O serwisie

AGDLab.pl jest serwisem informacyjno-poradnikowym skupionym na produktach AGD, RTV i foto. Jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, które ma doradzać konsumentom i edukować ich w kwestii tak niedocenianych w prasie i internecie tematów, jak AGD i - tu już w mniejszym stopniu - RTV. W serwisie ukazują się recenzje i testy porównawcze produktów, artykuły poradnikowe, materiały wideo oraz aktualności ze świata AGD/RTV. Na forum można podyskutować z innymi użytkownikami serwisu. Dla głodnych wiedzy przygotowaliśmy też słowniczek pojęć. Testujemy pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, tostery, odkurzacze, telewizory, wzmacniacze, kolumny głośnikowe, słuchawki, cyfrowe aparaty fotograficzne, samochodowy sprzęt audio i dziesiątki innych typów produktów. To tak w skrócie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej

Trzonem serwisu jest Katalog produktów, obejmujący tysiące wyrobów wraz z krótkimi opisami, zdjęciami i pełną specyfikacją techniczną. Użytkownicy serwisu mogą każdy produkt komentować i oceniać. Jednak w odróżnieniu od istniejących już serwisów zawierających opinie internautów o produktach, największy nacisk stawiamy na wiedzę ekspercką, której źródłem jest grono redakcyjne. W naszej redakcji testujemy sprzęt AGD, RTV i foto, a wyniki testów, w postaci wyczerpujących recenzji oraz materiałów wideo, publikujemy na stronie.

Wyszliśmy z założenia, że fora dyskusyjne czy serwisy z opiniami internautów niekoniecznie mogą być źródłem wiarygodnych i obiektywnych informacji. Użytkownicy albo nadmiernie chwalą zakupione przez siebie produkty (skoro wydali na nie ciężko zarobione pieniądze, muszą sami sobie wmawiać, że to był dobry zakup, nawet jeśli nie są o tym do końca przekonani), albo przesadnie je krytykują (zwłaszcza gdy produkt się popsuł tuż po zakupie, co się przecież zdarza, lub powodem ich niezadowolenia jest tylko jedna, mała wada wyrobu). Bardzo rzadko zdarza się, że zwykli konsumenci mają osobiście do czynienia z większą liczbą produktów, które mogą wypróbować w domu przez co najmniej kilka dni. Brakuje im więc punktu odniesienia - czy np. świeżo zakupiony telewizor jest rzeczywiście najlepszy, skoro w podobnej cenie kupić można jeszcze 30 innych modeli.

Trudno trafić na naprawdę obiektywną opinię, której autor chłodnym okiem patrzy na konkretny produkt. Co więcej, bardzo wiele opinii piszą osoby, które nigdy nie miały z produktem styczności, a oceniają go na podstawie zdjęć czy wyczytanych opinii w internecie. Wreszcie, po forach internetowych i serwisach z opiniami "grasują" przedstawiciele producentów czy zatrudniani przez nich studenci, którzy podszywając się pod zwykłych użytkowników chwalą własne produkty i oczerniają konkurencyjne (i choć to bardzo karygodne zachowanie, niestety często się z nim spotykamy).

Postanowiliśmy stworzyć miejsce, na którym czytelnik znajdzie obiektywne opinie wydawane przez specjalistów, którzy każdy wyrób osobiście sprawdzają. Na podstawie wielodniowych, praktycznych testów, mogą wydać o produkcie obiektywną i rzetelną opinię. Wskazać zarówno jego zalety, jak i dostrzeżone wady. Odkryć, która funkcja jest rzeczywiście przydatna, a którą w praktyce nic nie daje. Ponieważ z założenia produkty z danej kategorii testować będzie jedna i ta sama osoba, będzie miała wspomniany wyżej punkt odniesienia do innych wyrobów.

Portal tworzony jest przez ekipę wiodącego polskiego serwisu technologicznego, PCLab.pl. Stąd też analogiczne nazwy obu serwisów. Szefem AGDLab.pl jest Paweł Pilarczyk, twórca i redaktor naczelny PCLab.pl.

Przy tworzeniu treści na AGDLab.pl kierujemy się wieloletnim doświadczeniem zdobytym podczas pracy nad PCLab.pl. Chcemy przekazywać czytelnikom możliwie najwięcej, wysokiej jakości, eksperckiej wiedzy na temat produktów, zwłaszcza w postaci obiektywnych i rzetelnych recenzji. Doradzamy, które wyroby warto kupić (i dlaczego) oraz na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę. Zwracamy uwagę na typowe chwyty marketingowe producentów sprzętu AGD/RTV czy sprzedawców tego typu urządzeń. Naszym celem jest sprawienie, by nasz czytelnik kupował świadomie produkty najwyższej jakości, spełniające jego wymagania i mieszczące się w założonych przez siebie granicach cenowych.

W odróżnieniu od PCLab.pl, serwisu kierowanego przede wszystkim do pasjonatów komputerów czy osób związanych z nimi zawodowo, AGDLab.pl tworzymy z myślą o zwykłych konsumentach, którzy planują zakup pralki, telewizora, odkurzacza (czy jednego z wielu innych wyrobów), ale wcale nie zamierzają zgłębiać wszystkich tajników tego wyrobu. Nie chcą wertować tabelek ze specyfikacjami i setek wypowiedzi na forach internetowych czy dyskutować ze sprzedawcami w sklepach. Większość z nas ma bowiem cel: "Chcę kupić wyrób z konkretnej kategorii, mam określony budżet i pewne specyficzne wymagania, którym produkt musi sprostać. Nie jestem jednak specem od produktów tego typu i wcale nie zamierzam nim być." Serwis AGDLab.pl kierujemy do takich właśnie osób. Staramy się tworzyć materiały zrozumiałe, czytelne, bez zagłębiania się w zbędne detale techniczne.

Portal podzielony jest na kilka działów:
Katalog produktów, w którym znajdują się tysiące produktów, ze zdjęciami, opisami i specyfikacją techniczną, przypisanych do ponad 200 kategorii; każdy produkt może być oceniany przez czytelników serwisu
Recenzje i testy porównawcze produktów, przygotywane przez specjalistów
Materiały wideo (w szczególności wideorecenzje)
Aktualności z najświeższymi informacjami ze świata AGD/RTV - dla osób, którym jednak zależy na tym, by być zawsze na czasie
Co warto wiedzieć z artykułami poradnikowymi i materiałami edukacyjnymi
Forum dyskusyjne, na którym porozmawiać można z innymi czytelnikami serwisu czy zadać pytanie redakcji AGDLab.pl
Słowniczek pojęć AGD/RTV

Właścicielem serwisu jest Grupa Onet.

Firmy zainteresowane współpracą z nami prosimy o kontakt (informacje w dziale Redakcja).