaje nam się.

Maszynki do golenia, drukarki 3D i superszybkie kamery

W jaki sposób naukowcom udaje się opracowywać ostrza z tak niezwykłą precyzją? W grę wchodzi najnowocześniejsza technologia. Superszybkie kamery zdolne do rejestrowania obrazu w mikroskopowej skali pozwalają naukowcom dokładnie obserwować przy olbrzymich powiększeniach co dokładnie dzieje się z ostrzem w momencie jego kontaktu z włosem i skórą.

gilette-camera

Niezwykła precyzja wykonania ostrzy w najnowszych maszynkach Gilette była możliwa dzięki zaawansowanym technologicznie kamerom mikroskopowym (fot. Gilette)

Według Dr Kevina Cowleya, naukowca zajmującego się właśnie technikami obrazowania w Gilette, a także autora wielu innowacyjnych rozwiązań wdrożonych w placówce badawczej Gilette tak zaawansowana technologia jest niezbędna by ustalić istotne szczegóły konstrukcyjne, niezbędne do uzyskania idealnie tnących i jednocześnie nie podrażniających skóry maszynek. O jakich szczegółach mowa? M.in. o optymalnej odległości pomiędzy wieloma ostrzami w jakie wyposażane są głowice współczesnych maszynek do golenia. Istotne znaczenie ma również kąt pod jakim ostrze styka się ze ścinanymi włoskami. 

gilette-3D-prototyping

Choć ostrza są najważniejszym elementem każdej maszynki do golenia, to opracowanie nowej maszynki nie jest tylko kwestią opracowania samych ostrzy. W Reading wykorzystuje się również m.in. najnowocześniejsze drukarki 3D, które umożliwiają szybkie wytworzenie prototypowych modeli dopiero co zaprojektowanych przez zespół odpowiadający za design produktów. Przy czym warto pamiętać, że wzornictwo maszynek to nie tylko ich estetyka. Wszystko jest podporządkowane maksymalizacji skuteczności i komfortu korzystania z tego sprzętu. Na przykład najnowsze maszynki Gilette Fusion ProShield wyposażone są w wymienne głowice, które z obu stron zawierają specjalny polimerowy lubrykant znacznie zmniejszający jakiekolwiek podrażnienia skóry i zwiększający zauważalnie komfort golenia.

 Gilette Fusion ProShield

Jedna z najnowocześniejszych maszynek do golenia na świecie - Gilette Fusion ProShield to owoc 4 lat żmudnych badań (fot. Gilette)

Dom Piff, starszy inżynier w dziale szybkiego prototypowania zapewnia: "Cokolwiek projektanci są w stanie opracować, my jesteśmy w stanie wytworzyć w ciągu maksymalnie kilku godzin. Gdy prototypowy model zostanie zaakceptowany, w dziale inżynierii produkcji w ruch ruszają tokarki, formy, precyzyjne maszyny tnące i inne urządzenia, które wytwarzają wysokiej jakości egzemplarze, które trafiają do testów konsumenckich. 

Następnym razem, gdy weźmiecie się za golenie, spójrzcie nieco inaczej na trzymany w dłoni przedmiot: owoc pracy całego zespołu naukowców, projektantów i inżynierów, którzy nie szczędzili sił i środków by opracować dla Was sprzęt ułatwiający golenie. Ja do kolejnego golenia zabiorę się z szacunkiem, ale też z jeszcze większą pewnością, że za skutecznością działania tego małego przedmiotu trzymanego w dłoni - maszynki do golenia - stali prawdziwi eksperci.

Materiał powstał przy współpracy z Gilette

Komentarze
zimowy koles
11 lipca 2017, 07:51
Tyle lat badan i wszystkie robią jedno i to samo tylko cena coraz wyższa.
-1
artur.jezewski
11 lipca 2017, 13:33
...skalpla???
0
john1975
11 lipca 2017, 13:35
ja bym chciał płyn, co po nim nie będę musiał się golić przez rok i co by nie niszczył skóry
0
Zaloguj się, by móc komentować