Marek Kowalski | 9 kwietnia 2018, 21:34

Jaki telewizor wybrać? Ranking TV - 50 najpopularniejszych modeli

Jaki telewizor wybrać? Po raz kolejny ponawiamy to ważne pytanie w naszym trzecim już rankingu najpopularniejszych w Polsce telewizorów. Jak sytuacja na rynku wygląda dziś? Olbrzymia oferta rynkowa nie ułatwia wyboru wymarzonego telewizora. Możemy wam w tym pomóc. Od dłuższego czasu śledzimy dane rynkowe, mamy dostęp do szerokiego zakresu danych statystycznych serwisu Skąpiec.pl, dzięki czemu wiemy, jakich modeli w jakich rozmiarach konsumenci najczęściej poszukują. Trzecie wydanie rankingu to wynik połączenia analizy tych danych z naszym doświadczeniem jako testerów telewizorów, a także regularnie aktualizowaną wiedzą na temat technologii.

Telewizja naziemna pod względem jakości dostarczanego przekazu medialnego już dawno przestała choćby w części wypełniać potencjał technologiczny współczesnych telewizorów. Nie oznacza to jednak, że nie ma już dziś po co kupować nowego telewizora. Coraz większa rzesza konsumentów z chęcią korzysta z innych źródeł obrazu, z treści dostarczanych za pośrednictwem cyfrowych odtwarzaczy podłączanych do telewizora, czy z usług strumieniowych. Dlatego coraz więcej konsumentów wybiera telewizor jako cyfrową platformę multimedialną i odbiornik mediów strumieniowych z internetu. Usługi takie jak Amazon Video, Netflix, czy ostatnio również HBO GO, i wiele innych oferują seriale i filmy również w topowej dziś, komercyjnie dostępnej rozdzielczości 4K z obrazem HDR.

Prosimy pamiętać, że ranking oddaje aktualne preferencje rynkowe konsumentów i pokazuje jakie jest ich zainteresowanie konkretnymi modelami. Dane statystyczne na których się opieramy pochodzą z popularnego serwisu porównującego ceny setek tysięcy produktów sprzedawanych w Polsce, tym samym poniżej wymienione modele telewizorów to najczęściej poszukiwane przez polskich internautów produkty w swoich kategoriach.

Nasz ranking obejmuje pięć kategorii telewizorów. Cztery z nich to podział wynikający po prostu z rozmiarów (przekątnych) ekranów poszczególnych modeli, ostatnia - piąta kategoria - obejmuje telewizory wyposażone w ekrany o rozdzielczości Ultra HD / 4K (czyli 3840 x 2160 pikseli). W każdej z kategorii wymieniamy aż 10 najpopularniejszych modeli na polskim rynku, ponadto pierwsze trzy w każdej z kategorii dodatkowo opisujemy wskazując Wam zalety, ale też i znane nam wady konkretnych produktów. Chcemy, by wybór urządzenia, które ostatecznie stanie w waszym domu był dokonany w pełni świadomie, bo tylko wtedy szanse, że będziecie zadowoleni z wybranego telewizora znacznie wzrastają. Zaczynamy od najmniejszych telewizorów, charakteryzujących się ekranami o przekątnej 32" (81,28 cm).

Uwaga "techniczna" - wartości widoczne w nawiasach (obok nazwy produktu) określają jak zmieniła się pozycja danego modelu w stosunku do poprzedniego rankingu. Na przykład (-2) oznacza spadek o dwie pozycje w stosunku do notowań z ubiegłego miesiąca. Z kolei (N) oznacza produkt nowy - wcześniej nie notowany w pierwszej dziesiątce, a (=) niezmienioną pozycję w rankingu.

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 32-calowe

32-calowe telewizory cieszą się w Polsce dużą popularnością. Nie powinno to dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że są to jedne z najtańszych modeli dostępnych na rynku. 32-calowa matryca, choć jest znacząco mniejsza od tej w telewizorach wymienionych w pozostałych kategoriach, to w zupełności wystarczy by produkt spełnił nasze wymogi komfortowego obrazu w mniejszych pomieszczeniach. Wiele osób wybiera taki model jako drugi telewizor do domu, instalując go np. w sypialni, czy w innych niż salon pomieszczeniach. Wśród producentów w tej kategorii najczęściej wzbudzającym zainteresowanie internautów były produkty marki Samsung. W stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca na podium zmiany. Wciąż najpopularniejszym 32-calowym telewizorem pozostaje model Samsunga, ale na drugie miejsce awansował model LG. Na trzecim uplasował się kolejny telewizor Samsunga.

 Samsung UE32M5002

1. Samsung UE32M5002 (=)

Najpopularniejszym modelem wśród najmniejszych w naszym rankingu telewizorów jest model Samsung UE32M5002. To prosty sprzęt, nie oferujący dodatkowych aplikacji czy systemu Smart TV. Matryca w tym modelu ma rozdzielczość Full HD, w zupełności wystarczającą do oglądania wszystkich dostępnych w Polsce kanałów telewizyjnych. Model ten ma wbudowany cyfrowy tuner DVB-C/T/T2, co oznacza, że bez żadnych dodatkowych urządzeń możemy odbierać niekodowane kanały telewizji naziemnej czy telewizję kablową. Niestety, takich "wodotrysków" jak np. zaawansowane techniki ulepszania obrazu czy HDR w tym modelu nie znajdziemy, ale cena wszystko wyjaśnia.

Przejdź do oferty na ten model

2. LG 32LH510B (+1) 

Na drugim miejscu pod względem popularności wśród 32-calowych modeli uplasował się sprzęt koreańskiej marki LG. Mamy tu do czynienia z telewizorem o rozdzielczości HD (1366 x 768), z wbudowanym tunerem cyfrowym DVB-T/C. Także ten model nie jest telewizorem smart TV, zatem nie ma tu aplikacji czy łączności z internetem. Jest za to możliwość odtwarzania mediów z nośnika podłączonego do gniazda USB oraz nagrywania oglądanych programów telewizyjnych na ten nośnik. Telewizor ten awansował o jedną pozycję w górę w rankingu popularności modeli 32-calowych w stosunku do ubiegłomiesięcznego notowania.

Przejdź do oferty na ten model

3. Samsung UE32M5572 (+1)

Na ostatnim stopniu podium kolejny model Samsunga, produkt który również awansował o jedną pozycję w stosunku do notowań z ubiegłego miesiąca. Jest to telewizor o tyle ciekawy, że jego matryca (LCD) oferuje rozdzielczość Full HD (czyli pełne 1920 x 1080 pikseli), co stanowi zaletę w stosunku do wielu telewizorów o tym samym rozmiarze i rozdzielczości HD (720p). Kolejna zaleta w tym modelu to fakt, że mamy tu do czynienia z telewizorem Smart TV, czyli oferującym dostęp do internetu, przeglądarkę i aplikacje, a także funkcje multimedialne powiązane z łącznością bezprzewodową (przesyłanie obrazu ze smartfona, z zewnętrznych źródeł wideo itp.)

Przejdź do oferty na ten model

4. Kruger & Matz 32 (N) - przejdź do oferty na ten model

5. Samsung UE32M5602 (+3) - przejdź do oferty na ten model

6. Manta 32LED320M9 (N) - przejdź do oferty na ten model

7. LG 32LJ500V (+3) - przejdź do oferty na ten model

8. Philips 32PFS6402 (N) - przejdź do oferty na ten model

9. Philips 32PFT4132 (N) - przejdź do oferty na ten model

10. Sony KDL-32WD750 (N) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 40-calowe

Telewizory czterdziestocalowe to dziś klasa niższa-średnia. Z jednej strony wielu kupuje je jako jedyne telewizory w domu, w końcu ponad metrowa przekątna ekranu powinna zapewniać obraz o przyzwoitym rozmiarze. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni pomieszczenia, do którego takie urządzenie trafi i od odległości w jakiej będziemy oglądać telewizję. Kategoria ta cieszy się też powodzeniem, bo 40-tki, choć większe od 32-calowych modeli wciąż są zauważalnie tańsze od większych telewizorów. W tym miesiącu sporo zmian. Również na pozycji lidera, gdzie uplasował się produkt polskiej firmy Manta. Wśród producentów najpopularniejszych "czterdziestek" króluje Samsung. Ma aż pięć modeli w dziesiątce najpopularniejszych w tej kategorii.

Manta-LED4004

1. Manta LED4004 (+1)

Obecność tego modelu wśród najpopularniejszych telewizorów 40-calowych na pierwszy rzut oka może dziwić, jednak zaskoczenie ustępuje miejsca zrozumieniu, gdy spojrzymy na cenę tego produktu. To jedyny telewizor z ekranem o takim rozmiarze, którego cena jest zauważalnie niższa od 1000 zł. Od strony funkcjonalnej jest to telewizor z ciekłokrystalicznym ekranem Full HD (1920 x 1080 pikseli), wbudowanym cyfrowym tunerem DVB-T/C, aż trzema złączami HDMI, jednym USB. Nie jest to telewizor smart TV, zatem nie ma tu WiFi, łączności z siecią komputerową i internetową czy aplikacji, ale można do niego podłączyć komputer z Netflixem i innymi usługami online, jak również odtwarzać materiały z pendrive'a podłączonego do gniazdka USB.

przejdź do oferty na ten model

2. Samsung UE40MU6102 (+2)

Kolejny stopień podium to pozycja osiągnięta przez produkt koreańskiej marki. Ten telewizor jest zauważalnie droższy od lidera 40-calowych TV, ale też mamy tu do czynienia z urządzeniem o lepszych parametrach. Przede wszystkim matryca telewizora Samsunga ma rozdzielczość 4K, to widomy znak, że konsumenci są coraz bardziej zainteresowani uzyskaniem jak najwyższej rozdzielczości w swoich domach. Jest to też telewizor typu Smart TV, czyli z bezprzewodową łącznością, a po zapewnieniu mu łączności z internetem możemy korzystać z bogatego arsenału aplikacji. Do tego 2 złącza USB, 3 złącza HDMI, cyfrowe wyjście optyczne, gniazdo LAN i oczywiście tuner telewizji naziemnej i kablowej. 

przejdź do oferty na ten model

3. Samsung UE40K5100 (+2)

Na trzecim miejscu w tym miesiącu mamy ponownie produkt Samsunga. Jest to telewizor wyposażony w matrycę Full HD. Mniejsza rozdzielczość, a także brak funkcji Smart TV oznacza również nieco niższą cenę w stosunku do poprzednika. Jest to podstawowy model, który wybiorą raczej konsumenci zainteresowani przede wszystkim oglądaniem tradycyjnej telewizji. Niemniej dzięki obecności złączy USB czy HDMI można do niego dołączyć zewnętrzne urządzenia i podawać obraz z dodatkowych źródeł.

przejdź do oferty na ten model

4. Samsung UE40M5002 (+2) - przejdź do oferty na ten model

5. Panasonic TX-40ES400E (+2) - przejdź do oferty na ten model

6. Sony KDL40WE660 (+2) - przejdź do oferty na ten model

7. Thomson 40FB5426 (+2) - przejdź do oferty na ten model

8. Thomson 40FB5406 (+2) - przejdź do oferty na ten model

9. Samsung UE40MU6172 (N) - przejdź do oferty na ten model

10. Samsung UE40MU6472 (N) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 55-calowe

55 cali to już zdecydowanie klasa premium. Przynajmniej, gdy spojrzymy na najczęściej wyszukiwane przez konsumentów modele. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych telewizorów w tym rozmiarze okupują produkty trzech producentów azjatyckich: Samsunga (4 produkty), LG (3 produkty) oraz Sony (3 produkty). W tej kategorii w stosunku do poprzednich notowań nie nastąpiły żadne zmiany.

 Samsung QE55Q7F

1. Samsung QE55Q7F (=)

Najpopularniejsza 55-tka to telewizor Samsunga, tzw. QLED TV, przy czym należy pamiętać, że QLED to wciąż telewizor z matrycą ciekłokrystaliczną (a nie organiczną, jak OLED-y), niemniej QLED to obecnie górny pułap technologii wytwarzania matryc ciekłokrystalicznych. Telewizor oferuje całą gamę funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Ekran oferuje rozdzielczość Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), obsługę HDR (rozszerzony zakres tonalny wyświetlanych barw), funkcje przyciemniania lokalnego (Precision Black Pro), podbicie kontrastu, kompatybilność z systemami Multiroom, predefiniowane tryby obrazu dopasowane do oglądanych treści i wiele więcej. Oczywiście jest to model smart TV, z WiFi, Bluetooth, mnóstwem aplikacji, zdolny do łączenia się ze wszystkimi innymi, usieciowionymi urządzeniami w domu (smartfon, tablet, komputer, serwer NAS itp.), automatycznie rozpoznający źródło sygnału. 

przejdź do oferty na ten model

2. Sony KD-55XE8505 (=)

Kolejny zaawansowany telewizor smart TV klasy premium. Matryca Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), zaawansowany procesor obliczeniowy obrazu Sony 4K HDR X1, autorska technologia Sony Triluminos zapewniająca szerszą paletę barw prezentowanych na ekranie, optymalizacja kontrastu, optymalizacja jasności, miejscowe wygaszanie, przetwarzanie koloru 10bit/kanał barwny i wiele więcej. Naturalnie pełna łączność ze światem, zarówno przewodowa (LAN/Ethernet) jak i bezprzewodowa (WiFi, Bluetooth). Obsługa standardu Miracast (współpraca z urządzeniami mobilnymi, rzutowanie obrazu ze smartfona/tabletu), wbudowany tuner telewizji kablowej, naziemnej i satelitarnej, 4 wejścia HDMI, 3 porty USB. Na popularność może mieć wpływ również fakt, że jest to telewizor z systemem Android TV.

przejdź do oferty na ten model

3. Sony KD-55XE7096BAEP (=)

Na trzecim miejscu pod względem popularności wśród telewizorów 55-calowych ponownie produkt japońskiej marki. Jest to również telewizor klasy premium, ale seria 7 jest "oczko" niżej niż wyżej opisany produkt serii 8. W tym modelu również mamy matrycę Ultra HD 4K wspomaganą przez mnóstwo funkcji i technik poprawy i optymalizacji obrazu oraz kolorów, ale skupmy się na różnicach. Przede wszystkim nie jest to telewizor z systemem Android TV, ale wciąż jest to telewizor smart TV, zapewnia zatem łączność ze światem (WiFi, ale już nie Bluetooth) i aplikacje (choć mniejszy ich zakres niż w przypadku Android TV). No i jest zauważalnie tańszy od poprzednika, a wciąż oferuje bardzo dobry obraz, dźwięk i możliwości.

przejdź do oferty na ten model

4. LG 55EG9A7V (=) - przejdź do oferty na ten model

5. LG OLED55C7V (=) - przejdź do oferty na ten model

6. Sony KD-55XE9005 (=) - przejdź do oferty na ten model

7. LG OLED55B7V (=) - przejdź do oferty na ten model

8. Samsung UE55MU6102 (=) - przejdź do oferty na ten model

9. Samsung QE55Q8CAM (=) - przejdź do oferty na ten model

10. Samsung UE55MU6172 (=) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 65-calowe

65 cali to jeszcze kilka lat temu rozmiar pozostający poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika. Jednak rozwój technologii produkcyjnych coraz większych matryc, zapewniający coraz mniejszy odsetek błędów i wydajniejszą, a tym samym tańszą produkcję ekranów zaowocował tym, że dziś pasjonat oglądania filmów na dużym ekranie nie musi iść do kina. Duży ekran może zabrać do domu. Ze sklepu. Oto modele najczęściej poszukiwanych telewizorów 65-calowych. Jaki producent przeważa? Pewnie myślicie "Samsung"? A jednak nie, w tej kategorii cztery produkty to rezultat pracy projektantów i inżynierów z firmy Sony. Choć nie ujmujemy nic Koreańczykom - ich telewizory okupują dwa miejsca na podium popularności w tej klasie. W porównaniu do poprzednich notowań na podium bez zmian, jedynie na dalszych pozycjach delikatne przesunięcia dwóch modeli.

 Samsung QE65Q7F

1. Samsung QE65Q7F (=)

Podobieństwo nazwy tego modelu z liderem zestawienia 55-calowych telewizorów nie jest przypadkowe. De facto mamy tu do czynienia z tym samym modelem, tylko wyposażonym w ekran o większej przekątnej. Zatem jest to QLED TV wyposażony w całą gamę funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Rozdzielczość Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), obsługa HDR (rozszerzony zakres tonalny wyświetlanych barw), funkcje przyciemniania lokalnego (Precision Black Pro), podbicie kontrastu, kompatybilność z systemami Multiroom, predefiniowane tryby obrazu dopasowane do oglądanych treści i wiele więcej. Oczywiście jest to model smart TV, z WiFi, Bluetooth, mnóstwem aplikacji, zdolny do łączenia się ze wszystkimi innymi, usieciowionymi urządzeniami w domu (smartfon, tablet, komputer, serwer NAS itp.), automatycznie rozpoznający źródło sygnału. 

przejdź do oferty na ten model

2. Samsung QE65Q8CAM (=)

Kolejny duży telewizor Samsunga z topowej serii QLED. Podstawowym wyróżnikiem tego modelu, widocznym od razu na pierwszy rzut oka jest zakrzywiony ekran. Rozdzielczość 4K / Ultra HD, 10-bitowe przetwarzanie koloru, HDR, moduł Samsung Connect, tuner telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej, wydajny procesor obrazu i wiele więcej. Ten model jest produktem wyższej klasy od poprzednika, co ma też wpływ na cenę oscylującą już tutaj w okolicach 10 tysięcy złotych. Oczywiście jest to telewizor smart TV, z łącznością z internetem i innymi urządzeniami w domu, sterowaniem głosem, wyszukiwarką, aplikacjami, pełną automatyką rozpoznawania źródła sygnału.

przejdź do oferty na ten model

3. SONY KD-65XD7505BAEP (=)

Na ostatnim miejscu podium popularności wśród największych telewizorów w naszym zestawieniu znalazł się model Sony. Jest to telewizor z serii XD75 z matrycą 4K HDR, z wydajnym procesorem przetwarzania obrazu Sony 4K HDR X1, optymalizacją obrazu i wieloma innymi algorytmami odpowiadającymi za jak najlepsze prezentowanie tego, co chcemy oglądać, bez względu na to, czy jest to telewizja w niskiej rozdzielczości czy najwyższej jakości przesyłane strumieniowo filmy 4K HDR z Netflixa. Telewizor ten jest oczywiście telewizorem smart TV pracującym pod kontrolą intuicyjnego i bogatego w aplikacje systemu Android TV. Nie mogło zabraknąć pełnego zestawu złącz, tunerów, sterowania głosem itp. Godny przedstawiciel klasy premium.

przejdź do oferty na ten model

4. Sony KD-65A1BAEP (=) - przejdź do oferty na ten model

5. Sony KD-65XE9305 (+1) - przejdź do oferty na ten model 

6. Samsung UE65KU6100 (-1) - przejdź do oferty na ten model

7. Philips 65PUS6162/12 (=) - przejdź do oferty na ten model

8. Panasonic TX-65EZ1000E (=) - przejdź do oferty na ten model

9. LG OLED65B7V (=) - przejdź do oferty na ten model

10. Sony KD-65ZD9 (=) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory z matrycami Ultra HD / 4K

Analizując otrzymane przez nas dane mogliśmy również wyznaczyć popularność telewizorów bez względu na ich rozmiar, ale względem innej cechy - spróbowaliśmy względem wyposażenia danego modelu w matrycę o rozdzielczości Ultra HD / 4K. Siłą rzeczy wiele modeli w tej kategorii pokrywa się z niektórymi produktami wymienionymi wcześniej. W tym miesiącu zmian niewiele w stosunku do poprzednich notowań. Na podium sytuacja stabilna, zmieniły się jedynie miejsca na dalszych pozycjach pierwszej dziesiątki telewizorów 4K.

 Samsung QE55Q7F

1. Samsung QE55Q7F (=)

Najpopularniejsza 55-tka jest też najpopularnieszym telewizorem z matrycą 4K w ogóle. Model z serii QLED TV z pełną gamą funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Nie będziemy powielać wcześniejszego opisu. Na pewno jest to produkt, którym warto się zainteresować. 

przejdź do oferty na ten model

2. Samsung UE50MU6172 (=)

Ten telewizor to ciekawy przypadek. Z jednej strony mamy tu do czynienia z ekranem o najwyższej obecnie dostępnej rozdzielczości, czyli 4K / Ultra HD, ale z drugiej jest to jeden z najtańszych telewizorów 4K w tym zestawieniu. Prawdopodobnie to właśnie cena zdecydowała o wyjątkowej popularności tego modelu, modelu - który przypomnijmy - zaliczany jest do kategorii 50-tek, na tyle mało popularnej, że nie tworzyliśmy jej w niniejszym zestawieniu. Tańsze od tego telewizora są tylko modele 4K z pozycji 7. (model LG) oraz 10. (również Samsung), ale mają one mniejsze ekrany - odpowiednio 49 cali i 43 cale. Co ciekawe mimo niskiej ceny opisywany tu model Samsunga jest telewizorem smart TV.

przejdź do oferty na ten model

3. Sony KD-55XE8505 (=)

Trzecim najpopularniejszym telewizorem 4K jest opisywany już wcześniej (ulokowany na drugim miejscu wśród 55-calowych telewizorów) zaawansowany telewizor klasy premium. Mocny procesor obliczeniowy obrazu Sony 4K HDR X1, autorska technologia Sony Triluminos, optymalizacja kontrastu, optymalizacja jasności, miejscowe wygaszanie, przetwarzanie koloru 10bit/kanał barwny i pełna łączność telewizora - w zasadzie z czymkolwiek. Przypominamy, że jest to telewizor z systemem Android TV.

przejdź do oferty na ten model

4. Sony KD-55XE7096BAEP (=) - przejdź do oferty na ten model

5. LG OLED55C7V (=) - przejdź do oferty na ten model

6. Samsung QE65Q7F (=) - przejdź do oferty na ten model

7. Sony KD-55XE9005 (+1) - przejdź do oferty na ten model

8. LG 49UJ6307 (-1)przejdź do oferty na ten model

9. LG OLED55B7V (+1) - przejdź do oferty na ten model

10. Samsung UE43MU6172 (-1) - przejdź do oferty na ten model

Komentarze
tgwarek5
11 kwietnia 2018, 08:06
ładne to ale co OGLĄDAĆ ? ? ? powtórka goni powtórkę-zmieniają tylko kanały,serial w poniedziałek aż do piątku,A w sobotę powtórka z całego tygodnia,nie mówiąc już o REKLAMACH,te dopiero doprowadzają człowieka do Szału,,,,wiadomości po łebkach bo czas kończy-tak komentatorzy mówią bo ,,,,,,,no własnie te zajeb,,,,e REKLAMY,
0
yetii
11 kwietnia 2018, 19:31
oglądaj telewizor ładny przecież nowy cienkie ramki ma jak nie wiesz co oglądać.
0
annaflora
12 kwietnia 2018, 13:17
Czy ktoś może polecić najlepszy model do małego mieszkania?
0
olcia358
16 kwietnia 2018, 20:11
My od zawsze mamy w domu panasoniki. To chyba najbardziej trwałe telewizorki. I obraz mają piękny.
0
deton24
2 maja 2018, 19:48
@up Bo plazmy Panasa czy Pioneera kiedyś to było coś.

Miałem pisać o poradę dla kogoś znajomego w wyborze do 3K, i przekątna 46, ale ostatecznie sam popełniłem indeks polecanych modeli w tej cenie, głównie na podstawie znalezionych na forum informacji.

Philips 55PUS6561 (IPS, 120 Hz, Amblilight, czesto polecany za stosunek ceny do rozmiaru + matryca. Doczytać, lub dopilnować czy nie ma problemów z szarą czernią, ktoś np. się skarżył że na Samsungu z 2015 UE55H6410 miał lepszą czern, kolory, konkrast. "Mam wrazenie, ze Netflix lepiej chodzil...")
55pus7303 (VA, 60 Hz, Amblilight)
49pus7502 (IPS, 120 Hz, Amblilight)
(jest u nas recenzja, ponoć głębsza czerń niż 6561)
Ciut droższy, szybszy procesor i Android, niż w serii 6, gdzie nie był aż na tyle sprawny, i do tego możliwe że lepiej skaluje do 4K. Ale sporo się wadliwych trafia. Bywa że trzeba użerać się z serwisami (albo rękojmia). (w 2014 Philipsa przejęła TP Vision...)
Panasonic TX-50EX7000E (60 Hz, VA, ktoś porównujący go z 7502, stwierdził że jest tylko poprawny)
Panasonic TX-50EX703E (właściwie model j.w. + tuner sat.)
Samsung 49MU7002 (VA, 60 Hz, troszkę gorsza czerń od Panasa, ale bardzo naturalne kolory po kalibracji, powinien dźwigać HDR na YT - Tizen)
(jest polska recenzja)
58MU6122/6192 - jeśli ktoś potrzebuje w tej cenie wyższej przekątnej - starsza seria
Sony KD-55XE7096B (50 Hz) (Sony z lepszą matrycą 120Hz to model serii 85 - droższy).

VA - najlepsza czerń, ale kolory po bokach bledną (jak ktoś nie patrzy na wprost)
IPS - słabsza czerń, lepsze kąty (o ile światło nie odbija się od okna, i matryca nie jest wtedy błyszcząca zamiast matowa).
Amblilight - zwłaszcza w ciemnościach, sprawia wrażenie powiększania obrazu, czy upiększania kolorów, dobry dodatek do IPS pozwalający maskować pewne braki względem VA. Rozbija się też o to by dany model miał to podświetlenie z trzech stron dla najlepszego efektu.

Droższe modele:

Za 500+ ciekawy jest ponoć:
Sony KD-49XE8005BAEP
Ale to już coraz bliżej najtańszych OLED od LG. W tej chwili mają na to monopol.
Ew. dalej np. TCL X2

Warto też spojrzeć na recenzje 49PUS8303 który niedługo ma się pojawić. Jest lepszy pod kilkoma względami od 7502. O ile cena będzie przystępna.

Ciekawy jest też za 3800 zł:
Panasonic 58dxm710
Drożej, ale mniejsze niż 55 jak ktoś musi, fajny:
Sony 49XE9005

i za 4K
Sony 55XD8505 (120Hz, IPS)
Jest jeszcze model 49XD8505 który ma matrycę 60Hz.

Zakrzywiony OLED FHD:
LG 55g910 (mało dostępny)

Lub zwykły OLED FHD za 4600 zł:
LG oled55eg9a7v (u Kikiego 3900 swego czasu dla niebieskich, lub np. M.Markt).
Ciekawe też co będzie z cenami na mundial, albo po.

Na dobrą sprawę w cenie 5K zł nie wiem realnie czy jest sens polecania czegoś innego niż OLED, skoro jest już w tej cenie.
Chciałbym to pozostawić do dyskusji.
0
Zaloguj się, by móc komentować