Marek Kowalski | 23 czerwca 2017, 13:45

Jak wybrać golarkę do codziennego golenia?

Partnerem publikacji jest firma Braun

 Skóra to jeden z najważniejszych organów naszego ciała, to ona odpowiada za nasz bezpośredni kontakt ze światem. Zadbana skóra twarzy to wizytówka prawdziwego mężczyzny, a w jej utrzymaniu pomóc może dobrej jakości golarka elektryczna, która ułatwi skuteczne i szybkie usunięcie zbędnego zarostu. Pytanie tylko, jak wybrać golarkę do regularnego, codziennego golenia? Znamy odpowiedź.

Ręczne golenie jest powolne

Zrozumiałe jest, że nie zawsze mamy czas na celebrę golenia tradycyjnymi metodami: z użyciem odpowiedniej pianki lub kremu oraz maszynki ręcznej. Elektryczne golarki to sprzęt, który w dzisiejszym, stale pędzącym do przodu świecie pozwala mężczyznom dotrzymywać wszystkich zaplanowanych terminów i pozostać eleganckim. Golenie elektryczną golarką jest zawsze szybsze niż golenie tradycyjną maszynką, nie mówiąc już o wizytach u profesjonalnego golibrody. Przy czym szybkość golenia nie wyklucza dokładności wykonania tej czynności. Wielu producentów, takich jak np. niemiecki Braun, zatrudnia cały sztab inżynierów, by opracować urządzenie skuteczne, sprawne, szybkie i funkcjonalne.

Braun Series 3 300_6

Teoretycznie wybór golarki wydaje się prosty; wchodzimy do sklepu lub odwiedzamy sklep online, wybieramy ładnie wyglądający model i gotowe. Niestety, to najprostsza droga do tego, by zniechęcić się do elektrycznych golarek – urządzeń w rzeczy samej przydatnych i bardzo pomocnych w utrzymaniu męskiej twarzy w odpowiedniej – nazwijmy to – kondycji wizualnej. Oczywiście o ile tylko wybierzemy odpowiedni model, dobrej jakości, dopasowany do naszych potrzeb. Moda nie narzuca nam sztywnych reguł golenia, wielu panów nosi brody, ale pamiętajmy o pewnej prawidłowości: ogolona twarz zawsze kojarzy się z higieną, czystością i ogólną dbałością jej właściciela o własny wygląd.

Skuteczność golenia – od czego zależy?

Dokonywanie złego wyboru elektrycznej golarki spowodowało powstanie powszechnego mitu, głoszącego, że ogolić się możemy naprawdę tylko ręczną maszynką, czy wręcz brzytwą, a maszynka elektryczna ogoli zawsze gorzej niż wspomniane metody ręczne. To nieprawda, ale nie jest też tak, że każda golarka elektryczna jest skuteczniejsza od metod tradycyjnych.
Skuteczność golenia zależy nie tylko od wybranej przez nas metody czy sprzętu, ale także od specyfiki zarostu, jego dojrzałości, grubości włosa, delikatności skóry, podatności na podrażnienia, alergie, infekcje i wielu innych czynników.

Na sucho i z wodą

Golarki elektryczne występują w wielu odmianach, jedną z cech różnicujących poszczególne modele jest to, czy danej golarki można używać z wodą, czy też nie. Zdecydowanie wygodniejsze w użyciu są te pierwsze. Trzeba też pamiętać, że nawet jeżeli producent danego modelu golarki zawarł informację o możliwości płukania np. głowicy golarki pod bieżącą wodą, to nie zawsze oznacza to pełnej wodoodporności urządzenia. Wielu panów chętnie wybrałoby urządzenie, które pozwoli szybko ogolić się pod prysznicem. W takim przypadku najlepiej poszukiwać modeli oznaczonych sloganem „Wet&Dry”, jak np. jest w przypadku golarki Braun Series 3 310S Wet&Dry.

Braun Series 3 310_2

Zaletą golarek wodoodpornych jest też to, że można ich używać zarówno na sucho, jak też golić się z wykorzystaniem wody, pianki czy żelu. Tym samym golarki Wet&Dry są bardziej uniwersalne. Użycie żelu lub pianki z maszyną elektryczną pomaga uzyskać lepszy poślizg i uczucie jedwabistej gładkości. Osoby z wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą mogą dzięki temu używać maszynki elektrycznej (szybkie golenie) i jednocześnie korzystać z żeli niwelujących podrażnienie. Niezależnie od tego, co wybierzemy, golarki elektryczne są zawsze łagodniejsze dla skóry niż golarki tradycyjne.

System tnący – foliowy i rotacyjny

Elektryczne golarki różnią się także oferowanym przez nie systemem golenia. Rozróżniamy tu dwa rodzaje: system rotacyjny oraz foliowy.

Golarki z systemem rotacyjnym wyposażane są w obracające się głowice tnące zbudowane z nożyków i osłonek. Liczba rotacyjnych elementów tnących w tego typu golarce może być różna, z jednej strony rzutuje to na dokładność golenia (im więcej nożyków – tym teoretycznie powinna ona być większa), ale z drugiej wpływa cenę urządzenia i na rozmiar samej głowicy, a to z kolei na lepsze lub gorsze dopasowanie się do twarzy. Z golarkami rotacyjnymi jest pewien problem: golą one najskuteczniej gdy poruszamy golarką kreśląc „kółka” po twarzy. To – przyznacie – mało intuicyjne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób, które mają już dość tradycyjnego golenia i chcą przesiąść się na golarkę elektryczną. Ponadto w niektórych golarkach rotacyjnych głowice potrafią się zaklinować, co jest niemożliwe w przypadku golarek foliowych. Dlatego zdecydowanie bardziej intuicyjny jest drugi system tnący.

Braun Series 3 310_blue - Top

W przypadku golarek z foliowym systemem tnącym, urządzenie wyposażone jest w głowicę wyposażoną w folię tnącą z otworami, nałożoną na ostrza. Podczas golenia przez dziurki przedostają się włoski, które zostają ścięte przez ostrza pokryte folią. Tego typu golarki występują zazwyczaj w trzech odmianach: z jedną, dwiema lub trzema foliami tnącymi. Podobnie jak w przypadku systemu rotacyjnego, teoretycznie im większa liczba folii tym większa dokładność golenia. Jednak większa liczba folii to również większa cena, a także większy rozmiar golarki foliowej (a zwłaszcza jej części stykającej się z twarzą), co nie zawsze jest korzystne (gorsze dopasowanie do twarzy). Golarki z jedną folią, choć najtańsze, mogą okazać się najprawdopodobniej zbyt niedokładne. Dobrym wyborem dla osób, które chciałyby rozpocząć golenie za pomocą golarki elektrycznej jest system dwufoliowy, taki jaki użyto we wspomnianym wcześniej przez nas modelu Braun Series 3 310S Wet&Dry. W tej golarce producent nie tylko zdecydował się na podwójne folie (optymalna ilość naszym zdaniem), ale również zintegrowany środkowy trymer. Obecność trymera zintegrowanego z foliami jest o tyle przydatna, że dzięki niemu ogolimy łatwo zarówno krótki, jednodniowy zarost, jak i dłuższe włoski np. trzydniowego zarostu. Pamiętajmy też, by wybierając golarkę zwracać uwagę na ruchomość głowicy, co oznacza znacznie lepsze dopasowanie do twarzy i łatwiejsze golenie w trudniejszych miejscach (np. na krawędzi brody, pod nosem etc.).

Zasilanie a wygoda

Golarki aktualnie dostępne na rynku możemy podzielić na trzy rodzaje względem wykorzystywanego w nich zasilania. Golarki na baterie, golarki sieciowe i golarki akumulatorowe. Te pierwsze są zazwyczaj najtańsze w zakupie, ale też stosunkowo drogie w eksploatacji, gdyż wciąż trzeba dokupować baterie. Po za tym golarki na baterie jednorazowe to zwykle tanie, mało dokładnie golące modele z prostymi głowicami. Golarki sieciowe to już inna klasa, ale również one mają swoje ograniczenia – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa nie ma w tej grupie golarek sprzętu Wet&Dry. Wejście pod prysznic z kablem podłączonym do sieci energetycznej to nie jest dobry pomysł. Zdecydowanie najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są golarki akumulatorowe (taką też jest wspomniana przez nas golarka marki Braun). Akumulator jest wydajniejszy od baterii i nie stanowi też zagrożenia w przypadku, gdy zechcemy używać golarki pod prysznicem, czy golić się na mokro (oczywiście należy w tym przypadku wybrać model Wet&Dry).

Przydatne dodatki i akcesoria

Golarka to rzecz indywidualna, tak jak bielizna osobista, czy szczoteczka do zębów. Jednak nawet świadomość, że nikt inny nie korzysta z naszego urządzenia nie powinna zwalniać nas od tego, by zawsze pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu urządzenia. Dlatego wybierając golarkę warto zwrócić uwagę również na akcesoria do niej dołączane. W najdroższych modelach golarek wraz z urządzeniem głównych użytkownik otrzymuje specjalną stację dokująco-czyszczącą, w której umieszcza się pojemnik z płynem czyszczącym i dezynfekującym głowicę golarki. W tańszych modelach takich akcesoriów nie znajdziemy, ale w zestawie powinna znaleźć się przynajmniej szczoteczka ułatwiająca utrzymanie urządzenia w czystości. Pamiętajmy tylko, że szczoteczkami nie czyścimy folii tnących w golarkach foliowych, czy ostrzy w golarkach głowicowych! Tego typu elementy najczęściej można myć pod bieżącą wodą (w modelach Wet&Dry), ewentualnie można czyścić sprężonym powietrzem. Wybierając golarkę warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Dobrej jakości golarka powinna być wyposażona w uchwyt antypoślizgowy, zapewniający pewnych chwyt urządzenia i dokładniejsze golenie zarówno na sucho jak i na mokro.

Komentarze
asnadasy
23 czerwca 2017, 21:21
Panowie, nie dajcie się nabijać w butelkę. Takie zabawki to można dzieciom na komunię kupić. Z resztą chłopaczek na jednym ze zdjęć to chyba świeżo po. To tak jak z marketingowo nadmuchanymi piankami i żelami w atomizerach. Przepłacacie za coś, co jest nieporównywalnie gorsze w stosunku do mydła czy kremu. I nieporównywalnie droższe. W takim sklepie na "R" na 4 półkach można znaleźć dwa kremy i 0 (ZERO) mydeł. Reszta to wynalazki, przeważnie firmy N i G.
Nic nie zastąpi porządnej maszynki i dobranej pod siebie żyletki (lub brzytwy). A mamy na rynku maszynki o regulowanej ekspozycji ostrza, więc każdy wystraszony konsument używający reklamowane maszynki z "X" ostrzami, czy też te elektryczne zabawki, może bez obaw się golić.
0
Zaloguj się, by móc komentować