Marek Kowalski | 31 stycznia 2018, 12:49

Jaki automatyczny ekspres do kawy? Oto pięć popularnych modeli w dobrej cenie

Automatyczny ekspres do kawy do dobro luksusowe. Coraz częściej jednak Polacy sięgają po ten sprzęt doposażając domową kuchnię. Urządzenia pozwalające we własnym domu zaparzyć kawę są generalnie drogie. Na rynku możemy spotkać modele "domowe" kosztujące nawet więcej niż 5 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że smakosze espresso czy cappuccino wcale nie muszą aż w takim stopniu pustoszyć swoich portfeli. W naszym zestawieniu proponujemy wam pięć popularnych i funkcjonalnych modeli automatycznych ekspresów do kawy w rozsądnej cenie.

W niniejszym zestawieniu prezentujemy pięć automatycznych, ciśnieniowych ekspresów do kawy. To właśnie ta kategoria urządzeń jest coraz częściej poszukiwana przez konsumentów, którzy chcieliby mieć możliwość zaparzenia w domu małej czarnej. Popularność ekspresów automatycznych wynika także z wygody ich użytkowania. Przygotowanie napoju kawowego za pomocą takiego urządzenia jest prostsze niż w przypadku np. ekspresów kolbowych, a gotowy napar otrzymujemy zwykle zauważalnie szybciej niż w przypadku korzystania z innych metod przygotowywania kawy. No i wreszcie korzystając z ekspresów automatycznych nie musimy być wyszkolonym baristą, aby otrzymać napój o pożądanej temperaturze, konsystencji, smaku i aromacie. Coś jednak o ekspresach automatycznych należy wiedzieć. Co takiego? O tym, przy okazji opisywania poniższych pięciu modeli. Wszystkie z niżej wymienionych modeli można kupić za kwotę niższą niż 2000 zł. A tyle właśnie wydamy kupując kawę w popularnych sieciach kawiarnianych, codziennie przez... niecałe pięć miesięcy. Jeżeli naprawdę lubicie kawę, to zakup ekspresu do domu jest oczywisty. Pozostaje tylko kwestia nie "czy?" tylko "jaki ekspres wybrać?".

Saeco Lirika One Touch Cappucino

Saeco Lirika One Touch Cappuccino

Pierwszy z proponowanych ekspresów jest zarazem najbardziej popularnym (w sensie, najczęściej poszukiwanym przez konsumentów) modelem spośród wymienionych w niniejszym zestawieniu. Ekspres wyposażony jest w zbiornik na kawę, w którym zmieści się do 0,5 kg ziaren. Zbiornik na wodę ma pojemność 2,5 litra. Pojemność zbiornika na fusy to 15 porcji już zaparzonej kawy. Zaletą modelu One Touch Cappucino jest bardzo prosta obsługa - "one touch" znaczy "za jednym dotknięciem" i właśnie w taki sposób możemy za pomocą tego urządzenia przyrządzić ulubiony napój kawowy, niezależnie od tego, czy będzie to mocne espresso, czy też mleczne cappuccino lub latte macchiato.

Ekspres wyposażony jest w wylewkę gorącej pary i wody, dzięki czemu urządzenie można wykorzystać również do zaparzenia herbaty czy ziół. Sprzęt jest wyposażony w zintegrowany mechanizm cappucinatore (czyli spieniacz mlecznej pianki do kaw mlecznych). Cechą charakterystyczną wszystkich modeli marki Saeco jest ceramiczny młynek o regulowanym stopniu mielenia kawy.

Sprawdź ceny tego modelu

DeLonghi ECAM23.420

DeLonghi ECAM23.420

Kolejny produkt to sprzęt popularnej marki DeLonghi, podobnie jak Saeco, specjalizującej się właśnie w produkcji ekspresów do kawy, zarówno kolbowych, jak i automatycznych. Sprzęt widoczny na powyższym zdjęciu to ekspres automatyczny, który w momencie wejścia na rynek kosztował ponad 2000 zł, ale obecnie jego cena została zauważalnie obniżona, dlatego też ujęliśmy go w niniejszym zestawieniu. Model ten jest bardziej kompaktowy od poprzednika, dzięki czemu może zainteresować osoby, które mają nieco mniej miejsca w kuchni. Dzięki temu, że zbiornik na wodę (o pojemności 1,8 litra) jest w tym modelu wyjmowany od frontu (jak szuflada), sprzęt bez problemu możemy ustawić np. pod szafkami kuchennymi. W przypadku ekspresów ze zbiornikami wyjmowanymi od góry takie umiejscowienie urządzenia byłoby kłopotliwe.

Urządzenie jest wyposażone w stalowy, żarnowy młynek oferujący aż 13-stopniową regulację zmielenia ziarna. Ma to znaczenie o tyle, że w zależności od stopnia zmielenia ziaren kawy możemy uzyskiwać z tych samych ziaren napar łagodniejszy (grubiej zmielone ziarna) lub mocniejszy i bardziej aromatyczny (drobno zmielone ziarna). System cappucino (spieniacz mleka) w tym modelu pozwala też na regulację stopnia spienienia mleka.

Sprawdź ceny tego modelu

Krups Essential EA8160

Krups EA8160

Kolejna propozycja to nieco mniej popularna marka wśród automatycznych ekspresów ciśnieniowych do kawy, ale akurat ten model cieszy się sporą popularnością wśród konsumentów poszukujących tego typu sprzętu. Sprzęt jest wyposażomny w metalowy stożkowy młynek żarnowy o trzech stopniach regulacji. Pojemnik na kawę mieści 260 g ziaren, natomiast wyjmowalny zbiornik na wodę: 1,7 litra. Zbiornik na fusy pozwala zaparzyć do 9 kaw bez konieczności jego opróżniania. Ekspres ten ma stosunkowo niewiele wbudowanych przepisów kawowych (trzy), ale w praktyce nie jest to poważne ograniczenie, gdyż każdy przepis możemy dowolnie modyfikować zmieniając ilość naparu, mleka, a nawet pojemność jednostki zaparzającej (od 6 do 9 gram w porcji kawy) czy temperaturę parzenia (3 nastawy).

Uwaga, system spieniający mleko Auto-Cappuccino podłączony do dyszy spieniającej (widoczny na zdjęciu) to akcesorium opcjonalne (w cenie ok. 185 zł), oczywiście cappuccino czy inne kawy mleczne można przyrządzić i bez tego dodatku, wystarczy sama dysza spieniająca mleko wbudowana w ekspres.

Sprawdź ceny tego modelu

Philips HD8651/09

Philips HD8651

To najtańszy automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy w naszym zestawieniu. Sprzęt ten można kupić już w cenie niższej od 1100 zł. Sprzęt ma wbudowane przepisy na trzy napoje kawowe, ale - podobnie jak w modelu marki Krups - mamy swobodę w zakresie doboru parametrów przygotowywanego napoju. Sprzęt jest wyposażony w młynek ceramiczny (tak jak w produktach marki Saeco, która obecnie również należy do koncernu Philips) o 5 stopniach mielenia ziarna. Pojemność zbiornika na wodę to 1 litr (zauważalnie mniej niż w innych modelach), a zbiornik na kawę mieści 180 g ziaren. Urządzenie pozwoli zaparzyć 8 kaw, zanim nie będzie konieczne opróżnienie zbiorniczka na fusy.

Ekspres jest tani i cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników, ale warto pamiętać o kilku rzeczach decydując się na ten model. Nie ma on wbudowanego programu kaw mlecznych. Te oczywiście możemy bez problemu przygotować mieszając po prostu espresso z pianką mleczną ubitą za pomocą wbudowanej w urządzenie dyszy spieniającej, jednak składniki cappucino trzeba zmieszać ręcznie, ekspres sam tego nie zrobi. Ponadto miejmy na uwadze nieregulowaną wysokość dozownika naparu kawy - większe kubki mogą się pod nim po prostu nie zmieścić (maksymalna wysokość naczynia to 95 mm).

Sprawdź najniższe ceny tego modelu lub wybierz gotową ofertę w sprawdzonym, bezpiecznym sklepie.

DeLonghi Magnifica S Cappuccino ECAM 22.360.S

DeLonghi ECAM 22.360.S

Ostatni model w naszym zestawieniu to produkt z drugiego końca założonych przez nas widełek cenowych (do 2000 zł), czyli najdroższy spośród tu wymienionych. Ale też jest to jedyny z całej piątki ekspres, który kosztując wciąż poniżej 2000 zł ma wbudowany w pełni automatyczny system mleczny ze zintegrowanym pojemnikiem (karafką) na mleko. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość otrzymania cappuccino czy innych kaw mlecznych za pomocą jednego przycisku i dodatkowo mamy możliwość wyboru stopnia spienienia mleka, co jest cechą szczególną ekspresów DeLonghi. Ekspres ten jest również wyposażony w automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania.

Pojemność zbiornika na wodę w tym modelu to 1,8 litra. Pojemnik na kawę mieści 250 g ziaren. Młynek stalowy umożliwia 13-stopniową regulację grubości zmielenia ziaren kawy, a dzięki regulowanej wysokości dozownika naparu (w zakresie od 86 do 142 mm) możemy w tym modelu zaparzyć naprawdę duży napój kawowy.

Sprawdź najniższe ceny tego modelu lub wybierz gotową ofertę w bezpiecznym, sprawdzonym sklepie.

Komentarze
joannaniewdzieczna
18 kwietnia 2018, 13:32
Super artykuł! Ostatnio wybierałam nowy ekspres i postawiłam na De longhi, na stronie maja bardzo przydatne artykuły ktore pomagaja podjac decyzje. http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/delonghi-kawa/historia-ekspresow tu np można poczytać o systemach mlecznych, polecam kazdemu kto kocha cappuccino tak jak ja :)
0
Zaloguj się, by móc komentować