Redakcja | 3 października 2017, 10:47

Odkurzacz - robot. Niezbędny element domu przyszłości dostępny już teraz

Materiał zrealizowany przy współpracy z firmą Electrolux

Coraz więcej urządzeń domowego użytku jest wyposażonych w komponenty pozwalające im na komunikowanie się nie tylko z użytkownikiem, ale również z między sobą i wymianę informacji z całym światem. Żyjemy w świecie urządzeń połączonych. I nie są to tylko komputery, ale również nowoczesny, usieciowiony sprzęt AGD. Taki sprzęt znajdzie się w inteligentnym domu przyszłości. Dom wyposażony w inteligentny sprzęt to miejsce, w którym zautomatyzowane urządzenia przejmą na siebie część przykrych obowiązków. Dzięki temu człowiek będzie mógł poświęcić się rzeczom, które sprawiają mu radość. 

Taki dom przyszłości to nie odległa w czasie wizja, lecz projekt, który już dziś możemy częściowo zrealizować wyposażając nasze lokum w odpowiednie urządzenia. Przykładem może być sprzęt, który pozwoli zachować w domu porządek. Sprzątanie to obowiązek, który dla wielu osób oznacza żmudne odkurzanie podłóg i dywanów oraz inne równie męczące czynności. Na szczęście już dziś część szczególnie żmudnych czynności mogą przejąć od nas w pełni zautomatyzowane urządzenia: roboty sprzątające.

Funkcjonalność tego typu sprzętu jest różna, jak również ich inteligencja, czy skuteczność. Ponieważ największy postęp technologiczny w inteligentnych rozwiązaniach pozwalających na automatyzację czynności wykonywanych przez różne urządzenia domowego użytku dokonuje się w ostatnich czasach, dobrze przyjrzeć się możliwościom automatycznych robotów odkurzających przez pryzmat najnowocześniejszych urządzeń, które dopiero co zadebiutowały na rynku.

Electrolux PUREi9 – robot trzeciej generacji

Electrolux_PUREi9_aranżacje__Zdjęcie_1

Spojrzenie na automatykę urządzeń pomagających nam utrzymać dywany i podłogi w domach w dobrej kondycji z punktu widzenia kolejnych generacji urządzeń pokazuje jak wielki postęp dokonał się w sprzęcie AGD tego typu. Najnowszy robot sprzątający Electrolux PUREi9 to urządzenie, które łączy ponad 100-letnie doświadczenie szwedzkiej marki z innowacjami technologicznymi ostatnich lat: wyrafinowaną automatyką i sztuczną inteligencją.

Electrolux to marka dobrze znana na rynku AGD, jednak większości konsumentom nie kojarzy się z robotami sprzątającymi. Tymczasem firma ta ma duże doświadczenie w projektowaniu i opracowywaniu tego typu urządzeń. Dość powiedzieć, że pierwszy, dostępny komercyjnie robot sprzątający marki Electrolux. Model o nazwie Trilobite, debiutował na rynku niemal 17 lat temu, w 2001 roku.

Robot potrafi być skuteczny

Electrolux_PUREi9_aranżacje__Zdjęcie_3

Automatyzacja jakiejkolwiek sfery naszego życia ma sens jedynie wtedy, gdy przynosi nam zauważalne korzyści. Nie ulega wątpliwości, że sprzątanie jest integralną częścią naszej codzienności. Jednak ze względu na priorytety jakie nadajemy zaplanowanym przez siebie zadaniom, zwykle staramy się, by odkurzanie zajęło możliwie jak najmniej czasu przy jednoczesnym osiągnięciu jak najlepszych efektów. Użycie robota całkowicie likwiduje problem. Automatyzacja procesu odkurzania wynikająca z użycia robota oznacza, że nie musimy już z naszego napiętego harmonogramu wycinać czasu przeznaczonego na porządkowanie lokum. Co ważne, czas dla robota również nie ma znaczenia. Robot może sprzątać mieszkanie dłużej niż człowiek, ale nie ma to dla nas żadnego znaczenia, tak długo – jak maszyna nie wymaga z naszej strony jakiegokolwiek zaangażowania.

Z drugiej strony robot, przez to że nie ma narzuconych rygorem codziennych naszych obowiązków ograniczeń czasowych będzie odkurzał skuteczniej. Pomagają w tym coraz bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w tego typu urządzeniach. Na przykład w wymienionym wyżej nowo-wprowadzonym na polski rynek modelu Electrolux PUREi9 zastosowano pełną autonomię zarządzania energią. Robot, któremu wydamy polecenie sprzątania mieszkania, będzie wykonywał swoją pracę do skutku. Nawet jeżeli w trakcie porządków jego akumulator będzie bliski wyczerpania, urządzenie automatycznie odszuka stację ładującą, zadokuje do niej i po ponownym naładowaniu akumulatora ruszy z powrotem do porządków zaczynając dokładnie od miejsca, w którym skończył.

Inteligentna nawigacja

Electrolux_PUREi9_aranżacje__Zdjęcie_4

Każdy, kto nie miał styczności z odkurzaczami automatycznymi czy też robotami sprzątającymi, ma wątpliwości, czy urządzenia uruchomione we własnym domu, a nie np. na pokazie w sklepie czy salonie producenta, poradzą sobie z omijaniem mebli, przeszkód itp. Istotnie, starsze i mniej zaawansowane modele urządzeń określanych jako odkurzacze-roboty miały z tym niekiedy kłopot. Jednak w przypadku najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych produktów producenci dbają o to, by oferowane przez nich urządzenia były wyposażone w inteligentne systemy pozwalające odnaleźć im się w każdych warunkach, w dowolnym mieszkaniu niezależnie od rozkładu pomieszczeń, stylizacji wnętrz czy kolorystyki umeblowania, dywanów i wykładzin.

W przypadku odkurzacza-robota Electrolux PUREi9, producent zastosował cały zestaw czujników oraz kamer pozwalających robotowi na optymalną orientację w przestrzeni. Wbudowana w to urządzenie technologia 3D Vision pozwala na dokładne przeanalizowanie w trzech wymiarach układu pomieszczenia i tworzenie cyfrowej mapy, dzięki której robot skutecznie ominie wszelkie przeszkody czy wysokie spadki podłoża (np. schody). Mapowanie otoczenia pozwala również na zaplanowanie przez robota precyzyjnej trasy poruszania się po odkurzanym pomieszczeniu, w taki sposób by uwzględnić również trudniej dostępne obszary, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnego, wielokrotnego odkurzania tych samych miejsc.

Oprócz systemów odpowiedzialnych za nawigację i mapowanie odkurzanych przez robota pomieszczeń nie wolno zapomnieć o istotnych elementach konstrukcyjnych ułatwiających poruszanie się robota. W przypadku modelu Electrolux PUREi9 może to być system ClimbForceDrive, dzięki któremu robot jest w stanie pokonać przeszkody o wysokości do 2,2 cm. Oznacza to, że żadne kable, progi pomiędzy pomieszczeniami czy wysokie krawędzie dywanów i wykładzin nie będą stanowiły problemu dla urządzenia samodzielnie porządkującego nasze lokum.

Pełna kontrola

Electrolux_PUREi9_aranżacje__Zdjęcie_2

Całkowita automatyka sprzątania absolutnie nie oznacza, że robot jest pozostawiony sam sobie i człowiek, jego właściciel nie ma nad nim kontroli. Najnowocześniejsze roboty sprzątające, do których zalicza się m.in. wspomniany model Electrolux PUREi9 wyposażone są w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny pozwalający komunikować się zdalnie z właścicielem przebywającym nawet na drugim końcu świata. Robot w domu łączy się z domową siecią bezprzewodową podłączoną do internetu. Natomiast za pośrednictwem światowej sieci potrafi porozumieć się z aplikacją zainstalowaną na smartfonie swojego właściciela. Za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie użytkownik robota PUREi9 może zdalnie konfigurować harmonogram odkurzania, sprawdzać stan i kontrolować działania automatycznego odkurzacza w dowolnej chwili, bez względu na to, czy w danym momencie właściciel robota znajduje się w domu, czy też nie.

Gdy połączymy wszystkie zalety współczesnych robotów sprzątających staje się jasne, że oto stoimy na progu do pełnej automatyzacji w działaniu domowego sprzętu AGD. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, automatyzacja ma sens wszędzie tam, gdzie może to być pomocne dla człowieka. Nie dziwne zatem, że na rynku to właśnie odkurzacze automatyczne są już dziś wyjątkowo dobrze rozwiniętymi produktami - składnikami inteligentnego domu przyszłości. W końcu, kto lubi odkurzać?

Komentarze
basiek67
3 października 2017, 13:48
To taka zabawka jak ktoś w dzieciństwie miał ich brak bo szmata ,szczota i frotera zrobi z Ciebie bohatera jak aku odkurzacze czy jakieś mopy parowe to są dla osób które większą część życia w pracy przesiedzą a mieszkanie stoi puste bez życia
0
basiek67
3 października 2017, 13:48
To taka zabawka jak ktoś w dzieciństwie miał ich brak bo szmata ,szczota i frotera zrobi z Ciebie bohatera jak aku odkurzacze czy jakieś mopy parowe to są dla osób które większą część życia w pracy przesiedzą a mieszkanie stoi puste bez życia
0
Zaloguj się, by móc komentować