Marek Kowalski | 14 lutego 2018, 07:00

Multicooker - jaki model wybrać? Oto pięć popularnych urządzeń tej klasy

Multicooker to dobre rozwiązanie dla osób zabieganych i zapracowanych, które mimo braku czasu na codzienne gotowanie nie chcą rezygnować z pełnowartościowych, domowych posiłków. Owszem, do gotowania w Multicookerze trzeba się przyzwyczaić. Osobom przywykłym do częstego przyrządzania wieloskładnikowych posiłków początkowo może nieco brakować dodatkowych garnuszków i patelni, w których na tradycyjnej kilkupalnikowej kuchence w tzw. „międzyczasie” można pomieszać, doprawić czy przygotować drugie danie. Mimo to, naszym zdaniem warto zainteresować się tym sprzętem bliżej

Mniej garnków, mniej zmywania, mniej urządzeń do przygotowywania potraw i szorowania, a jednocześnie możliwość bezproblemowego przyrządzenia każdego rodzaju posiłku, więcej miejsca w kuchni i więcej czasu. To nie senne marzenie zapracowanej gospodyni domowej, ale realne możliwości, jakie może nam zapewnić jedno urządzenie: multicooker. Jest to sprzęt, który idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju dań jednogarnkowych i najlepiej sprawdzi się w dwu-, najwyżej trzyosobowym gospodarstwie domowym. Apetyt rodziny pięcioosobowej w przypadku wielu rodzajów potraw raczej trudno będzie zaspokoić z jednej misy multicookera. 

Co właściwie robi multicooker? W zasadzie wszystko, poza mieszaniem (funkcjami robota kuchennego). Tego typu urządzenie piecze, gotuje, dusi, gotuje na parze, a także smaży, robi konfitury, jogurty, podgrzewa i utrzymuje temperaturę przyrządzonych potraw. Wiele dostępnych na rynku modeli wyposażono w zestaw automatycznych programów, co pozwala łatwo przygotować praktycznie każdy rodzaj potrawy. W niektórych przypadkach, oprócz wyboru domyślnie ustawionego czasu i temperatury, dodatkowo możemy sterować tymi wartościami samodzielnie, w zależności od rodzaju i ilości przygotowywanej potrawy, a także od upodobań smakowych. Zakresy swobody wyboru poszczególnych wartości zależą od wybranej funkcji w wybranym modelu.

multicooking

Warto pamiętać, że multicooker nie jest dużym sprzętem, można go stosunkowo łatwo przenosić. Zatem to urządzenie do gotowania, smażenia, pieczenia, podgrzewania i gotowania na parze, sprawdzi się nie tylko na co dzień w kuchni słabo wyposażonej w inne sprzęty, ale również na wakacjach na działce czy w domku kempingowym.

Wreszcie multicooker to bardzo funkcjonalne urządzenie, zastępujące kilka innych, tym samym oszczędzające czas i pieniądze ale trudno zrobić w nim kilka potraw na raz , jak w przypadku tradycyjnej kuchenki z kilkoma palnikami. Pozostaje wiec wybór – gotować po kolei (np. ryż, potem gulasz) – tu pojawia się problem przekładania i ponownego odgrzewania lub dostosowanie menu i skupienie się na daniach jednogarnkowych.

Multicooker spełni oczekiwania tych, którzy cenią sobie wygodę oraz przyjemność gotowania - nie wymaga dodatkowych naczyń, zastępuje nie tylko tradycyjny garnek, ale również patelnię i piekarnik, można w nim także gotować na parze. Przyrządzanie potraw jest proste, praktycznie nie różni się od tradycyjnych sposobów, a jeśli ktoś zupełnie nie ma ochoty ingerować w proces przygotowywania posiłku, może wybrać jeden z programów automatycznych. Poniżej prezentujemy pięć popularnych modeli multicookerów dostępnych na polskim rynku

Redmond RMCM110 Multicooker

Redmond RMCM110

Model marki Redmond to najpopularniejszy w ostatnim tygodniu tego typu sprzęt tego typu wśród użytkowników popularnej porównywarki Skąpiec.pl. Urządzenie dysponuje mocą 900 W, a pojemność misy tego multicookera to 4,8 litra. Popularność tego modelu może wynikać z ogromu programów automatycznych, które producent wbudował w ten sprzęt. Do dyspozycji miłośników domowych potraw jest tu bowiem aż 55 programów automatycznych! Szybkie gotowanie zup, rozmaitych dań mięsnych, warzywnych, rybnych i wielu innych. Dodatkową zaletą jest funkcja odgrzewania czy podtrzymywania temperatury gotowych potraw.

Sprawdź najlepszą cenę tego sprzętu lub wybierz gotową ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Philips HD3167 Multicooker

Philips HD3167 Multicooker

Estetycznie wyglądający i elektronicznie sterowany multicooker popularnej marki Philips to urządzenie wyposażone w misę o pojemności 5 litrów i oferujące moc 980 W. Co prawda urządzenie to ma znacznie mniejszą liczbę programów od poprzednika, bo "tylko" 15, ale naszym zdaniem to i tak w zupełności wystarcza, a za to zaletą modelu Philipsa jest bardzo prosta obsługa za pomocą czytelnie oznaczonego elektronicznego panelu kontrolnego. Misę pokrytą materiałem antyadhezyjnym i powłoką nanoceramiczną (nieprzywierającą) można myć na dodatek w zmywarce.

Sprawdź najlepszą cenę tego sprzętu lub wybierz gotową ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Saturn ST-MC9203

Saturn ST-MC9203

Kolejny popularny model multicookera to sprzęt stosunkowo mało u nas znanej marki Saturn. Również to urządzenie wyróżnia się bardzo dużą liczbą programów, jest ich tu aż 45. Dodatkowo można je modyfikować poprzez zmianę czasu przygotowania poszczególnych potraw. Moc urządzenia to 900 W, a pojemność misy multicookera to 5 litrów.

Sprawdź najlepszą cenę tego sprzętu lub wybierz gotową ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Russell Hobbs 21850 Cook&Home

Russell Hobbs 21850 Cook&Home

Pod względem pojemności i mocy sprzęt marki Russell Hobbs nie odstaje od pozostałych propozycji na naszej liście. Urządzenie ma moc 900 W, a misa ma pojemność 5 litrów. Sterowanie elektroniczne, przy czym umiejscowienie panelu kontrolnego jest w tym przypadku podobne jak w modelu Philipsa. Również liczba wbudowanych programów jest podobna, w multicookerze Russell Hobbs jest ich 11. Dostępna jest funkcja podgrzewania gotowych posiłków czy podtrzymania temperatury przyrządzonego właśnie dania, dzięki czemu można bez ryzyka wysuszenia potrawy odrobinę poczekać na spóźnialskich.

Sprawdź najlepszą cenę tego sprzętu lub wybierz gotową ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Camry CR 6408

Camry CR 6408

Ostatni z popularnych multicookerów to model marki Camry. Urządzenie wyróżnia się charakterystycznym wzornictwem, które może się podobać zwłaszcza tradycjonalistom. Sprzęt Camry wygląda trochę jak szybkowar, taki bardziej zaawansowany technicznie. Sprzęt dysponuje mocą 1000 W. Można w nim klasycznie gotować, dusić, smażyć, gotować na parze przy ciśnieniu do 70 kPa, a także podgrzewać wcześniej przyrządzone posiłki. Model oferuje użytkownikom aż 19 predefiniowanych programów działania. Pojemność misy tego multicookera to 6 litrów.

Sprawdź najlepszą cenę tego sprzętu lub wybierz gotową ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować