Marek Kowalski | 7 marca 2018, 07:00

Jaki telewizor wybrać? Ranking TV - 50 najpopularniejszych modeli

Jaki telewizor wybrać? Ponawiamy pytanie zadane w naszym pierwszym rankingu najpopularniejszych w Polsce telewizorów, który opublikowaliśmy miesiąc temu. Jak sytuacja na rynku wygląda dziś? Olbrzymia oferta rynkowa nie ułatwia wyboru wymarzonego telewizora. Możemy wam w tym pomóc. Od dłuższego czasu śledzimy dane rynkowe, mamy dostęp do szerokiego zakresu danych statystycznych serwisu Skąpiec.pl, dzięki czemu wiemy, jakich modeli w jakich rozmiarach konsumenci najczęściej poszukują. Drugie wydanie rankingu telewizorów to wynik połączenia analizy tych danych z naszym doświadczeniem jako testerów telewizorów, a także regularnie aktualizowaną wiedzą na temat technologii.

Impulsem zachęcającym do zakupu nowego telewizora jest rozwój technologiczny, chęć posiadania dodatkowego odbiornika oraz coraz większa dostępność materiałów w rozdzielczości 4K, oferującej jakość w domu przewyższającą tę, którą możemy uzyskać w zwykłych kinach. Oczywiście wysoką jakość obrazu uzyskamy przede wszystkim korzystając z innych źródeł sygnału niż zwykła telewizja naziemna. Ta bowiem do dziś oferuje jedynie kanały nadawane w rozdzielczości HD. Jednak coraz więcej konsumentów wybiera telewizor jako cyfrową platformę multimedialną i odbiornik mediów strumieniowych z internetu. Usługi takie jak Amazon Video, Netflix itp. oferują seriale i filmy również w topowej dziś, komercyjnie dostępnej rozdzielczości 4K z obrazem HDR.

Prosimy pamiętać, że ranking oddaje aktualne preferencje rynkowe konsumentów i pokazuje jakie jest ich zainteresowanie konkretnymi modelami. Dane statystyczne na których się opieramy pochodzą z popularnego serwisu porównującego ceny setek tysięcy produktów sprzedawanych w Polsce, tym samym poniżej wymienione modele telewizorów to najczęściej poszukiwane przez polskich internautów produkty w swoich kategoriach.

Nasz ranking obejmuje pięć kategorii telewizorów. Cztery z nich to podział wynikający po prostu z rozmiarów (przekątnych) ekranów poszczególnych modeli, ostatnia - piąta kategoria - obejmuje telewizory wyposażone w ekrany o rozdzielczości Ultra HD / 4K (czyli 3840 x 2160 pikseli). W każdej z kategorii wymieniamy aż 10 najpopularniejszych modeli na polskim rynku, ponadto pierwsze trzy w każdej z kategorii dodatkowo opisujemy wskazując Wam zalety, ale też i znane nam wady konkretnych produktów. Chcemy, by wybór urządzenia, które ostatecznie stanie w waszym domu był dokonany w pełni świadomie, bo tylko wtedy szanse, że będziecie zadowoleni z wybranego telewizora znacznie wzrastają. Zaczynamy od najmniejszych telewizorów, charakteryzujących się ekranami o przekątnej 32" (81,28 cm).

Uwaga "techniczna" - wartości widoczne w nawiasach (obok nazwy produktu) określają jak zmieniła się pozycja danego modelu w stosunku do poprzedniego rankingu. Na przykład (-2) oznacza spadek o dwie pozycje w stosunku do notowań z ubiegłego miesiąca. Z kolei (N) oznacza produkt nowy - wcześniej nie notowany w pierwszej dziesiątce, a (=) niezmienioną pozycję w rankingu.

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 32-calowe

32-calowe telewizory cieszą się w Polsce dużą popularnością. Nie powinno to dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że są to jedne z najtańszych modeli dostępnych na rynku. 32-calowa matryca, choć jest znacząco mniejsza od tej w telewizorach wymienionych w pozostałych kategoriach, to w zupełności wystarczy by produkt spełnił nasze wymogi komfortowego obrazu w mniejszych pomieszczeniach. Wiele osób wybiera taki model jako drugi telewizor do domu, instalując go np. w sypialni, czy w innych niż salon pomieszczeniach. Wśród producentów w tej kategorii najczęściej wzbudzającym zainteresowanie internautów były produkty marki Samsung. W stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca na podium nie ma zmian - wciąż najpopularniejszym 32-calowym telewizorem pozostaje model Samsunga, na drugim miejscu Philips, a na trzecim LG. Na dalszych miejscach mamy przetasowania, a w pierwszej dziesiątce Samsung jeszcze zwiększył swoją dominację, ma aż 5 swoich modeli.

Samsung UE32M5002

1. Samsung UE32M5002 (=)

Najpopularniejszym modelem wśród najmniejszych w naszym rankingu telewizorów jest model Samsung UE32M5002. To prosty sprzęt, nie oferujący dodatkowych aplikacji czy systemu Smart TV. Matryca w tym modelu ma rozdzielczość Full HD, w zupełności wystarczającą do oglądania wszystkich dostępnych w Polsce kanałów telewizyjnych. Model ten ma wbudowany cyfrowy tuner DVB-C/T/T2, co oznacza, że bez żadnych dodatkowych urządzeń możemy odbierać niekodowane kanały telewizji naziemnej czy telewizję kablową. Niestety, takich "wodotrysków" jak np. zaawansowane techniki ulepszania obrazu czy HDR w tym modelu nie znajdziemy, ale cena wszystko wyjaśnia.

Przejdź do oferty na ten model

2. Philips 32PHH4101 (=)

Jeden z najtańszych modeli 32-calowych dostępny na rynku, a przy tym sprzęt lubianej i sprawdzonej w Polsce marki. Niższa cena od lidera wynika jednak również z tego, że nie jest to telewizor Full HD. Rozdzielczość matrycy zastosowanej w tym modelu to 1366 x 768, czyli HD (bez "full"). Telewizor ma wbudowany cyfrowy tuner DVB-T/C (do telewizji naziemnej lub kablówki), ponadto dzięki złączom USB może odtwarzać filmy zapisane na przenośnym nośniku (także te z napisami dialogowymi zapisanymi w odrębnym pliku). Również w tym przypadku nie mamy do czynienia z modelem Smart TV. Nie znajdziemy tu też HDR i innych "upiększaczy" obrazu. 

Przejdź do oferty na ten model

3. LG 32LH510B (=)

Na trzecim miejscu pod względem popularności wśród 32-calowych modeli uplasował się sprzęt koreańskiej marki LG. Podobnie jak w przypadku Philipsa mamy tu do czynienia z telewizorem o rozdzielczości HD (1366 x 768), z wbudowanym tunerem cyfrowym DVB-T/C. Także ten model nie jest telewizorem smart TV, zatem nie ma tu aplikacji czy łączności z internetem. Jest za to możliwość odtwarzania mediów z nośnika podłączonego do gniazda USB oraz nagrywania oglądanych programów telewizyjnych na ten nośnik.

Przejdź do oferty na ten model

4. Samsung UE32M5572 (+1) - przejdź do oferty na ten model

5. Samsung UE32J5000 (-1)przejdź do oferty na ten model

6. JVC LT-32VF52K (+3)przejdź do oferty na ten model

7. Samsung UE32M5672AU (+3)przejdź do oferty na ten model

8. Samsung UE32M5602 (N)przejdź do oferty na ten model

9. Manta 32LED3204 (-3) - przejdź do oferty na ten model

10. LG 32LJ500V (N) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 40-calowe

Telewizory czterdziestocalowe to dziś klasa niższa-średnia. Z jednej strony wielu kupuje je jako jedyne telewizory w domu, w końcu ponad metrowa przekątna ekranu powinna zapewniać obraz o przyzwoitym rozmiarze. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni pomieszczenia, do którego takie urządzenie trafi i od odległości w jakiej będziemy oglądać telewizję. Kategoria ta cieszy się też powodzeniem, bo 40-tki, choć większe od 32-calowych modeli wciąż są zauważalnie tańsze od większych telewizorów. W tym miesiącu sporo zmian. Jedynie lider utrzymał swoją pozycję. Zmalała liczba modeli Samsunga z pięciu do czterech wśród dziesięciu najpopularniejszych "czterdziestek".

Samsung UE40J5200

1. Samsung UE40J5200 (=)

Najpopularniejszym 40-calowym telewizorem okazał się model Samsung J5200 z serii 5. Samsung oferuje ten model w czterech rozmiarach: 32, 40 właśnie, 48 oraz 58 cali. Telewizor wyposażony jest w matrycę o rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli). W tym przypadku mamy już wbudowanych trochę "bajerów", np. rozwiązanie o nazwie Wide Color Enhancer Plus, które odpowiada za generowanie żywych barw na ekranie. Telewizor jest wyposażony w dwa złącza HDMI, jedno USB, oferuje także użytkownikowi tzw. tryb filmowy, poprawiający jakość filmów. Jest to również telewizor Smart TV, dzięki czemu gdy telewizje nie pokazują niczego ciekawego, zawsze mamy możliwość skorzystania z dodatkowych aplikacji, możliwe jest również przesyłanie na ekran telewizora obrazu z urządzeń mobilnych (mirroring) lub innych domowych urządzeń (np. komputerów via sieć beprzewodowa - obsługa serwerów DLNA). Wbudowany tuner cyfrowy to klasyczny DVB-T/C.

przejdź do oferty na ten model

2. Manta LED4004 (+1)

Obecność tego modelu wśród najpopularniejszych telewizorów 40-calowych na pierwszy rzut oka może dziwić, jednak zaskoczenie ustępuje miejsca zrozumieniu, gdy spojrzymy na cenę tego produktu. To jedyny telewizor z ekranem o takim rozmiarze, którego cena jest zauważalnie niższa od 1000 zł. Od strony funkcjonalnej jest to telewizor z ciekłokrystalicznym ekranem Full HD (1920 x 1080 pikseli), wbudowanym cyfrowym tunerem DVB-T/C, aż trzema złączami HDMI, jednym USB. Podobnie jak poprzednik, nie jest to telewizor smart TV, zatem nie ma tu WiFi, łączności z siecią komputerową i internetową czy aplikacji. 

przejdź do oferty na ten model

3. Philips 40PFH4101 (N)

Na trzecim miejscu mamy zupełną nowość, model marki Philips w ogóle nie był notowany w pierwszej dziesiątce w ubiegłomiesięcznych notowaniach. Jest to telewizor o bardzo smukłej budowie. Rozdzielczość Full HD. Deklarowana przez producenta jasność matrycy LCD LED to 200 cd/m2. Producent zachwala zastosowane w tym modelu algorytmy poprawy obrazu o nazwie Digital Crystal Clear. Złącze USB pozwala odtwarzać na telewizorze materiały z nośników zewnętrznych (również filmy z napisami zapisanymi w odrębnych plikach), jak również nagrywać na flashdyskach USB oglądane programy. Nie jest to telewizor Smart TV, zatem nie znajdziemy tu wbudowanych aplikacji czy przeglądarki internetowej. Telewizor wyposażony jest w cyfrowy Tuner DVB-T/C umożliwiający bezproblemowy odbiór kanałów telewizji naziemnej czy z kablówki.

przejdź do oferty na ten model

4. Samsung UE40MU6102 (=) - przejdź do oferty na ten model

5. Samsung UE40K5100 (=) - przejdź do oferty na ten model

6. Samsung UE40M5002 (=) - przejdź do oferty na ten model

7. Panasonic TX-40ES400E (=) - przejdź do oferty na ten model

8. Sony KDL40WE660 (+1) - przejdź do oferty na ten model

9. Thomson 40FB5426 (+1)przejdź do oferty na ten model

10. Thomson 40FB5406 (N) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 55-calowe

55 cali to już zdecydowanie klasa premium. Przynajmniej, gdy spojrzymy na najczęściej wyszukiwane przez konsumentów modele. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych telewizorów w tym rozmiarze okupują produkty trzech producentów azjatyckich: Samsunga (4 produkty), LG (3 produkty) oraz Sony (3 produkty). W tej kategorii w stosunku do poprzednich notowań nie nastąpiły żadne zmiany.

Samsung QE55Q7F

1. Samsung QE55Q7F (=)

Najpopularniejsza 55-tka to telewizor Samsunga, tzw. QLED TV, przy czym należy pamiętać, że QLED to wciąż telewizor z matrycą ciekłokrystaliczną (a nie organiczną, jak OLED-y), niemniej QLED to obecnie górny pułap technologii wytwarzania matryc ciekłokrystalicznych. Telewizor oferuje całą gamę funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Ekran oferuje rozdzielczość Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), obsługę HDR (rozszerzony zakres tonalny wyświetlanych barw), funkcje przyciemniania lokalnego (Precision Black Pro), podbicie kontrastu, kompatybilność z systemami Multiroom, predefiniowane tryby obrazu dopasowane do oglądanych treści i wiele więcej. Oczywiście jest to model smart TV, z WiFi, Bluetooth, mnóstwem aplikacji, zdolny do łączenia się ze wszystkimi innymi, usieciowionymi urządzeniami w domu (smartfon, tablet, komputer, serwer NAS itp.), automatycznie rozpoznający źródło sygnału. 

przejdź do oferty na ten model

2. Sony KD-55XE8505 (=)

Kolejny zaawansowany telewizor smart TV klasy premium. Matryca Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), zaawansowany procesor obliczeniowy obrazu Sony 4K HDR X1, autorska technologia Sony Triluminos zapewniająca szerszą paletę barw prezentowanych na ekranie, optymalizacja kontrastu, optymalizacja jasności, miejscowe wygaszanie, przetwarzanie koloru 10bit/kanał barwny i wiele więcej. Naturalnie pełna łączność ze światem, zarówno przewodowa (LAN/Ethernet) jak i bezprzewodowa (WiFi, Bluetooth). Obsługa standardu Miracast (współpraca z urządzeniami mobilnymi, rzutowanie obrazu ze smartfona/tabletu), wbudowany tuner telewizji kablowej, naziemnej i satelitarnej, 4 wejścia HDMI, 3 porty USB. Na popularność może mieć wpływ również fakt, że jest to telewizor z systemem Android TV.

przejdź do oferty na ten model

3. Sony KD-55XE7096BAEP (=)

Na trzecim miejscu pod względem popularności wśród telewizorów 55-calowych ponownie produkt japońskiej marki. Jest to również telewizor klasy premium, ale seria 7 jest "oczko" niżej niż wyżej opisany produkt serii 8. W tym modelu również mamy matrycę Ultra HD 4K wspomaganą przez mnóstwo funkcji i technik poprawy i optymalizacji obrazu oraz kolorów, ale skupmy się na różnicach. Przede wszystkim nie jest to telewizor z systemem Android TV, ale wciąż jest to telewizor smart TV, zapewnia zatem łączność ze światem (WiFi, ale już nie Bluetooth) i aplikacje (choć mniejszy ich zakres niż w przypadku Android TV). No i jest zauważalnie tańszy od poprzednika, a wciąż oferuje bardzo dobry obraz, dźwięk i możliwości.

przejdź do oferty na ten model

4. LG 55EG9A7V (=)przejdź do oferty na ten model

5. LG OLED55C7V (=)przejdź do oferty na ten model

6. Sony KD-55XE9005 (=)przejdź do oferty na ten model

7. LG OLED55B7V (=)przejdź do oferty na ten model

8. Samsung UE55MU6102 (=)przejdź do oferty na ten model

9. Samsung QE55Q8CAM (=)przejdź do oferty na ten model

10. Samsung UE55MU6172 (=)przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory 65-calowe

65 cali to jeszcze kilka lat temu rozmiar pozostający poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika. Jednak rozwój technologii produkcyjnych coraz większych matryc, zapewniający coraz mniejszy odsetek błędów i wydajniejszą, a tym samym tańszą produkcję ekranów zaowocował tym, że dziś pasjonat oglądania filmów na dużym ekranie nie musi iść do kina. Duży ekran może zabrać do domu. Ze sklepu. Oto modele najczęściej poszukiwanych telewizorów 65-calowych. Jaki producent przeważa? Pewnie myślicie "Samsung"? A jednak nie, w tej kategorii cztery produkty to rezultat pracy projektantów i inżynierów z firmy Sony. Choć nie ujmujemy nic Koreańczykom - ich telewizory okupują dwa miejsca na podium popularności w tej klasie. W porównaniu do poprzednich notowań na podium bez zmian, jedynie na dalszych pozycjach delikatne przesunięcia dwóch modeli.

 Samsung QE65Q7F

1. Samsung QE65Q7F (=)

Podobieństwo nazwy tego modelu z liderem zestawienia 55-calowych telewizorów nie jest przypadkowe. De facto mamy tu do czynienia z tym samym modelem, tylko wyposażonym w ekran o większej przekątnej. Zatem jest to QLED TV wyposażony w całą gamę funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Rozdzielczość Ultra HD / 4K (3840 x 2160 pikseli), obsługa HDR (rozszerzony zakres tonalny wyświetlanych barw), funkcje przyciemniania lokalnego (Precision Black Pro), podbicie kontrastu, kompatybilność z systemami Multiroom, predefiniowane tryby obrazu dopasowane do oglądanych treści i wiele więcej. Oczywiście jest to model smart TV, z WiFi, Bluetooth, mnóstwem aplikacji, zdolny do łączenia się ze wszystkimi innymi, usieciowionymi urządzeniami w domu (smartfon, tablet, komputer, serwer NAS itp.), automatycznie rozpoznający źródło sygnału. 

przejdź do oferty na ten model

2. Samsung QE65Q8CAM (=)

Kolejny duży telewizor Samsunga z topowej serii QLED. Podstawowym wyróżnikiem tego modelu, widocznym od razu na pierwszy rzut oka jest zakrzywiony ekran. Rozdzielczość 4K / Ultra HD, 10-bitowe przetwarzanie koloru, HDR, moduł Samsung Connect, tuner telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej, wydajny procesor obrazu i wiele więcej. Ten model jest produktem wyższej klasy od poprzednika, co ma też wpływ na cenę oscylującą już tutaj w okolicach 10 tysięcy złotych. Oczywiście jest to telewizor smart TV, z łącznością z internetem i innymi urządzeniami w domu, sterowaniem głosem, wyszukiwarką, aplikacjami, pełną automatyką rozpoznawania źródła sygnału.

przejdź do oferty na ten model

3. SONY KD-65XD7505BAEP (=)

Na ostatnim miejscu podium popularności wśród największych telewizorów w naszym zestawieniu znalazł się model Sony. Jest to telewizor z serii XD75 z matrycą 4K HDR, z wydajnym procesorem przetwarzania obrazu Sony 4K HDR X1, optymalizacją obrazu i wieloma innymi algorytmami odpowiadającymi za jak najlepsze prezentowanie tego, co chcemy oglądać, bez względu na to, czy jest to telewizja w niskiej rozdzielczości czy najwyższej jakości przesyłane strumieniowo filmy 4K HDR z Netflixa. Telewizor ten jest oczywiście telewizorem smart TV pracującym pod kontrolą intuicyjnego i bogatego w aplikacje systemu Android TV. Nie mogło zabraknąć pełnego zestawu złącz, tunerów, sterowania głosem itp. Godny przedstawiciel klasy premium.

przejdź do oferty na ten model

4. Sony KD-65A1BAEP (=) - przejdź do oferty na ten model

5. Samsung UE65KU6100 (+1)przejdź do oferty na ten model

6. Sony KD-65XE9305 (-1) - przejdź do oferty na ten model

7. Philips 65PUS6162/12 (=) - przejdź do oferty na ten model

8. Panasonic TX-65EZ1000E (=) - przejdź do oferty na ten model

9. LG OLED65B7V (=) - przejdź do oferty na ten model

10. Sony KD-65ZD9 (=) - przejdź do oferty na ten model

 

Ranking TV: najpopularniejsze telewizory z matrycami Ultra HD / 4K

Analizując otrzymane przez nas dane mogliśmy również wyznaczyć popularność telewizorów bez względu na ich rozmiar, ale względem innej cechy - spróbowaliśmy względem wyposażenia danego modelu w matrycę o rozdzielczości Ultra HD / 4K. Siłą rzeczy wiele modeli w tej kategorii pokrywa się z niektórymi produktami wymienionymi wcześniej. W tym miesiącu zmian niewiele w stosunku do poprzednich notowań. Zmieniły się jedynie dwa ostatnie miejsca pierwszej dziesiątki telewizorów 4K.

 Samsung QE55Q7F

1. Samsung QE55Q7F (=)

Najpopularniejsza 55-tka jest też najpopularnieszym telewizorem z matrycą 4K w ogóle. Model z serii QLED TV z pełną gamą funkcji i technik ulepszania oraz optymalizacji obrazu. Nie będziemy powielać wcześniejszego opisu. Na pewno jest to produkt, którym warto się zainteresować. 

przejdź do oferty na ten model

2. Samsung UE50MU6172 (=)

Ten telewizor to ciekawy przypadek. Z jednej strony mamy tu do czynienia z ekranem o najwyższej obecnie dostępnej rozdzielczości, czyli 4K / Ultra HD, ale z drugiej jest to jeden z najtańszych telewizorów 4K w tym zestawieniu. Prawdopodobnie to właśnie cena zdecydowała o wyjątkowej popularności tego modelu, modelu - który przypomnijmy - zaliczany jest do kategorii 50-tek, na tyle mało popularnej, że nie tworzyliśmy jej w niniejszym zestawieniu. Tańsze od tego telewizora są tylko modele 4K z pozycji 7. (model LG) oraz 10. (również Samsung), ale mają one mniejsze ekrany - odpowiednio 49 cali i 43 cale. Co ciekawe mimo niskiej ceny opisywany tu model Samsunga jest telewizorem smart TV.

przejdź do oferty na ten model

3. Sony KD-55XE8505 (=)

Trzecim najpopularniejszym telewizorem 4K jest opisywany już wcześniej (ulokowany na drugim miejscu wśród 55-calowych telewizorów) zaawansowany telewizor klasy premium. Mocny procesor obliczeniowy obrazu Sony 4K HDR X1, autorska technologia Sony Triluminos, optymalizacja kontrastu, optymalizacja jasności, miejscowe wygaszanie, przetwarzanie koloru 10bit/kanał barwny i pełna łączność telewizora - w zasadzie z czymkolwiek. Przypominamy, że jest to telewizor z systemem Android TV.

przejdź do oferty na ten model

4. Sony KD-55XE7096BAEP (=) - przejdź do oferty na ten model

5. LG OLED55C7V (=) - przejdź do oferty na ten model

6. Samsung QE65Q7F (=) - przejdź do oferty na ten model

7. LG 49UJ6307 (=) - przejdź do oferty na ten model

8. Sony KD-55XE9005 (=) - przejdź do oferty na ten model

9. Samsung UE43MU6172 (+1) - przejdź do oferty na ten model

10. LG OLED55B7V (-1)przejdź do oferty na ten model

Komentarze
mstah
7 marca 2018, 21:42
Dziwne, że w tych wszystkich ofertach nie ma jednego telewizora f-my Panasonic.
0
ryszard76
8 marca 2018, 22:12
mam 900 zł renty ,teoretycznie jaki telewizor kupie nawet e max za 100 zł za 1 szt/telewizor?,bo na tyle rencistę za 37 lat pracy stać,durnowate ciołki,w świecie fantazji obracacie się......
0
hubertpokornicki
9 marca 2018, 22:11
Dla mnie dobrym zakupem jest telewizor z Manty. Ostatnio mieli w swojej ofercie trochę nowinek- fajna jakość w promocyjnej cenie. Jestem zadowolony z dotychczasowych sprzętów tej marki i pewnie na nich się nie skończy ;)
0
Zaloguj się, by móc komentować