Marek Kowalski | 27 stycznia 2018, 07:00

Jaka szczoteczka elektryczna. Oto pięć popularnych modeli

Zęby mamy na całe życie. To one decydują o prawidłowym rozdrabnianiu pokarmu, to dzięki nim - o ile są zadbane - mamy piękny uśmiech. Niestety, dotyczy to nielicznych. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej wśród osób dorosłych w wieku 35 do 44 lat praktycznie wszyscy (99%) mają próchnicę! Wśród starszych ten odsetek jest mniejszy tylko dlatego, że wielu z nich już po prostu nie ma swoich zębów. A przecież wystarczy tak niewiele. Już sama zmiana tradycyjnej szczoteczki do zębów na nowoczesną szczoteczkę elektryczną może pomóc. 

Statystyki szokują jeszcze bardziej, gdy zdamy sobie sprawę, że dbałość o nasze uzębienie nie stanowi jakiegoś szczególnego poświęcenia. Wystarczy przecież szczotkować zęby dokładnie 2 razy dziennie i regularnie (np. co pół roku) dokonywać kontroli stanu uzębienia u specjalisty. Czy to tak wiele? W tym momencie wielu z nas z pewnością zapewni, że czyści zęby właśnie 2 razy dziennie, a mimo to problem z próchnicą wciąż się pojawia.

Przyczyną jest - trzeba to powiedzieć - niedokładność. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy korzystamy z tradycyjnych, ręcznych szczoteczek do mycia zębów. Myjemy po prostu zęby zbyt mało dokładnie. Istnieje jednak dość prosty sposób by znacząco podnieść jakość czyszczenia zębów. Wystarczy skorzystać z dobrej jakości szczoteczek elektrycznych. Owszem, nie są to produkty tanie, ale pamiętajmy, chodzi o nasze zęby, jedyne, które mamy. Leczenie, czy protetyka i tak będą droższe niż szczoteczka elektryczna. Poniżej przedstawiamy pięć popularnych w Polsce modeli szczoteczek elektrycznych. 

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Philips Sonicare EasyClean HX6511-50

Najpopularniejszą szczoteczką w niniejszym zestawieniu jest model marki Philips z serii Sonicare. Jest to szczoteczka soniczna, czyli taka, która nie wykonuje ruchów obrotowych głowicą szczotki, lecz ruchy tzw. wymiatająco - pulsacyjne. Szczoteczki tego typu wykonują kilkadziesiąt tysięcy takich ruchów w ciągu minuty, dzięki czemu skutecznie wymiatają z naszych zębów nie tylko resztki jedzenia, ale także płytkę nazębną, która - gdy pozostanie nie usunięta z czasem staje się pożywką dla bakterii próchniczych i kłopot gotowy. 

Opisywany tu model EasyClean HX6511 ma kilka ciekawych cech wyróżniających go na tle oferty rynkowej. Ciekawostką jest tzw. program łatwego startu. Jest to funkcja dostosowana przede wszystkim do osób, które wcześniej korzystały ze zwykłej manualnej szczoteczki i mają trochę obawy przed stosowaniem szczoteczki elektrycznej. Działanie tej funkcji polega na tym, że urządzenie delikatnie zwiększa moc podczas pierwszych 14-stu szczotkowań, co pozwala użytkownikowi oswoić się ze szczoteczką soniczną. Oczywiście jak na przyzwoity produkt w swojej klasie przystało, urządzenie ma wbudowany zegar, który ułatwia i zachęca do utrzymania właściwego czasu szczotkowania każdej części jamy ustnej. Może on pracować w trybie SmartTimer, czyli szczoteczka po upływie właściwego czasu szczotkowania automatycznie się wyłączy. Drugi tryb to tzw. Quadpacer - co 30 sekund szczoteczka na chwilę się wyłączy, pozwalając użytkownikowi przenieść urządzenie na kolejną ćwiartkę szczęki. Szczoteczka oferuje także tryb wybielania. Producent deklaruje, że regularne stosowanie tej szczoteczki pozwala nam zauważalnie wybielić zęby.

Model ten jest w stanie wygenerować do 31 tysięcy ruchów szczotkujących na minutę. Tak duża szybkość pracy nie tylko pomaga pozbyć się płytki nazębnej, ale stanowi także dobry masaż poprawiający stan dziąseł. Wbudowany akumulator litowo-jonowy zapewnia ok. 2 tygodniowy czas pracy (przy założeniu normalnego, codziennego korzystania ze szczoteczki).

Sprawdź ceny tej szczoteczki w sklepach

Braun Oral-B Pro 2000

Braun Oral-B Pro 2000

Kolejna szczoteczka elektryczna w naszym zestawieniu to główny konkurent produktów marki Philips, model marki Oral-B należącej do firmy Braun. To właśnie Braun i Philips w zasadzie podzielili się rynkiem szczoteczek elektrycznych w Europie, w tym i w Polsce. Widoczny na powyższym zdjęciu model to szczoteczka elektryczna wyposażona w dwa zintegrowane tryby szczotkowania. W zestawie otrzymujemy jedną końcówkę szczotkującą, podobnie jak we wcześniej opisywanym produkcie Philipsa. 

Szczoteczka wyposażona jest w dwuminutowy timer, dzięki czemu nie musimy pilnować czasu. To urządzenie zadba o właściwy czas szczotkowania. Również ten model jest wyposażony we wbudowany akumulator, którego żywotność deklarowana przez producenta pozwala pracować urządzeniu (podczas normalnego, codziennego korzystania ze szczoteczki) ok. dwóch tygodni na jednym ładowaniu. Cechą charakterystyczną dla szczoteczek Oral-B jest wizualny czujnik nacisku szczoteczki na zęby i dziąsła. Działa on w ten sposób, że urządzenie powiadomi nas, gdy zbyt mocno będziemy dociskać szczoteczkę do zębów i dziąseł, szczoteczka w takiej sytuacji zmniejszy także prędkość szczotkowania.

Sprawdź ceny tej szczoteczki w sklepach

Philips HX9352 Sonicare Diamond Clean

Philips HX9352 Sonicare Diamond Clean

Trzecia szczoteczka w naszym zestawieniu to ponownie szczoteczka soniczna marki Philips. Jednak tym razem mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium. Ten model szczoteczki oferuje aż pięć różnych programów pracy: czyszczenie zębów, masaż dziąseł, polerowanie i wybielanie zębów, łagodne czyszczenie zębów i dziąseł (tryb polecany osobom cierpiącym na nadwrażliwe zęby i dziąsła), czy tryb usuwania przebarwień zębów. 

Model ten jest również jedną z najszybszych szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku. W ciągu minuty szczoteczka wykonuje aż 62 tysiące ruchów szczotkujących, co pozwala nawet siedmiokrotnie zwiększyć skuteczność usuwania płytki nazębnej w stosunku do zwykłych, ręcznych szczoteczek. Efekt zauważalnego wybielenia zębów oraz poprawę stanu dziąseł powinniśmy zauważyć już po zaledwie dwóch tygodniach stosowania tego modelu. Akumulator w tym modelu zapewnia energię na 3 tygodnie czyszczenia bez konieczności jego ponownego ładowania.

Sprawdź ceny tej szczoteczki w sklepach

Braun Oral-B Smart 6000N

Braun Oral-B Smart 6000N

Kolejna propozycja to ponownie model należącej do firmy Braun marki Oral-B. I tym razem również mamy do czynienia z modelem klasy premium. Szczoteczka ta - podobnie jak poprzedni model Philipsa - oferuje aż pięć programów czyszczenia/polerowania/masażu/wybielania. 

Model ten powinien spodobać się miłośnikom smartfonów. Szczoteczka ta jest urządzeniem zdolnym do współpracy ze specjalną, oferowaną przez producenta bezpłatnie aplikacją Oral-B instalowaną w telefonie. Aplikacja otrzymuje od szczoteczki informacje na temat m.in. nacisku wywieranego przez użytkownika, wykonywanych ruchów szczoteczką itp. Dokonuje analizy tych danych i na bieżąco w czasie rzeczywistym generuje informacje zwrotne z sugestiami dla użytkownika, pozwalającymi znacząco poprawić codzienne nawyki dotyczące higieny jamy ustnej.

Sprawdź ceny tej szczoteczki w sklepach

Seysso Professional

Seysso Professional

Na koniec zestawienia szczoteczka mniej znanej i - niech was nie zmylą anglojęzyczne napisy na opakowaniach - polskiej marki Seysso. To przyzwoitej jakości produkt. Jest to szczoteczka soniczna (czyli działająca na podobnej zasadzie jak elektryczne szczoteczki Philipsa). Ten model jest w stanie generować do 48 tysięcy ruchów szczotkujących na minutę, ale ich liczba może być różna zależnie od trybu pracy szczoteczki. Zaś trybów w tym modelu mamy do dyspozycji trzy: czyszczenie, delikatne czyszczenie (dla osób z nadwrażliwością dziąseł/zębów), wybielanie.

Szczoteczka pozwala kontrolować czas szczotkowania, co 30 sekund wykonuje 1 sekundową pauzę, co jest sygnałem by zając się szczotkowaniem kolejnej ćwiartki szczęki. Po dwóch minutach się wyłącza automatycznie. Zaletą tego modelu jest deklarowany czas pracy na jednym ładowaniu - nawet do sześciu tygodni. To zdecydowanie więcej niż w pozostałych opisanych tu modelach, dodatkowo w zestawie otrzymujemy kabelek USB, co pozwala ładować szczoteczkę np. ze złącz USB w samochodzie, czy z gniazdka USB w komputerze.

Sprawdź ceny tej szczoteczki w sklepach

Komentarze
kasiamarczak123
29 stycznia 2018, 13:48
I pomyśleć, że wszystko zaczynało się od Oral-B i tego klasycznego, prostego modelu Vitality, z którego zakupem razem z końcówkami można się zmieścić w 100 zł. Później przyszła faza na soniczne i obrotowo-pulsacyjne, z każdym miesiącem, każdy kolejny model ma po prostu więcej bajerów. To jest na przykład mniej wypasiona wersja PRO https://szczoteczki24.pl/szczoteczki-obrotowe/56-szczoteczka-elektryczna-oral-b-pro-750-etui-rozowa.html , co za tym idzie tańsza, no i gdyby porównać parametry, to jest trochę mniej wydajna bateria. Pytanie, czy to, czym się różnią te wszystkie modele, ma aż takie znaczenie, chyba większe ma to, jaką się dobierze końcówkę, a do większości modeli pasują te same.
0
Zaloguj się, by móc komentować