Marek Kowalski | 21 marca 2018, 12:28

Dzbanki filtrujące wodę - czy warto? Oto pięć najpopularniejszych marek tych urządzeń w Polsce

Woda to esencja życia, bez kropli wody przeżyjemy co najwyżej kilka dni. Dla własnego zdrowia powinniśmy przyjmować - w zależności od temperatury powietrza - nawet kilka litrów płynów dziennie. Zamiast jednak kupować butelkowaną wodę i napoje, zapakowane w degradujące środowisko opakowania z tworzyw sztucznych, lepiej użyć wody dostarczanej przez wodociągi. A jeżeli nie ufamy jej czystości, posłużyć się specjalnymi dzbankami filtrującymi wodę. Właśnie tym urządzeniom przyglądamy się w niniejszym zestawieniu prezentując wam pięć modeli najpopularniejszych w Polsce marek.

Czy dzbanek filtrujący wodę jest nam faktycznie potrzebny? To zależy od jakości wody w naszym miejscu zamieszkania. W wielu miejscowościach i miastach instytucje odpowiedzialne za dostarczanie wody mieszkańcom deklarują, że jej filtrowanie i uzdatnianie jest na tyle dobre, że wodę można bez przeszkód pić bezpośrednio z kranu. Tak jest np. w Warszawie, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji; zainteresowanym podpowiadam witrynę, na której można dokładnie sprawdzić wyniki najnowszych badań wody w Warszawie. Jednak nawet w takich przypadkach należy pamiętać, że pomiar jakości wody nie jest dokonywany w naszych lokalach, tylko w wybranych punktach sieci wodociągowej. Tymczasem woda musi jeszcze dotrzeć z punktu pomiaru do naszych kranów. Chcąc dysponować bardziej oczyszczoną wodą można zainteresować się właśnie dzbankami filtrującymi wodę. Będą one skuteczne, pod warunkiem, że będą prawidłowo wykorzystywane.

Dzbanki filtrujące wodę mogą przydać się także tym, którzy regularnie pobierają tzw. wodę oligoceńską. W tym przypadku należy pamiętać, że woda oligoceńska (czyli - właściwie - woda artezyjska, ze źródeł podziemnych) nie jest uzdatniana! Oznacza to, że świeżość zachowuje co najwyżej przez dobę, później następuje w niej rozwój mikroorganizmów. Dlatego również w tym przypadku dodatkowa filtracja za pomocą dzbanka filtrującego nie zaszkodzi. Niemniej takiej wody nie powinniśmy pić później niż dobę po pobraniu jej ze źródła.

Jakie zatem dzbanki filtrujące znajdziemy na polskim rynku? Dzięki danym otrzymanym z współpracującego z naszą redakcją serwisu Skąpiec.pl, wiemy że w sklepach znajdziemy sporo ponad 200 różnych modeli dzbanków. Do naszego zestawienia wybraliśmy pięć modeli dzbanków pięciu najpopularniejszych firm? Dlaczego nie pięć najpopularniejszych produktów? Głównie dlatego, że gdybyśmy wybierali najpopularniejsze produkty, to mielibyśmy dzbanki tylko jednej marki - Brita - lidera w Polsce w kategorii dzbanków filtrujących. Tymczasem zależało nam na pokazaniu również ewentualnych różnic i rozwiązań stosowanych przez różnych producentów. Pamiętajmy, że zakup dzbanka to początek, w trakcie użytkowania musimy brać pod uwagę koszty eksploatacyjne wynikające z regularnej wymiany filtrów. Bez tego taki dzbanek bardziej nam zaszkodzi niż pomoże.

Brita Marella XL Plus

Brita Marella XL

Dzbanek filtrujący Brita Marella XL to nie tylko produkt najpopularniejsze w Polsce marki Brita, ale i najpopularniejszy produkt tej marki w naszym kraju. Dzbanek ma pojemność 3,5 litra, przy czym pojemność przefiltrowanej wody to maks. 2 litry. Taka ilość wystarczy dla całej rodziny. Zaletą dzbanka Brita jest możliwość mycia go w zmywarce. Na dzbanku naniesiona jest podziałka ilości wody, a uchylna klapka wlewu wody pozwala zamknąć dzbanek gdy z niego nie korzystamy. Dzbanek korzysta z wkładów filtrujących typu Maxtra+. Cena pojedynczego wkładu tego typu to ok. 15 złotych, ale warto skorzystać z oferty na 3 szt. filtrów w pakiecie, wtedy wychodzi znacznie taniej. Cztery wkłady filtrujące otrzymujemy w zestawie razem ze dzbankiem. Sprawdź ofertę na ten dzbanek.

Dafi Crystal

Dafi Crystal

Drugi dzbanek oferuje pojemność przefiltrowanej wody na poziomie 2 litry. Ciekawostką w tym modelu jest nietypowy wskaźnik wymiany filtra LED. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać kiedy wkładał nowy filtr do dzbanka i kiedy wymaga on wymiany. Żółte światełko zasygnalizuje konieczność przygotowania do wymiany filtra, a czerwone że trzeba jak najszybciej filtr wymienić. Dzbanek korzysta z wkładów filtrujących typu Dafi Classic. Wlew do dzbanka został tak zaprojektowany, że umożliwia wlanie wody bez konieczności zdejmowania pokrywy dzbanka. Według producenta pojedynczy wkład filtrujący umożliwi uzdatnienie do 150 litrów wody. Sprawdź ofertę na ten dzbanek.

Laica Clear

Laica Clear

Kolejny dzbanek filtrujący w naszym zestawieniu to produkt firmy Laica. Dzbanek ma sumaryczną pojemność 2,25 litra, z czego 1,25 litra to woda przefiltrowana. Producent podkreśla, że kształt tego dzbanka została tak opracowany, by można go było bez najmniejszych problemów przechowywać w balkonikach na drzwiach chłodziarki. Dzbanek korzysta z wkładów filtrujących firmy Laica. Podstawa tego dzbanka została wyposażona w podstawki antypoślizgowe. Sprawdź ofertę na ten dzbanek.

Wessper WES023

wessper

Ten dzbanek to jeden z droższych modeli w naszym zestawieniu, ale też producent zachwala, że jet to dzbanek wykorzystujący pierwsze w Polsce wkłady alkaliczne zapewniające wysoki stopień filtracji, usuwające z wody chlor, metale ciężkie, pestycydy, herbicydy oraz jony wapnia. Również w tym przypadku dzbanek został tak zaprojektowany by zmieścił się na drzwiach lodówki. Łączna pojemność dzbanka do 2,5 litra.opis. Sprawdź ofertę na ten dzbanek.

Aquaphor Ametyst 2.8L BL

Aquaphor Ametyst

Łączna pojemność ostatniego dzbanka w naszym zestawieniu to 2,8 litra, z tego 1,5 litra to przefiltrowana woda. Urządzenie jest wyposażone w mechaniczny wskaźnik wymiany filtra. Podobnie jak dzbanek Brita również ten model ma zamykaną wylewkę wody. Dzbanek może korzystać z filtrów Brita Maxtra, a także B100-25, czy EvolveSprawdź ofertę na ten dzbanek.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować