Marek Kowalski | 20 stycznia 2017, 00:08

Smog i zanieczyszczenia - natura zna rozwiązanie, oto rośliny filtrujące powietrze

Smog, zanieczyszczone powietrze to ostatnio temat na fali, choć problem istnieje od dawna i jest przyczyną tysięcy zachorowań na choroby płuc, układu krążenia i narządów zewnętrznych spowodowane tym, że oddychamy powietrzem zawierającym pył zawieszony PM10 i PM2.5 oraz trujące substancje chemiczne. Publikowaliśmy już w naszym serwisie pomocne informacje dla poszukujących odpowiednich urządzeń. Tym razem jednak chcemy zwrócić waszą uwagę na rozwiązania problemu szkodliwych substancji w powietrzu podpowiadane nam przez naturę. Rośliny też potrafią filtrować powietrze.

Rośliny stanowią niepodważalnie istotną część ziemskiego ekosystemu. Pojawiły się na Ziemi na długo przed nami i zapewne pozostaną na niej długo po nas. Rośliny to jedyne z żyjących na Ziemi organizmów, które czerpią energię bezpośrednio ze Słońca i powietrza. Właśnie - powietrza. Możemy wykorzystać ten fakt i ozdobić nasze wnętrza roślinami, które nie tylko będą je dekorować, ale i spełniać bardzo pożyteczną funkcję: będą usuwać z naszego najbliższego otoczenia szereg szkodliwych związków unoszących się w powietrzu.

Zanieczyszczenie powietrza vs rośliny - praca naukowców z NASA, to nie żart.

Badania dotyczące wykorzystania roślin jako naturalne filtry szkodliwych dla nas substancji zawartych w niezbędnej nam do życia mieszance oddechowej prowadzone są od lat. Udało nam się dotrzeć do raportu opublikowanego niemal 30 lat temu, dokładnie 15 września 1989 roku. Publikacja przygotowana pod kierunkiem dr B.C. Wolverthona oraz naukowców pracujących dla John C. Stennis Space Center - jednej z placówek badawczych podległych amerykańskiej agencji NASA. Zainteresowanych odsyłamy do pełnego tekstu raportu pt. "Interior landscape plants for indoor air pollution abatement" (dokument w języku angielskim, format PDF). Tutaj odpowiemy na najważniejsze pytanie pojawiające się zapewne w waszych głowach. Jakie rośliny będą skutecznie usuwać szkodliwe substancje z powietrza? Warto też wiedzieć jakie trujące czynniki mogą być neutralizowane przez naszych zielonych sprzymierzeńców natury. Od tego zacznijmy. 

Zanieczyszczenie powietrza - z czym nam pomogą rośliny.

Wspomniane opracowanie dr B.C. Wolverthona i jego naukowego zespołu dokładnie wymienia z jakiego typu niebezpiecznymi substancjami mogą nam pomóc rośliny doniczkowe, które możemy mieć we własnym domu. Oto lista:

  • Trichloroetylen - ta niebezpieczna substancja ma udowodnione właściwości narkotyczne i kancerogenne. Przez długi czas była stosowana masowo jako rozpuszczalnik tłuszczów. Wykorzystywano ją m.in. do odtłuszczania czyszczonych powierzchni (np. ścian przed malowaniem czy klejeniem tapet). Obecnie już się jej nie stosuje, ale to nie znaczy, że całkowicie udało się ją wyeliminować. Wdychany z powietrzem może powodować zawroty i bóle głowy, nudności, a w dużych stężeniach drgawki i śmierć. Dzięki roślinom możemy się go pozbyć z powietrza.
  • Formaldehyd - zwany też aldehydem mrówkowym, silna trucizna i duszącej woni, najczęściej kojarzy się z roztworem przeznaczonym do konserwacji i przechowywania preparatów biologicznych, czyli formaliną. Skąd jest w powietrzu? Formaldehyd jest jednym z produktów niepełnego spalania substancji zawierających węgiel, co oznacza że nie tylko może być emitowany przez piece grzewcze, lecz również powstaje naturalnie podczas wędzenia lub ogrzewania żywności bogatej w białko. Jego oznaczenie na produktach spożywczych to E240 - bywa stosowany jako antybakteryjny konserwant, nie tyle bezpośrednio w żywności, co raczej jako środek do dezynfekcji opakowań oraz osprzętu wykorzystywanego w przemyśle spożywczym. Ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce. Wszystko to jednak w minimalnych stężeniach. W wyższych jest bardzo trujący, lepiej go neutralizować, tym bardziej, że i tu pomogą rośliny.
  • Benzen - w większych stężeniach silnie toksyczny, ma również udowodnione właściwości rakotwórcze, jest jednak powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym, m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, włókień syntetycznych, leków, barwników, detergentów czy pestycydów. Również z tym węglowodorem aromatycznym poradzą sobie wybrane gatunki roślin doniczkowych.
  • Ksylen - a właściwie ksyleny, to grupa związków będących również węglowodorami aromatycznymi i pochodnymi wyżej wymienionego benzenu, są wykorzystywane jako rozpuszczalniki organiczne
  • Amoniak - mamy na myśli związek o nazwie systematycznej trihydroazot i wzorze chemicznym NH3. Celowo o tym wspominamy, gdyż powszechne jest stosowanie nazwy "amoniak do pieczenia", co dotyczy innego związku - wodorowęglanu amonu NH4HCO3, który jest znacznie bezpieczniejszy. Amoniak - ten prawdziwy - jest szeroko stosowany do produkcji nawozów sztucznych, wykorzystywany jest również w produkcji tkanin syntetycznych, może też pełnić rolę rozpuszczalnika, w dużych urządzeniach chłodniczych (nie dotyczy to klasycznych domowych lodówek!) pełni też rolę czynnika chłodniczego. W dużym stężeniu jest również silnie toksyczny, jednak jest stosunkowo najbardziej "bezpieczną" z wymienionych tu substancji, głównie dlatego, że nawet jego niewielkie, bezpieczne stężenia możemy wyczuć naszym zmysłem powonienia (bardzo charakterystyczna woń). Dzięki roślinom usuwającym go z naszego otoczenia unikniemy tej przykrej woni.

Czas na zestawienie roślin proponowanych przez naukowców we wspomnianym wcześniej raporcie dla NASA. Pamiętajmy jednak, że niektóre z wymienionych niżej gatunków mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych. Uczulamy na to posiadaczy futrzanych pupili. Poniższą listę uporządkowaliśmy alfabetycznie. Jeżeli poszukujecie najbardziej wydajnej rośliny (najskuteczniejszej w usuwaniu szkodliwych substancji z powietrza) wybierzcie.... Ponadto amerykańscy naukowcy sugerują, by na jedną roślinę przypadał obszar nie większy niż ok. 10 m2.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - łac. Aglaonema modestum

Aglaonema modestum

Wiecznie zielona roślina skutecznie radzi sobie z usuwaniem formaldehydu czy benzenu. Jednak uwaga, rośliny rodzaju aglaonema są silnie trujące! Dlatego uprawiając je, należy zadbać o to, by małe dzieci i domowe zwierzęta nie miały do niej łatwego dostępu. 

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Anturium Andrego (łac. Anthurium andraeanum)

Anturium Andrego

Jedna z ładniejszych, a na pewno bardzo charakterystycznych roślin ozdobnych, nie tylko ozdobi mieszkanie, ale też upora się z amoniakiem, ksylenami i formaldehydem.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Bluszcz pospolity (łac. hedera helix)

Bluszcz pospolity

Może nie tak piękny jak poprzednik, ale lubiany przez wiele osób bluszcz pospolity. Jest trujący (uwaga na dzieci i zwięrzęta), ale też jest bardzo skuteczny w neutralizacji trichloroetylenu, formaldehydu, benzenu i ksylenów. 

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Chryzantema wielkokwiatowa (łac. Chrysanthemum morifolium)

Chryzantema wielkokwiatowa

Mało kto decyduje się na trzymanie chryzantem w domu, kwiat ten dominuje raczej w innych miejscach, niemniej jest jedną z najbardziej skutecznych roślin filtrujących, neutralizuje aż pięć typów związków: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i amoniak. Kompleksowe rozwiązanie.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Daktylowiec niski (łac. Phoenix robelenii)

Daktylowiec niski

Rzadko uprawiany w Polsce daktylowiec upora się z formaldehydem i ksylenami.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Dracena obrzeżona (łac. Dracaena marginata)

Dracena obrzeżona

Ta popularna roślina to jeden z najskuteczniejszych naturalnych filtrów powietrza - dracena obrzeżona ustępuje jedynie chryzantemom i skrzydłokwiatom willisa. Radzi sobie z czterema rodzajami związków: formaldehydem, benzenem, ksylenami i trichloroetylenem.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Dracena wonna (łac. Dracaena fragrans)

Dracena wonna

Kolejny gatunek draceny w naszym zestawieniu, jednak nieco mniej skuteczny od poprzednika. Odfiltruje formaldehyd, trichloroetylen oraz benzen.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Epipremnum złociste (łac. Epipremnum aureum)

Epipremnum złociste

Szybko rozrastające się epipremnum złociste pomoże w usunięciu z powietrza formaldehydu, benzenu oraz ksylenów.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Figowiec (fikus) benjamin (łac. Ficus benjamina)

Figowiec (fikus) benjamin

Fikusy to kolejny bardzo popularny rodzaj roślin w polskich domach. Odmiana benjamin pomoże w neutralizacji formaldehydu i ksylenów.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Gerbera Jamesona (łac. Gerbera jamesonii)

Gerbera Jamesona

Gerbera to doskonale znany w Polsce ozdobny kwiat cięty. Rosnący w doniczce będzie skutecznie oczyszczał nasze otoczenie z trichloroetylenu, formaldehydu i ksylenów.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - łac. Liriope spicata

Liriope spicata

Jedna z najtrwalszych roślin w niniejszym zestawieniu, usunie z otaczającego nas powietrza trichloroetylen, ksyleny i amoniak

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Nefrolepis obliterata (łac. Nephrolepis obliterata)

Nephrolepis obliterata

To jedna z popularniejszych (choć nie najpopularniejsza - ta poniżej) odmian paproci. Odfiltrowuje formaldehyd i ksyleny. 

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny -  Nefrolepis wyniosły (łac. nephrolepis exaltata), czyli popularna paprotka

nephrolepis exaltata

Kolejna roślina w naszym zielonym antysmogowym arsenale jest jednym z najpopularniejszych gatunków paproci. Ma takie same właściwości filtrujące, jak poprzednia odmiana, pomoże w usunięciu formaldehydu i ksylenów. 

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Palma bambusowa (łac. Chamaedorea seifrizii)

palma bambusowa

Ładnie prezentująca się palma bambusowa działa podobnie jak paprocie, formaldehydu i ksylenów w otoczeniu tej rośliny nie będzie.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Rapis wyniosły (łac. Rhapis excelsa)

Rapis wyniosły

Potrafi urosnąć do pokaźnych, ale wciąż mieszczących się w mieszkaniu rozmiarów. Neutralizuje formaldehyd, ksyleny oraz amoniak.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata)

Sansewieria gwinejska

Jedna ze skuteczniejszych roślin filtrujących powietrze, usunie trichloroetylen, formaldehyd, benzen i ksyleny.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Skrzydłokwiat Wallisa odmiana "Mauna Loa" (łac. Spathiphyllum wallisii)

Skrzydłokwiat Wallisa odmiana Mauna Loa

Urodziwy Skrzydłokwiat Wallisa jest drugim najskuteczniejszym - obok chryzantem - zielonym sprzymierzeńcem. Również neutralizuje aż pięć typów związków: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i amoniak.

Zanieczyszczenia powietrza vs rośliny - Zielistka Sternberga (łac. Chlorophytum comosum)

Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga to kolejna dość popularna roślina, jej działanie jest podobne do wymienionych wcześniej paproci czy fikusa, co oznacza, że w otoczeniu tego gatunku formaldehydu i ksylenów będzie mniej.

Komentarze
ilona.kozubnik
20 września 2017, 14:35
W tamtym roku kupiłam już zestaw paprotek do filtrowania. Fajny wpis, będę mogła rozszerzyć moją oczyszczającą hodowle.
0
Zaloguj się, by móc komentować